ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پولموزایم (دورناز آلفا) Pulmozyme (Dornase Alfa)

نام های تجاری: پولموزایم دورناز آلفا دزوکسی ریبونوکلئاز

موارد مصرف

این دارو برای بهبود تنفس و کاهش خطر عفونت های ریوی در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک استفاده می شود. این دارو همراه با سایر روش های درمانی در این بیماری (به عنوان مثال، فیزیوتراپی قفسه سینه، داروها، مکمل های غذایی) استفاده می شود. دورناز آلفا همان ماده ای است (آنزیم DNase I) که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و با کاهش چسبندگی / ضخامت مخاط، در مجاری هوایی کار می کند تا ریه ها را پاکسازی کند.

اَشکال دارویی

محلول استنشاقی (2.5 میلی گرم / 2.5 میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با استفاده از تجهیزات تنفسی مخصوص، معمولاً یک یا دو بار در روز یا طبق دستور پزشک ،به صورت استنشاقی در ریه ها مصرف می شود.

پزشک روش مناسب تهیه دارو و استفاده از تجهیزات را به شخص نشان می دهد. اگر در مورد هر یک از دستورالعمل ها ابهامی دارید، از پزشک خود کمک بخواهید.

میزان مصرف براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. دوز را افزایش ندهید یا بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید زیرا وضعیت شخص در این حالت سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر عوارض جانبی افزایش می یابد.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

گلو درد و خشکی گلو و نیز قرمزی / سوزش چشم نیز به ندرت می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله درد قفسه سینه را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به مطلع سازید

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

لیستی از داروهای خود را همراه داشته باشید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش