ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دوپیلوماب Dupilumab

نام های تجاری: دوپیکسنت سرنگ از پیش پرشده دوپیکسنت

موارد مصرف

این دارو برای درمان بیماری پوستی اگزما (درماتیت آتوپیک) استفاده می شود. همچنین این دارو همراه با سایر داروها برای کنترل و جلوگیری از علائمی (مانند خس خس سینه و تنگی نفس) ناشی از آسم استفاده می شود. علاوه بر این ،میتوان از دوپیلوماب برای کاهش علائم ناشی از پولیپ بینی و تورم طولانی مدت سینوس ها و مجاری بینی (رینوزینوزیت مزمن همراه با پولیپوز بینی) استفاده شود. دوپیلوماب به عنوان داروهای گروه آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شود. عملکرد این دارو شامل مسدود کردن برخی پروتئین های طبیعی بدن (اینترلوکین -4 و اینترلوکین -13) است، که باعث التهاب و تورم می شوند.همچنین از این دارو نباید برای تسکین حملات ناگهانی آسم استفاده شود. در زمان بروز حمله ناگهانی آسم می توانید از داروهای استنشاقی تسکین سریع (اسپری) استفاده کنید.(مانند آلبوترول که در بعضی کشورها به آن سالبوتامول گفته می شود).

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو طبق دستور پزشک زیر پوست تزریق می شود. تزریق در بالای بازوها، رانها یا شکم(به استثنای یک ناحیه 2 سانتی متری اطراف ناف) انجام می شود. دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی، پاسخ بدن به درمان و سایر داروهای مصرفی، تعیین می شود.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
همچنین دوز مصرفی برای کودکان، براساس وزن آنها تعیین می شود.
اگر از این دارو در خانه استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از یک متخصص بپرسید و اطلاعات موجود در بسته بندی دارو را مطالعه کنید. دستان خود را قبل از استفاده از دارو بشویید. دارو را قبل از استفاده، از یخچال خارج کرده و اجازه دهید تا با دمای اتاق هم دما شود (بسته به دوز مصرفی حداقل 30 یا 45 دقیقه). به هیچ وجه این دارو را با روش های دیگر مانند گرم کردن در مایکروویو، قرار دادن در آب گرم یا قرار دادن در معرض تابش مستقیم آفتاب، گرم نکنید.همچنین دارو را تکان ندهید. ظاهر دارو باید شفاف یا کمی زرد باشد. قبل از استفاده این محصول، ظاهر آن را از نظر شفافیت، وجود ذرات ریز یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت مشاهده هر یک از این موارد، از دارو استفاده نکنید. قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید.برای کاهش آسیب دیدگی زیر پوست، هر بار محل تزریق را تغییر دهید. همچنین از تزریق از روی لباس و به پوست حساس، آسیب دیده، کبود یا زخمی خودداری کنید. برای کاهش کبودی، محل تزریق را بعد از انجام تزریق مالش ندهید. نحوه صحیح نگهداری و از دسترس خارج کردن لوازم پزشکی را بیاموزید و از یک سرنگ مجددا استفاده نکنید.
بهترین اثربخشی دارو با مصرف منظم آن میسر میشود. همچنین برای به خاطر سپردن مصرف دارو، بهتر است در تقویم خود علامت بگذارید.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی می تواند شامل قرمزی، تحریک شدن یا درد در محل تزریق باشد. همچنین تورم، قرمزی و خارش چشم یا پلک ها نیز محتمل است. در صورت استمرار یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً با پزشک یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.


به یاد داشته باشید که پزشک با باور بر اینکه منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است این دارو را برای شما تجویز کرده.بسیاری از افرادی با مصرف این دارو، عوارض جانبی جدی ای را تجربه نکرده اند.
در صورت بروز هر گونه عارضه جانبی جدی مانند اختلالات مربوط به چشم (مانند چشم درد و ایجاد تغییراتی در دید) فوراً به پزشک مراجعه کنید.
در موارد نادری، افراد مبتلا به آسم که از داروهای استروئیدی هم استفاده می کنند علائمی دارند که ممکن است به دلیل قطع یا کاهش دوز استروئید آنها باشد. در صورت بروز علائمی مانند برطرف نشدن تب، درد قفسه سینه، یا بی حسی و گزگز دست و پاها، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.همچنین بدون دستور پزشک دوز داروی استروئید را قطع یا تغییر ندهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به نوع خاصی از عفونت (هلمینت) مطلع سازید.
بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین منافع و عوارض این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دوپیلوماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

برای بهترین تاثیرگذاری ممکن، دریافت هر دوز برنامه ریزی شده طبق دستورالعمل از این دارو مهم است. در صورت فراموش کردن یک دوز، اگر کمتر از 7 روز از دوز فراموش شده گذشته است، یک دوز از دارو را دریافت کنید و دوز بعدی را در زمان معین دریافت کنید. اما اگر بیش از 7 روز از دوز فراموش شده گذشته است و شما طبق برنامه 2 هفته یکبار این دارو را مصرف می کنید، دوز فراموش شده را حذف کرده و به برنامه منظم خود برگردید. همچنین اگر بیش از 7 روز از دوز فراموش شده گذشته باشد و شما طبق برنامه هر 4 هفته یکبار از این دارو استفاده می کنید ،یک برنامه ی جدید از آخرین باری که دوز را دریافت کرده اید، شروع کنید. و برای جبران دوز را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را در یخچال نگهداری کنید و از یخ زدن آن جلوگیری کنید. همچنین محصول را برای محافظت در برابر نور، در بسته بندی اصلی نگه دارید. می توانید این دارو را تا 14 روز در دمای اتاق نگهداری کنید. پس در صورت نگهداری در دمای اتاق، پس از 14 روز از آن استفاده کنید یا آن را دور بریزید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش