ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دوکوسات Docusate

نام های تجاری: کولاس دیوکتو ملین پیش از رادیولوژی سیلاس Silace (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان یبوست های موقت استفاده می شود. برخی داروها و شرایط، یبوست را شدیدتر می کنند. نرم کننده های مدفوع مانند دوکوسات اولین روش برای پیشگیری و درمان این نوع یبوست می باشند. دوکوسات در مواردی مانند پس از حمله قلبی یا جراحی برای دفع مدفوع استفاده می شود.


این ماده با افزایش مقدار آب مدفوع در روده، باعث نرم شدن و دفع مدفوع می شود.

زمان و نحوه مصرف

از تمام دستورالعمل های درج شده روی بسته بندی پیروی شود، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد. برای پاسخ به سؤال ها به پزشک یا داروساز مراجعه شود.
این دارو به طور خوراکی، هنگام خواب با لیوان پر آب یا آبمیوه (8 اونس یا 240 میلی لیتر) یا طبث دستور پزشک مصرف شود. دوز دارو براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت می باشد. در صورت بروز اسهال، دوز کاهش داده شود یا مصرف دارو متوقف گردد.
در صورت استفاده از فرم مایع این دارو، دوز با دقت توسط قاشق مخصوص، اندازه گیری شود. برای اندازه گیری از قاشق خانگی استفاده نشود زیرا دوز مناسب را نشان نمی دهد.در صورت استفاده از فرم قطره ای آن، دوز مصرفی با قطره چکان مخصوص، قاشق یا دستگاه های اندازه گیری دوز، مصرف شود. شربت ، مایع یا قطره را در 4 تا 8 اونس (118.2تا 236.5 میلی لیتر) آب میوه، شیر یا شیر خشک برای جلوگیری از تحریک گلو مخلوط کرده تا مزه تلخ آن مخفی شود.
از این دارو فقط در صورت نیاز استفاده شود. بیش از 1 هفته از این محصول استفاده نشود، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.
تسکین علائم طی 1 تا 3 روز مشاهده می شود.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.


همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به درد شدید شکمی، حالت تهوع، استفراغ، تغییر ناگهانی در دفع مدفوع طی 2 هفته گذشته مطلع سازید.
این دارو در دوران بارداری باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرها و فواید آن با پزشک صحبت شود.
انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک مشورت شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دوکوسات را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
برخی مخصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: روغن های معدنی (مینرال)، داروهای حاوی فنل فتالئین.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا دشوار شدن تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.
توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

با رژیم غذایی غنی از فیبر، نوشیدن مایعات کافی و ورزش منظم می توان از یبوست چلوگیری کرد. این دارو فقط برای تسکین موقتی یبوست تجویز می شود. برای جلوگیری از اعتیاد به ملین ها، از این دارو به مدت طولانی استفاده نشود.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو در دمای اتاق در دمای 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) در ظرف محکم در بسته و دور از نور و رطوبت نگهداری شود، از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش