جمپرلی (دوستارلیماب) Jemperli (Dostarlimab)

نام های تجاری: جمپرلی

موارد مصرف داروی دوستارلیماب (جمپرلی )

جمپرلی (دوستارلیماب)

از دوستارلیماب در درمان سرطان پوشش داخلی رحم (سرطان اندومتر) استفاده می شود. این دارو همچنین در درمان بعضی از تومورها (تومورهای توپر) کاربرد دارد. دوستارلیماب با تغییر عملکرد سیستم ایمنی بدن، آن را برای حمله به سلول های سرطانی تحریک می کند. دوستارلیماب متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان آنتی بادی های مونوکلونال شناخته می شوند.

در مطالعه بالینی که اخیراً بر روی 12 بیمار مبتلا به نوعی از سرطان رکتوم (راست روده) انجام شده، مشاهده شده است که تمام بیماران به طور کامل به طور معجزه آسایی بهبود یافته اند، توجه داشته باشید استفاده از این دارو در مورد سرطان MMR-D رکتوم همچنان در مرحله آزمایشی قرار داشته و آزمایش های بیشتری بر روی آن در حال انجام است.

داروی جمپرلی (دوستارلیماب)

زمان و نحوه مصرف دوستارلیماب (جمپرلی )

قبل از شروع استفاده از دوستارلیماب و در هربار استفاده مجدد از آن، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو طبق دستور پزشک به صورت وریدی و معمولاً برای 4 دوز اول، هر سه هفته یکبار و پس از آن هر شش هفته یکبار تزریق می شود. تزریق توسط متخصص مراقبت های بهداشتی و معمولاً طی 30 دقیقه انجام می شود.

در حین دریافت این دارو ممکن است واکنش های تزریقی رخ دهد. بروز علائمی همچون حالت تهوع، تب، لرز، برافروختگی و گرگرفتگی، تنگی نفس، سرگیجه یا غش را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، پزشک ممکن است درمان را برای مدتی متوقف کند. همچنین ممکن است پزشک معالج، داروی دیگری (یک کورتیکواستروئید مانند پردنیزون) را برای کاهش یا درمان عوارض جانبی این دارو تجویز کند.

عوارض جانبی داروی دوستارلیماب (جمپرلی)

خستگی، اسهال یا حالت تهوع می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

بروز هرگونه عوارض جانبی جدی از جمله سرفه جدید/تشدید آن، اسهال همراه با خون/مخاط، درد شدید معده/شکم، زخم دهان/گلو، علائم بیماری کبدی (مانند تهوع/استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، زردی چشم/پوست، ادرار تیره)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر حجم ادرار، ادرار صورتی/خون آلود)، کبودی/خونریزی آسان، تورم دست ها/مچ پاها/پاها، ضعف غیر معمول در بدن، سفتی/درد مفاصل، ضعف/حساسیت/درد/اسپاسم/گرفتگی عضلانی، بی حسی/گزگز دست هاا/پاها، از دست دادن هماهنگی اندام ها و تعادل، قرمزی/درد چشم، حساس شدن به نور، تغییرات بینایی، سردرد غیرعادی یا مداوم، تشنج را به پزشک خود اطلاع دهید.

جمپرلی (دوستارلیماب) عوارض جانبی

دوستارلیماب می تواند باعث تغییر در عملکرد غدد تولید کننده هورمون (مانند تیروئید، هیپوفیز، فوق کلیه، پانکراس) شود. در این حالت ممکن است هورمون بیش از حد یا خیلی کم در بدن تولید شود. در صورت بروز علائمی مانند عدم تحمل سرما یا گرما، کاهش یا افزایش بی دلیل وزن، افزایش تشنگی/ حجم ادرار، تغییر خلق و خو یا رفتار (مانند کاهش میل جنسی، زودرنجی، فراموشی)، ضربان قلب کند/سریع/نامنظم/کوبنده، خستگی غیر عادی یا یبوست، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر عوارض جانبی بسیار جدی، مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس پیش آمد بلافاصله با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

دوستارلیماب معمولاً می تواند باعث خارش یا عارضه های قرمز روی پوست شود که معمولاً جدی نیست. با این حال، ممکن است نتوان آن را از عوارض پوستی نادری که می تواند نشان دهنده یک واکنش شدید یا خطرناک باشد، تشخیص داد. در صورت بروز هر گونه عارضه پوستی یا خارش فوراً با پزشک تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش (عارضه پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی جمپرلی 

پیش از مصرف دوستارلیماب در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص پیوند عضو، پیوند سلول های بنیادی مطلع سازید.

نگهداری داروی جمپرلی (دوستارلیماب)

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از دوستارلیماب نباید باردار شوید زیرا دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و تا 4 ماه پس از قطع درمان، از روش­های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنید. در صورت باردار شدن، بلافاصله با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، تغذیه با شیر مادر در حین استفاده از این دارو و به مدت 4 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی جمپرلی (دوستارلیماب)

تداخلات دارویی می تواند نحوه­ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف داروی دوستارلیماب

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش های تشخیصی/ یا پزشکی(مانند عملکرد کلیه/کبد/تیروئید، قند خون) هنگام مصرف آن انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر سپرده و آن ها را سر موعد انجام دهید.

دوز فراموش شده

بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید بلافاصله با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.

با قوانین سین سا موافقم.