ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دولوتگراویر Dolutegravir

نام های تجاری: تیوی کی دالوتگراویر اینستگرا تیوی مکس (بیشتر)

موارد مصرف

دولوتگراویر با سایر داروهای HIV برای کنترل عفونت استفاده می شود. این دارو به کاهش میزان ویروس HIV در بدن کمک می کند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن می تواند بهتر کار کند. این دارو شانس ابتلا به عوارض HIVمانند (عفونت های جدید و سرطان) را کاهش می دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد.

دولوتگراویر متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مهارکننده اینتگراز شناخته می شوند و این ویروس را از رشد و آلوده کردن سلول های بیشتر مسدود می کند.

دولوتگراویر درمان کننده HIV نیست. برای کاهش خطر شیوع بیماری HIV به دیگران، همه موارد زیر را رعایت کنید:

1- مصرف تمام داروهای HIV را دقیقاً طبق دستورالعمل ادامه دهید

2- در تمام فعالیت های جنسی از یک سد موثر (کاندوم لاتکس یا پلی اورتان /دنتال دام (کاندوم دهانی)) استفاده کنید،

3- وسایل شخصی (مانند سوزن / سرنگ، مسواک و تیغ) را که ممکن است با خون یا مایعات دیگر بدن تماس داشته باشند، به اشتراک نگذارید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف داروها راهنمای مصرف آنها را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

از تغییر دوز مصرفی این دارو بدون چک کردن با پزشک خود یا پزشک داروخانه خودداری کنید.

این دارو باید روزی یک یا دو بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.

در صورت استفاده از سوکرات و محصولات حاوی آلومینیوم یا منیزیم (مانند آنتی آسیدها، ملین ها، داروهای بافر) این دارو را حداقل ۲ ساعت قبل یا ۶ ساعت پس از مصرف این محصولات مصرف کنید. همچنین اگر از مکمل های آهن یا کلسیم (از جمله ویتامین ها / مواد معدنی حاوی کلسیم یا آهن) نیز استفاده میکنید دولوتگراویر را حداقل ۲ ساعت قبل یا ۶ ساعت پس از مصرف این محصولات مصرف کنید. ‏در صورت مصرف دولوتگراویر با غذا، می توانید در همان زمان مکمل کلسیم یا آهن را نیز استفاده کنید.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی، پاسخ به درمان، سن و سایر داروهایی است که مصرف می کنید. حتماً نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

بسیار حائز اهمیت است که دارو (و سایر داروهای HIV) طبق تجویز پزشک مصرف شود و از مصرف هیچ دوزی صرف نظر نشود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از این دارو بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید و یا مصرف آن (یا سایر داروهای HIV) را حتی برای مدت کوتاهی متوقف نکنید، مگر با توصیه پزشک. با این کار ممکن است مقدار ویروس افزایش یابد، درمان عفونت دشوارتر شود یا عوارض جانبی را بدتر کند.

عوارض جانبی

سردرد و اختلالات خواب از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: نشانه هایی از مشکلات کبدی (مانند تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زرد شدن چشم / پوست، ادرار تیره)، نشانه هایی از مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هرچه سیستم ایمنی بدن شما قویتر می شود , از بین رفتن عفونت هایی که قبلاً داشته اید بیشتر می شود و احتمالاً باعث بازگشت علائم بیماری شود. این واکنش ممکن است در هر زمانی (بلافاصله پس از شروع درمان HIV یا ماه ها بعد) اتفاق بیفتد. در صورت بروز علائم جدی، از جمله: کاهش وزن غیر قابل توضیح، خستگی شدید، دردهای عضلانی , ضعف، سردردهای شدید، درد مفاصل، بی حسی و گزگز دستها / پاها / بازوها، تغییرات بینایی، علائم عفونت (مانند تب، لرز، تورم غدد لنفاوی، مشکل تنفس، سرفه، زخم های پوستی غیر قابل بهبود)، علائم پرکاری تیروئید (مانند تحریک پذیری، عصبی بودن، عدم تحمل گرما، ضربان قلب سریع / تپش / نامنظم قلب، برجستگی چشم ها، گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید) , علائم یک مشکل عصبی خاص معروف به سندرم گیلن باره (مانند مشکل تنفس / بلع / حرکت دادن چشم ها، افتادگی صورت، فلج، مشکل در صحبت کردن).

واکنش جدی آلرژیک به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون: راش ,جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این محصول، در صورت حساسیت به ان یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این دارو ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً: بیماری های کبدی (مانند عفونت هپاتیت B، عفونت هپاتیت C) و بیماری های کلیوی.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

زنان در سن باروری باید در مورد خطرات و فواید استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنند. بنابراین در صورت بارداری و یا تمایل به ان با پزشک خود مشورت کنید چرا که پیش از شروع مصرف این دارو پزشک انجام تست بارداری را برای شما تجویز میکند. در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود.. استفاده از این دارو در 3 ماه اول بارداری توصیه نمیشود چرا که امکان اسیب رسیدن به جنین وجود دارد. در مورد اشکال قابل اعتماد جلوگیری از بارداری در زمان استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. از آنجا که شیر مادر می تواند ویروس HIV را منتقل کند، از شیردهی خودداری کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این محصول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: دوفتیلید، اورلیستات.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش ها و تست های پزشکی مانند (تست های عملکرد کبد / کلیه، بار ویروسی، تعداد سلول های T) باید انجام شود. در زمان مصرف این دارو به طور دوره ای به پزشک مراجعه کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

قرص های ۱۰ میلی گرمی را در ظرف اصلی دارو نگهداری کنید. عامل خشک کننده را در بطری نگه دارید و پس از هر بار استفاده درب بطری را محکم ببندید تا از رطوبت حفظ شود.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش