ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دسلوراتادین Desloratadine

نام های تجاری: کلارینکس کلارینکس ردیتبز نئوکلاریتین آیریوس دزوکید لورکستادین نئوتادین (بیشتر)

موارد مصرف

دسلوراتادین نوعی آنتی هیستامین است که برای تسکین علائم آلرژی مانند ریزش اشک، آبریزش بینی، خارش چشم / بینی، عطسه، کهیر و خارش مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده با مسدود کردن نوعی ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن در طول واکنش آلرژیک ایجاد می کند، عمل می کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف دسلوراتادین و در هر بار مصرف مجدد آن، برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک، معمولاً یکبار در روز و به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید.

اگر از قرص هایی که به سرعت حل می شوند استفاده می کنید، ابتدا اجازه دهید قرص بر روی زبان حل شود و سپس، همراه با آب یا بدون آن، قرص را مصرف کنید. پیش از استفاده، قرص را از بسته بندی آن خارج نکنید. اگر از شربت آن استفاده می کنید، با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری، دوز مصرفی را اندازه بگیرید. برای این کار از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است در اندازه گیری دوز دچار خطا شوید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به گلو درد، حالت تهوع، بی حالی، ناراحتی معده یا درد عضلانی اشاره کرد. همچنین در کودکان نیز، تب، از دست دادن اشتها، اسهال یا اختلال در خواب نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

همچنین واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس، به سرعت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به لوراتادین یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به بیماری کلیوی و بیماری کبدی مطلع سازید.

مصرف دسلوراتادین در دوزهای توصیه شده معمولاً باعث خواب آلودگی نمی شود. با این حال، تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به دندان پزشک خود اطلاع دهید

شربت ها و قرص هایی که به سرعت حل می شوند ممکن است حاوی قند باشند. همچنین قرص هایی که به سرعت حل می شوند ممکن است حاوی آسپارتام نیز باشند. بهتر است در صورت ابتلا به دیابت، فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری دیگری که لازم است مصرف این مواد در رژیم غذایی را کاهش داده یا از مصرف آنها خودداری کنید، احتیاط کنید. در مورد مصرف ایمن این دارو با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

مصرف این دارو در دوران بارداری، باید فقط در صورت نیاز انجام شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

دسلوراتادین بسیار شبیه لوراتادین است. در طول مصرف دسلوراتادین از داروهای حاوی لوراتادین استفاده نکنید.

این دارو ممکن است در نتیجه برخی آزمایش های تشخیصی (از جمله آزمایش آلرژی پوست) تداخل ایجاد کند. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان در جریان مصرف این دارو قرار دارند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت خواب آلودگی باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

دوز مصرفی این دارو براساس سن، عارضه و پاسخ به درمان متفاوت است. از افزایش خودسرانه دوز مصرفی و مصرف آن بیشتر از حد مجاز خودداری کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش