ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اکسجوا (دنوزوماب) Xgeva (Denosumab)

نام های تجاری: پرولیا اکسجوا آریلیا

موارد مصرف

دنوزوماب برای درمان مشکلات استخوانی در افراد مبتلا به مالتیپل میلوما یا در افراد مبتلا به سرطان که بیماری به استخوان ها گسترش یافته است (متاستاتیک)، مصرف می شود. این دارو همچنین برای درمان سطح بالای کلسیم خون (هایپرکلسمی) که ممکن است در اثر سرطان ایجاد شود و همچنین توسط بزرگسالان (و نوجوانانی که بالغ شده اند و کاملاً قد کشیده اند) برای درمان بیماری خاصی به نام تومور سلول غول پیکر استخوان در صورتی که با جراحی درمان نشود، نیز استفاده شود.

اَشکال دارویی

محلول زیرجلدی (60 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق زیر پوست در بازو، بالای ران یا شکم توسط پزشک معمولاً هر ۴ هفته یکبار تجویز می شود. اگر از این دارو برای درمان تومور سلول غول پیکر استخوان یا سطح بالای کلسیم خون استفاده می کنید، پزشک ممکن است دریافت دوزهای اضافی یک بار در هفته در هفته های دوم و سوم در ماه اول درمان، را توصیه کند.

بیشترین اثرگزاری این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. به یاد داشته باشید که باید دارو را هر ۴ هفته یک بار دریافت کنید. علامت گذاری در تقویم برای یادآوری این موضوع بسیار مفید است.

همچنین ممکن است که نیاز باشد از مکمل های کلسیم و ویتامین D استفاده کنید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

عوارض جانبی

خستگی، ضعف، سردرد، کمردرد، اسهال و حالت تهوع از عوارض جانبی مصرف این دارو است.در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض جانبی آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: درد فک، درد جدید یا غیر معمول ران / ران / کشاله ران، درد استخوان / مفصل / عضله، تنگی نفس.

دونوزوماب ممکن است باعث ایجاد کاهش بسیار جدی (به ندرت کشنده) کلسیم خون شود.در صورت مشاهده علائم کمبود کلسیم مانند اسپاسم / گرفتگی عضلانی شدید، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند زودرنجی یا گیجی)، بی حسی / سوزن سوزن شدن (بخصوص در اطراف لب ها / دهان یا در انگشتان دست / پا)، تشنج، سرگیجه شدید / غش، ضربان قلب سریع / نامنظم، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

دنوزوماب می تواند بر سیستم ایمنی بدن نیز تأثیر بگذارد و اینگونه به یک عفونت جدی مانند عفونت پوست، گوش، معده / روده یا مثانه مبتلا شوید. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب / لرز، قرمزی / تورم / حساسیت نسبت به لمس و فشار / گرمی پوست(با یا بدون چرک)، درد شدید شکم، درد / ترشح گوش، دشواری در شنوایی، دفع ادرار مکرر / دردناک، ادرار صورتی / خونی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

دنوزوماب می تواند باعث مشکلات پوستی مانند خشکی، لایه برداری، قرمزی، خارش، جوش های کوچک / لکه ها یا تاول شود. با این وجود ممکن است نتوانید این علائم را از راش هایی که نشانه ای از یک واکنش آلرژیک شدید هستند، تشخیص دهید. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه راشی، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

دونوزوماب ممکن است هفته ها تا ماه ها پس از توقف درمان، مقادیر زیادی کلسیم در خون ایجاد کند مخصوصاً اگر نوجوانانی که به قد نهایی خود نرسیده اید، آن را مصرف کرده باشند. اگر پس از قطع مصرف دونوزوماب علائمی مانند: حالت تهوع، استفراغ، سردرد، خستگی غیرمعمول داشتید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

پس از قطع درمان با دونوزوماب، خطر شکستگی استخوان ستون فقرات افزایش می یابد که در صورت ابتلا به پوکی استخوان، این خطر بیشتر است. پس از پایان درمان در مورد سایر داروهایی که می توانید مصرف کنید با پزشک خود صحبت کنید.

واکنش بسیار جدی آلرژیک نسبت به این دارو به ندرت رخ می دهد.با این وجود، در صورتی که متوجه هریک از علائم واکنش آلرژیک جدی که در زیر آورده شده است شدید، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.راش، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور تمامی عوارض جانبی ناشی از واکنش های آلرژیک را در برنمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دونوزوماب، در صورت داشتن آلرژی به آن و یا هرنوع آلرژی دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیرفعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: سطح پایین کلسیم در خون (هایپوکلسمی)، بیماری کلیوی.

برخی از افرادی که از دونوزوماب استفاده می کنند ممکن است مشکلات جدی در استخوان فکشان داشته باشند. قبل از شروع مصرف این دارو، دندانپزشک باید دهان شما را بررسی کند. قبل از انجام هرگونه معاینه ای، به دندانپزشکتان بگویید که این دارو را مصرف می کنید. برای کمک به جلوگیری از مشکلات استخوان فک، معاینات منظم دندانپزشکی داشته باشید و بیاموزید که چگونه دندان ها و لثه ها را سالم نگه دارید. در صورت داشتن درد فک، فوراً دندانپزشکتان را مطلع سازید.

قبل از انجام هرگونه عمل جراحی (به ویژه اقدامات دندانپزشکی)، در مورد این دارو و سایر محصولات مورد استفاده خود (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و دندانپزشک خود بگویید.

مصرف دونوزوماب برای کودکان توصیه نمی شود مگر برای درمان تومور سلول غول پیکر استخوان زیرا ممکن است که رشد کودک را کند کرده و روی رشد دندان های او نیز تأثیر بگذارد.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، می بایست تست بارداری گرفته شود.جلوگیری از بارداری در حین مصرف این دارو و حداقل ۵ ماه پس از پایان درمان بسیار حائز اهمیت است. بنابراین زنان باید در طول درمان و حداقل ۵ ماه پس از پایان درمان از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر باردار شده ایدو یا فکر می کنید که باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی)بنویسید و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس می شود.در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی و پزشکی دوره ای (مانند سطح کلسیم / فسفر، عملکرد کلیه ) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی، کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو را با هیچ محصول دیگری که حاوی دنوزوماب است مصرف نکنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه بسیار حائز اهمیت است. اگر یک دوز را فراموش کردید، فوراً از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه درخواست کنید تا یک برنامه دارویی جدید برایتان بنویسد.

نگهداری

 این دارو تنها در کلینیک یا مطب پزشک استفاده می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

دارو را داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن‌ محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش