ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دوکوسانول موضعی Docosanol topical

نام های تجاری: دوکوزانول

موارد مصرف

از دوکوسانول برای درمان تبخال یا تاول های مربوط به تب (تبخال لب) استفاده می شود. این دارو می تواند باعث بهبودی زخم ها و کاهش علائم (مانند گزگز، درد، سوزش، خارش) شود. این دارو با جلوگیری از ورودویروس به وجود آورنده ی زخم های تبخال (هرپس سیمپلکس) به سلول های سالم پوست یا افزایش تعداد آنها، عمل می کند. این دارو تبخال را درمان نمی کند، از انتقال عفونت به شخص دیگر و وقوع زخم ها در آینده جلوگیری نمی کند.

از این دارو برای درمان زخم های مربوط به آفت دهان، زونا یا تبخال دستگاه تناسلی استفاده نکنید.

زمان و نحوه مصرف

تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را دنبال کنید یا دارو را طبق تجویز پزشک استفاده کنید. از این دارو در اولین بروز علائم گلودرد (مانند سوزن سوزن شدن، سوزش، قرمزی یا برجستگی) استفاده کنید. قبل از استفاده ی دارو، دستان خود را بشویید و خشک کنید. مناطق آسیب دیده را تمیز و خشک کنید. لایه ای نازک از کرم را روی ناحیه ی زخم سر، خارش، قرمزی یا تورم، بپوشانید و به آرامی بمالید، این کار را 5 بار در روز هز 3 یا 4 ساعت طبق دستور پزشک تکرار کنید. دستان خود را پس از استفاده ی کرم با آب و صابون بشویید. برای اطمینان از اطلاعات خود، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این کرم فقط به صورت موضعی مصرف شود. این دارو را در چشم یا اطلاف آن استفاده نکنید زیرا سبب تحریک چشم خواهد شد. در صورت تماس کرم با چشم، چشم را با آب فراوان شستشو دهید. این دارو را برای داخل دهان یا بینی استفاده نکنید.

قبل از استفاده، ناحیه را از مواد آرایشی پاک کنید. برای استفاده از مواد آرایشی، از اپلیکاتور جداگانه ای (مانند پنبه یکبار مصرف) برای مناطق آلوده استفاده کنید. اگر به طور تصادفی دارو را پاک کردید، در اسرع وقت آن را تکرار کنید.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی، نوع عفونت و واکنش بدن به درمان تعیین می شود. این دارو را بیشتر از مان تجویز شده مصرف نکنید.

بیشترین اثر دارو هنگامی اتفاق می افتد که به طور منظم مصرف شود. این دارو زمانی بهترین اثر را دارد که مقدار داروی جذب شده توسط پوست در حد ثابت باقی بماند. بنابراین، از این دارو در فواصل زمانی مساوی استفاده کنید. برای کمک به جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در ساعتی مشخص مصرف کنید.

تبخال به راحتی گسترش می یابد. دوکوسال از شیوع تبخال جلوگیری نمی کند. تا زمان بهبودی کامل تبخال، در هنگام شیوع، از تماس فیزیکی نزدیک با دیگران (مانند بوسیدن) خودداری کنید. همچنین سعی کنید که به تبخال دست نزنید و اگر دست زدید دست های خود را بشویید.

در صورت توقف دارو و افزایش تورم زخم پس از 10 روز یا تداوم آن، با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی

ممکن است قرمزی یا تورم ایجاد شود. در صورت تداوم یا بدتر شدن هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

در صورت مصرف این دارو طبق تجویز پزشک، پزشک معالج یا پزشک داروخانه از قبل در مورد تداخلات دارویی آگاه بوده و وضعیت شما را تحت نظر قرار می دهد. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

لیستی از تمام داروهای مصرفی خود را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. مصرف خوراکی این دارو ممکن است مضر باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. استفاده فرد دیگری از پماد شما می تواند باعث گسترش عفونت شود.

عوامل مختلفی از قبیل استرس، تغییرات هورمونی (مانند بارداری، دوره قاعدگی)، آسیب دیدگی یا جراحی در دهان (مانند کار دندانپزشکی)، خستگی، نور خورشید، هوای سرد یا تب، سرما، آنفولانزا می توانند دلیل شیوع تبخال باشند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) نگهداری شود. از انجماد آن خودداری شود. سؤالات مربوط به نگهداری دارو را از پزشک داروخانه بپرسید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش