ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دولاگلوتاید Dulaglutide

نام های تجاری: ترولیسیتی قلم ترولیسیتی

موارد مصرف

دولاگلوتید

دولاگلوتاید با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. کنترل میزان قند خون بالا از آسیب کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن شکل اندام و مشکلات جنسی جلوگیری می کند. این دارو همچنین برای کاهش خطر وقوع یک رویداد مهم قلبی عروقی (مانند حمله قلبی یا سکته مغزی) در افرادی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند یا در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی / عروقی هستند، استفاده می شود.

دولاگلوتاید مانند هورمون طبیعی(اینکرتین) در بدن است. این ماده با ایجاد ترشح انسولین در پاسخ به افزایش قند خون (مانند بعد از غذا) و کاهش مقدار قند کبد ایجاد می شود.

دولاگلوتید

در صورت نیاز به درمان انسولین، دولاگلوتاید جایگزین انسولین نمی شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از استفاده، این محصول را از نظر ظاهری و از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو شکل دارو، از نوع مایع استفاده نکنید. قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل مالش دهنده تمیز کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب دیدگی در زیر پوست کاهش یابد.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً هر 7 روز یک بار زیر پوست ران، شکم یا بازو تزریق کنید. از تزریق وریدی یا عضلانی خودداری کنید. ممکن است همراه یا بدون وعده های غذایی استفاده شود.

در صورت استفاده انسولین، سعی کنید تزریق دوالگلوتید و انسولین را به صورت جداگانه انجام دهید. آنها را به هیچ وجه مخلوط نکنید. می توانید این داروها را در همان ناحیه از بدن تزریق کنید، اما نواحی تزریق نباید در کنار یکدیگر باشند.

لوازم تزریق خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر سوزن عوض شده باشد. ممکن است به افراد دیگر عفونت جدی بدهید یا از آنها عفونت جدی بگیرید. سعی کنید لوازم پزشکی خود را درست ذخیره و در صورت عدم استفاده با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. برنامه درمان دارو، برنامه وعده های غذایی و برنامه تمرینی را طبق دستور پزشک انجام دهید.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود. پزشک ممکن است ابتدا درمان را با دوز کم شروع کند تا خطر عوارض جانبی معده / شکم را کاهش داده و به تدریج دوز را افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت پزشکی (مانند قند خون بالا یا افزایش) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، اسهال، استفراغ، درد شکم، ناراحتی معده، کاهش اشتها، خستگی یا ضعف می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: ضربان قلب آهسته / نامنظم، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تغییرات بینایی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

استفراغ مداوم / اسهال ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب بدن) و مشکلات کلیوی شوند. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن، مانند کاهش ادرار غیرمعمول، خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، یا سرگیجه / سبکی سر، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: علائم پانکراتیت (مانند تهوع مداوم / استفراغ، درد شدید معده / شکم / کمر) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر از داروی دواگلوتید برای دیابت استفاده می کنید دواگلوتید معمولاً باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) نمی شود. اگر این دارو به همراه داروهای دیگر دیابت تجویز شود و کالری کافی از غذا دریافت نکنید یا ورزش غیرمعمول سنگین انجام دهید، ممکن است قند خون شما کاهش یابد. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد کاهش دوز سایر داروهای دیابت، مشورت کنید. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست / پا است. به همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین درمان خوبی است. اگر از این انواع مطمئن گلوکز همراه ندارید، سعی کنید با خوردن نوعی منبع سریع قند مانند قند خوراکی، عسل یا آب نبات، سریع قند خون خود را افزایش دهید یا آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی بنوشید. در مورد عوارض و استفاده از این محصول بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. برای جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم مصرف کنید و سعی کنید از وعده های غذایی صرف نظر نکنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد کارهایی که باید برای فراموش کردن مصرف وعده های غذایی انجام دهید مشورت کنید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای (بوی استن) است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروهای دیابت شما را تنظیم کند.

دولاگلوتید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دواگلوتید در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری لوزالمعده (پانکراتیت)، اختلالات معده / روده (مانند گاستروپارزی)، یک مشکل خاص چشم (رتینوپاتی دیابتی) مطلع سازید.

اگر به دیابت مبتلا هستید، ممکن است به دلیل قند خون بسیار کم یا زیاد دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

مصرف الکل را در حین مصرف این دارو محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد.

در صورت ابتلا به دیابت، قند خون را در مواقع استرس زا در بدن (مانند تب، عفونت، آسیب یا جراحی)به طور سخت تری می توان کنترل کرد. با پزشک خود در مورد این امر که ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی ضروری استفاده شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

بارداری ممکن است باعث ایجاد دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت شما (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین) را تغییر دهد.

دولاگلوتید

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دولاگلوتاید را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع / تپنده ای که معمولاً در هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، جلوگیری کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می توانند بر قند خون تأثیر بگذارند، بنابراین کنترل آنها در افراد دیابتی دشوارتر می شود. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی درمورد اینکه دارو در صورت ابتلا به دیابت ممکن است بر قند خون شما تأثیر بگذارد، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائمی از قند خون بالا یا پایین دارید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما را تنظیم کند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

اگر دیابت دارید، در یک برنامه آموزش دیابت شرکت کنید تا درباره چگونگی کنترل دیابت خود با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی  اطلاعات بیشتر کسب کنید. علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را یاد بگیرید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، قند خون ناشتا، هموگلوبین A1c، معاینات چشم) را هنگام مصرف آن و همچنین به صورت دوره ای انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر 3 روز تا دوز بعدی مانده است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در یخچال نگهداری شود، اما یخ نزند. این دارو همچنین ممکن است در دمای اتاق نگهداری شود اما باید در عرض 2 هفته استفاده شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش