ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

داکوژن (دسیتابین) Dacogen (Decitabine)

نام های تجاری: داکوژن

موارد مصرف

این دارو برای درمان گروهی از اختلالات خون / مغز استخوان (سندرم میلو دیستپلاستیک-MDS) که در آنها مغز استخوان سلولهای خونی سالم کافی تولید نمی کند، استفاده می شود.

افراد مبتلا به MDS به مشکلاتی مانند عفونت، کم خونی و خونریزی / کبودی آسان دچار هستند.

دسیتابین جزو داروهای شیمی درمانی است. تصور بر این است که با کمک به مغز استخوان در رشد سلولهای خونی طبیعی رشد می کند بنابراین به انتقال خون کمتری نیاز خواهید داشت. دسیتابین همچنین سلول های غیر طبیعی خون را که خیلی سریع رشد کرده اند و به درستی کار نمی کنند از بین می برد.

اَشکال دارویی

پودر تزریق داخل وریدی (50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق داخل وریدی توسط یک تکنسین در بیمارستان یا کلینیک مصرف می شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید.

این دارو طبق دستور پزشک می تواند 5 بار در روز یا هر 3 ساعت به مدت 3 روز متوالی تزریق شود. اگر در یک دوره 5 روزه باشید، یا اگر در یک دوره 3 روزه داشته باشید هر 4 هفته یکبار چرخه درمان تکرار می شود و این بستگی به پاسخ به دارو و آزمایش خون دارد.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

قرمزی / درد / کبودی در محل تزریق، حالت تهوع، یبوست، اسهال، استفراغ، ناراحتی معده، مشکل خواب، ریزش مو یا درد عضلات / مفاصل می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

در برخی موارد، پزشک برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز میکند. مصرف چندین وعده غذایی کوچک، عدم مصرف وعده سنگین غذایی قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت به کاهش برخی از این اثرات کمک می کند. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز اطلاع دهید

حین مصرف این دارو امکان دارد دچار عوارض جانبی جدی شوید با این حال به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: گیجی، خونریزی / کبودی آسان، خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، زخم های دهان / زبان، تورم شکم، تنگی نفس بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

این دارو باعث افزایش قند خون شده که می تواند باعث دیابت یا بدتر شدن این شرایط شود. در صورت مشاهده علائم قند خون بالا، مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

 درصورت ابتلای قبلی به دیابت، قند خون خود را به طور منظم طبق دستورالعمل بررسی کنید و نتایج را با پزشک در میان بگذارید. زیرا ممکن است پزشک نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

اگرچه دسیتابین سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد، اما در بعضی از بیماران این دارو توانایی فرد در مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد که می تواند باعث ابتلا به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) شده و یا عفونت را تشدید کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودردی که بهبود نمی یابد، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال دریافت کرده اند خودداری کنید. دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری کند.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های فیزیکی شدید خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک اطلاع دهید. قبل از شروع مصرف این دارو باید آزمایش بارداری بدهید. هنگام استفاده از دسیتابین نباید باردار شوید زیرا این دارو میتواند به جنین آسیب برساند.

 زنانی که از این دارو استفاده می کنند باید هنگام استفاده از این دارو و حداقل 6 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری مشورت کنند.

همینطور مردانی که از این دارو استفاده می کنند باید هنگام استفاده از این دارو و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان، روش های کنترل بارداری را انجام دهند.

درصورت وجود احتمالی بارداری در فرد، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل برای 2 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

حین مصرف این دارو، تست های آزمایشگاهی (مانند شمارش کامل خون، شمارش پلاکت، آزمایش عملکرد کبد، آزمایش عملکرد کلیه) باید انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

مصرف هر دوز طبق برنامه تجویز شده اهمیت زیادی دارد در صورت فراموشی مصرف هر دوز، بلافاصله از پزشک یا داروساز بخواهید یک برنامه دوز جدید تجویز کنند همینطور دوز را برای جبران مقادیر از دست رفته دو برابر نکنید.

نگهداری

قابل استفاده نیست این دارو در یک کلینیک مصرف می شود و در خانه نگه داری نمی شود

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش