ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایمفینزی (دوروالوماب) Imfinzi (Durvalumab)

نام های تجاری: ایمفینزی

موارد مصرف

از دوروالوماب در درمان بعضی از انواع سرطان مثانه، مجاری ادراری و سرطان ریه استفاده می شود. این دارو به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان کمک می کند. دوروالوماب متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (50 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف دوروالوماب و هر بار مصرف مجدد، برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو توسط متخصص مراقبت های بهداشتی، طبق تجویز پزشک، معمولاً هر 2 تا 4 هفته یک بار و به به آرامی در ورید تزریق می شود. ممکن است دوروالوماب در هنگام تزریق واکنش جدی ایجاد کند. در صورت بروز علائمی مانند لرز، گرگرفتگی، خارش، سرگیجه یا تنگی نفس، فوراً پزشک خود را در جریان قرار دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، ممکن است پزشک برای مدتی درمان را متوقف کند. همچنین ممکن است پزشک برای درمان عوارض جانبی، داروهای دیگری (از جمله کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون) تجویز کند.

برای اثربخشی بیشتر این دارو، آن را طبق برنامه تعیین شده مصرف کنید. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف آن، روزهایی را که باید آن را دریافت کنید در تقویم علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به خستگی، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، یبوست، درد عضلات / استخوان ها یا تورم دست / مچ پا / ساق پا اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو می تواند باعث بروز عوارض جانبی جدی شود؛ با این حال به خاطر داشته باشید، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز این عوارض را کاهش دهد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، ایجاد و تشدید سرفه، اسهال، وجود خون / مخاط در مدفوع، مشکلات چشم / بینایی (مانند تاری دید، تغییرات بینایی، درد چشم)، سردرد شدید یا مداوم، گرفتگی / درد گردن، افزایش / کاهش غیر عادی وزن، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی)، عدم تحمل سرما یا گرما، ضربان قلب تند / کند / کوبنده / نامنظم، افزایش تشنگی / حجم ادرار، ضعف عضلانی، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، کبودی / خونریزی آسان و سریع، نیاز فوری به دفع / سوزش / دردناکی ادرار، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار) فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله درد قفسه سینه، تنگی نفس، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله تب، تورم غدد لنفاوی، عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید

همچنین پیش از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه پیوند اعضا یا پیوند سلول های بنیادی مطلع سازید.

دوروالوماب می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار داده یا باعث تشدید عفونت های پیشین شود. از تماس داشتن با افرادی که مبتلا به بیماری های واگیر دار هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) نیز خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از دوروالوماب نباید باردار شوید، زیرا دوروالوماب می تواند باعث آسیب به جنین شود. در طول مصرف این دارو و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان، از روش های مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده کنید. در صورت بارداری، در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و حداقل 3 ماه پس از آخرین مصرف آن توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد این دارو و مشاهده علائمی مانند قطع یا اختلال در تنفس با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد، کلیه و تیروئید) به صورت دوره ای انجام شود. همچنین تمام قرار های ملاقات پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

مصرف این داو طبق برنامه تعیین شده مهم است. اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید برایتان مشخص کند.

نگهداری

این دارو در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و در منزل نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش