ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دفریپرون Deferiprone

نام های تجاری: آوی دفرون

موارد مصرف

این دارو در افراد مبتلا نوع خاصی از اختلال خون (تالاسمی) که دچار افزایش آهن بدن ، ناشی از انتقال خون مکرر می باشند استفاده می شود. انتقال خون به افراد مبتلا به اختلالات خونی کمک کننده می باشد اما باعث ذخیره آهن اضافی دربدن نیز می شود.بنابراین مهم است که آهن اضافی را از بدن خارج کنید زیرا میزان بالای آهن می تواند باعث مشکلاتی(مانند نارسایی قلبی ، بیماری کبدی ، دیابت ، تأخیر در رشد کودکان) شود. در صورت عدم توانایی  مصرف سایر داروهای سنتی برای حذف آهن یا همچنان بالا ماندن سطح آهن بعد از مصرف سایر داروهای حذف آهن ، از دفیرپرون استفاده می شود.

این دارو از دسته ی داروهای کلاتور آهن می باشد. این دارو با اتصال به آهن به بدن کمک می کند تا آهن اضافی را از طریق ادرار دفع کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی 3 بار(صبح ، ظهر و عصر)، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. مصرف این دارو همراه با غذا ممکن است به کاهش حالت تهوع کمک کند.

در صورت مصرف فرم مایع این دارو  ، دستورالعمل های استفاده دارو را مطالعه کنید. برای اندازه گیری میزان دوز مصرفی از از وسایل یا قاشق مخصوص اندازه گیری استفاده کنید. و از استفاده از قاشق خانگی به دلیل عدم دقت کافی خودداری نمایید. پس از مصرف هر دوز ، مقداری آب در وسیله یا قاشق اندازه گیری مخلوط کرده و مخلوط را بنوشید.

 این دارو را با فاصله 4 ساعت از محصولاتی که ممکن است به آن متصل شوند و از اثر بخشی آن بکاهند مانند ضد اسیدها ، ویتامین ها و مواد معدنی (مانند آنهایی که حاوی آهن ، آلومینیوم ، روی)، مصرف کنید. در مورد سایر محصولات مصرفی خود می توانید با پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد ، وزن ، تست های آزمایشگاهی و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.در صورت بروز عوارض جانبی خاص ممکن است دوز مصرفی کاهش یابد و درمان با دارو متوقف شود.به دقت از دستورات پزشک پیروی کنید.و از انجام آزمایشات و مراجعه منظم به پزشک غافل نشوید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع ، استفراغ ، دل درد یا معده درد و درد مفاصل می تواند از عوارض جانبی این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

این دارو ممکن است منجر به تغییر رنگ ادرار به رنگ قهوه ای مایل به قرمز شود. که خطرناک نمی باشد و با قطع دارو از بین می رود.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی ، کمبود تعداد سلول های سفید خون مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت نیاز از این دارو در هنگام بارداری استفاده کنید.زیرا ممکن است باعث آسیب به جنین شود. در رابطه با خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است انجام تست بارداری قبل از شروع این دارو را پیشنهاد کند. در صورت مصرف این دارو ، زنان باید از راه های قابل اطمینان کنترل بارداری در طول درمان و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند. همچنین مردانی که از این دارو استفاده می کنند باید از راه های قابل اطمینان کنترل بارداری در طول درمان و به مدت 3 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار شدید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، اما به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام استفاده از این دارو یا 2 هفته پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دفریپرون را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت مشکلات بینایی ، عضلات ضعیف ، حرکات غیرمعمول یا کند باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایشات عملکرد کبد ، شمارش کامل سلول های خونی ، سطح آهن (فریتین) و زینک خون ) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. فرم مایع دارو را در ظرف و کارتن اصلی آن نگهداری کنید تا از نور دور باشد و پس از باز کردن تا 35 روز آن را مصرف کرده و باقی مانده را از دسترس خارج کنید.همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.



با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش