تکسوتر (دوستاکسل) Taxotere (Docetaxel)

نام های تجاری: دسه تاکسل تکسوتر دسه فرز دسه تاکسل آکویدا الوتر تئوتاکسول انکوتاکسل اب دسه (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان بعضی سرطان ها (مانند سرطان پستان، ریه، پروستات، معده و سر و گردن) استفاده می شود. دوستاکسل عضوی از خانواده ی دارویی تاکسان است، عملکرد این دارو به صورت کاهش رشد سلول های سرطانی می باشد.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (10 میلی گرم در میلی لیتر ؛ 20 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو توسط یک متخصص، طبق دستور پزشک داخل ورید تزریق می شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی، مانند تورم (احتباس مایعات / ادم) و واکنش های آلرژیک، پزشک ممکن است انجام پیش درمان هایی (به عنوان مثال، کورتیکواستروئیدهایی مانند دگزامتازون) را برای شما تجویز کند. این عارضه ها معمولاً 1 روز قبل از درمان شروع می شوند و تا 3 روز ادامه می یابند. از دستورالعمل های پزشک به دقت پیروی کنید. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود، اگر مصرف داروهای پیش درمان را فراموش کرده اید، یا آن را طبق برنامه مصرف نکرده اید، پیش از شروع درمان با دوستاکسل، آن را به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

درد یا تورم در محل تزریق ، حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، خستگی ، سرگیجه ، خواب آلودگی ، احساس مستی ، یبوست و از دست دادن اشتها می تواند از عوارض این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید. در برخی موارد ، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند.

خوردن چندین وعده غذایی کوچک ، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند.

تغییراتی در ناخن ممکن است رخ دهد. رشد طبیعی مو و ظاهر ناخن باید پس از پایان درمان برگردد. با این حال ، ممکن است ریزش مو برای برخی از افراد دائمی باشد.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو می تواند توانایی بدن شما را برای مبارزه با عفونت کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت (مانند گلودرد ماندگار، تب یا لرز) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اگرچه از دوستاکسل برای درمان سرطان استفاده می شود، اما به ندرت ممکن است خطر ابتلا به سرطان های دیگر (مانند لوسمی میلوئید حاد-AML ، لنفوم غیر هوچکین ، سرطان کلیه) را افزایش دهد. این عارضه ها ممکن است ماه ها تا سال ها پس از درمان رخ دهد. پزشک باید هنگام دریافت این دارو و پس از درمان با آن، بیمار باید تحت نظر پزشک قرار داشته باشد.

گاهی دوستاکسل به علت تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور) می تواند منجر به بروز عوارض جانبی شود. برای کاهش این خطر، پزشک ممکن است دارو یا داروهای دیگری و مصرف زیاد مایعات را تجویز کند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله کمردرد/درد پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی/خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی و ضعف را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تورم دستها / پاها ، افزایش وزن بدون دلیل ، بی حسی یا گزگز دست و پاها ، درد عضلات یا مفاصل ، ضعف یا خستگی مداوم ، درد چشم ، ضربان قلب نامنظم ، درد معده / شکم ، اسهال شدید ، اسهال همراه با خون یا مخاط ، سردرد شدید ، درد قفسه سینه ، تغییرات بینایی (مانند تاری دید ، کاهش بینایی ، دیدن برافروختگی نور)

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی یا خانوادگی مانند ابتلا به شکلات کبدی ، مشکلات ریوی (به عنوان مثال ، ریزش ریوی) ، مشکلات قلبی (به عنوان مثال ، نارسایی احتقانی قلب) ، سیستم ایمنی ضعیف (به عنوان مثال ، نوتروپنی) ، مشکلات خون ( به عنوان مثال ، کم خونی ، ترومبوسیتوپنی) ، مشکلات فشار خون مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

بدون موافقت پزشک خود از واکسیناسیون خودداری کنید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال دریافت کرده اند نیز خودداری کنید.

هنگام استفاده از اشیا تیز مانند تیغ یا ناخن گیر احتیاط کنید و از فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی برای کاهش احتمال زخم ، کوفتگی یا آسیب دیدگی خودداری کنید.

دست های خود را به خوبی بشویید تا از انتقال عفونت جلوگیری شود.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه کم خونی ، سرگیجه ، اسهال ، عفونت ، تورم ، زخم های دهان و کاهش وزن. حساسیت بیشتری نشان می دهند.

در دوران بارداری، این دارو نباید استفاده شود. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو ، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند.

زنانی که از این دارو استفاده می کنند باید از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری در طول درمان و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند. مردانی که از این دارو استفاده می کنند باید از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری در طول درمان و 3 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند.

اگر خانمی باردار باشد ، فوراً باید در مورد خطرات استفاده خود یا همسر خود از این دارو در دوران بارداری با پزشک صحبت کند.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دوستاکسل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهایی که ممکن است واکنش بدی با الکل داشته باشند (مانند دی سولفیرام ، مترونیدازول ، تینیدازول.)

سایر داروهایی که می توانند در از بین بردن دوستاکسل از بدن شما تأثیر بگذارند ، که ممکن است بر روی عملکرد آن نیز تأثیر بگذارد، می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول) ، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین) ، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین) ،( داروهای HIV مانند ریتوناویر) ، گیاه گل راعی و غیره اشاره کرد.

در صورت استفاده از سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند مانند سایر داروهای حاوی الکل یا نوشیدنی های الکلی ، ماری جوانا (شاهدانه) ، داروهای تسکین دهنده درد یا سرفه (مانند کدئین ، هیدروکدون) ، داروهای خواب یا اضطراب مانند (آلپرازولام ، لورازپام ، زولپیدم) ، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرودول ، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین) ،به پزشک یا داروساز خود بگویید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی شوند. از داروساز نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کنید .

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایشات آزمایشگاهی (به عنوان مثال ، شمارش سلول های خونی و آزمایش عملکرد کبد) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید. هیچ یک از قرارهای پزشکی برنامه ریزی شده را از دست ندهید .

دوز فراموش شده

دریافت به موقع هر دوز از این دارو مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید ، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود یک برنامه دوز جدید دریافت کنید.

نگهداری

این دارو در یک کلینیک تجویز می شود و در خانه نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت