ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دکسرازوکسان Dexrazoxane

نام های تجاری: توتکت زینکارد

موارد مصرف

دکسرازوکسان برای کاهش بروز و شدت آسیب قلبی ناشی از درمان با دوکسوروبیسین و سایر داروهای شیمی درمانی سرطان استفاده می شود. همچنین آسیب قلبی می تواند مدت زمان تحت درمان با دوکسوروبیسین را محدود می کند. دکسرازوکسان به شما این امکان را می دهد که درمان داکسوروبیسین را برای مدت طولانی تری ادامه دهید. وقتی این دارو برای افزایش طول دوره درمان دوکسوروبیسین استفاده می شود، درمان دکسرازوکسان معمولاً پس از دریافت چندین دوز دوکسوروبیسین شروع می شود. این دارو معمولاً با اولین دوزهای دوکسوروبیسین تجویز نمی شود، زیرا انجام این کار می تواند باعث کاهش اثربخشی دوکسوروبیسین شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریق وریدی (250 میلی گرم؛ 500 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق وریدی تجویز می شود.

وقتی از این دارو بعنوان کاهش دهنده خطرات و شدت آسیب قلبی استفاده می شود، دوز دوکسوروبیسین معمولاً ظرف 30 دقیقه پس از شروع تزریق دکسرازوکسان تجویز می شود.

در صورت بروز هرگونه تماس پوستی، محل را با آب و صابون فراوان بشویید. همچنین در صورت بروز عارضه، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

در زمان درمان با داروی دوکسوروبیسین و نیز حتی سالها پس از پایان درمان با داکسوروبیسین، ممکن است آسیب قلبی ایجاد شود. در صورت بروز علائم آسیب قلبی مانند تنگی نفس ناگهانی در شب، دشواری تنفس هنگام خوابیدن یا تنگی نفس در هنگام فعالیت، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

ممکن است در محل تزریق درد ایجاد شود. اگر این اثر ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، کبودی / خونریزی آسان، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مبتلا به سرطان که تحت درمان با این دارو قرار گرفته اند به ندرت، سرطان های دیگری (مانند سرطان خون، لنفوم) پیدا می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دکسرازوکسان در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو،پزشک یا داروساز خود رادر خصوص سابقه پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کبدی مطلع سازید.

پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، از این دارو فقط در مواردی که ضروری است استفاده شود. ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. هنگام استفاده از این دارو، برای جلوگیری از بارداری در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری (به عنوان مثال، قرص های ضد بارداری، کاندوم) اطلاعات کسب کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. هنگام استفاده از دکسرازوکسان نباید باردار شوید. دکسرازوکسان ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. زنان در سنین باروری هنگام استفاده از این دارو و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان، در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. مردان نیز در سنین باروری باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 ماه ماه پس از قطع درمان، در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده و حداقل 2 هفته بعد از پایان دوره از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دکسرازوکسان را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو، بهتر است آزمایش های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند مانند شمارش کامل فاکتورهای خون، آزمایش عملکرد قلب) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش