ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دوتاستراید Dutasteride

نام های تجاری: تراوکس دوپروست دوتاستار رافوستر دوتاسویتا آوودارت (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو در مردان برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات-BPH استفاده می شودو با کاهش اندازه پروستات بزرگ شده عمل می کند.

این دارو به تسکین علائم بزرگی پروستات مانند مشکلاتی در شروع جریان ادرار، جریان ضعیف و نیاز به ادرار مکرر یا فوری (از جمله در اواسط شب) کمک می کند. همچنین ممکن است نیاز به جراحی را کاهش دهد.

دوتاستراید برای پیشگیری از سرطان پروستات تایید نشده است. اما میتواند خطر ابتلا به نوع بسیار جدی سرطان پروستات را کمی افزایش دهد. با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات صحبت کنید.

این دارو برای زنان و کودکان منع مصرف دارد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستورالعمل پزشک از به صورت خوراکی معمولاً یک بار در روز با غذا یا بدون آن مصرف کنید،

دارو را کامل ببلعیدو از جوییدن و خرد کردن کپسول ها بپرهیزید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست قابل جذب است و میتواند به نوزادی که متولد نشده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند.

3 تا 6 ماه تا ظهور علائم بهبودی زمان میبرد. در صورت عدم بهبود علائم یا تشدید آن، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

مشکلات جنسی (مانند کاهش علاقه / توانایی جنسی، کاهش مقدار مایع منی / اسپرم)، درد / تورم بیضه، افزایش اندازه پستان یا حساسیت پستان ممکن است رخ دهد. مشکلات جنسی حتی بعد از قطع درمان در برخی از مردان ادامه داشته است. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، مثل حساسیت به فیناستراید پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

سابقه پزشکی خود را قبل از مصرف این دارو به پزشک اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

حین مصرف این دارو یا 6 ماه پس از قطع مصرف، خون اهدا نکنید. این اقدام به علت جلوگیری از احتمال دادن خون به یک زن باردار می باشد.

این دارو به خصوص در دوران بارداری یا شیردهی منع مصرف دارد. و میتواند به نوزاد متولد نشده یا شیرخوار آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برای کمک به پزشک، حتماً قبل از شروع درمان با این محصول، در مورد تمام محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و داروساز خود بگویید. در حین استفاده از این محصول، دوزهای دیگر داروهایی را که استفاده می کنید بدون تأیید پزشک خود شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

فهرستی از تمام محصولات مورد استفاده خود تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به درمیان بگذارید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی دارویی را کاهش دهد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی یا آزمایش های پزشکی (مانند معاینات پروستات، آنتی ژن اختصاصی پروستات-PSA) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا عوارض جانبی کنترل شوند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

کپسول های دوتاستراید در صورت نگهداری در دمای بالا ممکن است نرم شوند و نشت کنند اگر این اتفاق افتاد از آنها استفاده نکنید. اگر پوست شما با کپسول های نشتی تماس پیدا کرد، فوراً محل را با آب و صابون بشویید. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود تماس بگیرید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش