ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دکس لانسوپرازول Dexlansoprazole

نام های تجاری: دکس‌لانسوپرازول دکس‌لانزوپرازول (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان برخی مشکلات معده و مری (مانند رفلاکس اسید معده به مری) استفاده می شود. که منجر به کاهش میزان اسید معده می شود و علائمی مانند سوزش معده، مشکل بلع و سرفه مداوم را برطرف می کند. این دارو به بهبود آسیب اسید به معده و مری و جلوگیری از زخم کمک می کند و همچنین می تواند از سرطان مری جلوگیری کند.

دکس لانسوپرازول از دسته ی داروهای مهار کننده پمپ پروتون (PPI) می باشد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. اگر پاسخ به دارو معمولاً بعد از غذا اتفاق می افتد ، پزشک به شما مصرف قبل از غذا را پیشنهاد میکند تا بهترین پاسخ را بگیرید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

از جویدن و خرد کردن کپسول های دارو خودداری کنید و این دارو را کامل ببلعید. در صورت اختلال در بلعیدن دارو به صورت کامل ، می توانید کپسول را باز کرده و محتوای آن را با 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) پوره ی سیب مخلوط کنید. همه مخلوط دارو با غذا را بدون جویدن قورت دهید. از قبل مخلوط را برای استفاده بعدی آماده نکنید. با این کار ممکن است دارو از بین برود.

اگر این دارو را با دستگاه اندازه گیری داروی مایع یا سرنگ یا از طریق لوله به معده وارد می کنید ،بهتر است در رابطه با نحوه صحیح مخلوط کردن و مصرف این دارو از پرستار راهنمایی های دقیق بخواهید.

در صورت نیاز ، ممکن است داروهای ضد اسید به همراه این دارو تجویز شود.در صورت مصرف سوکرالفات ، حداقل 30 دقیقه قبل از این دارو آن را مصرف کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنیدو در صورت بهبودی مصرف آن را قطع نکنید.

در صورت تداوم یا وخیم شدن وضعیت ، به پزشک خود اطلاع دهید. خطر عوارض جانبی با گذشت از شروع مصرف افزایش می یابد. مدت زمان مصرف دارو را از پزشک خود بپرسید.

عوارض جانبی

اسهال می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، مانند میزان پایین منیزیم در خون (مانند ضربان قلب غیر معمول سریع / آهسته / نامنظم ، اسپاسم عضلانی مداوم ، تشنج) ، علائم لوپوس (مانند بثورات روی بینی و گونه ، درد مفصل جدید یا بدتر) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری روده ای شدید مرتبط با نوعی باکتری (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) شود. در صورت مشاهده علائمی مانند اسهال مداوم ، درد / گرفتگی شکم یا معده ، تب ، خون یا مخاط در مدفوع از مصرف داروهای ضد اسهال یا مواد افیونی خودداری کنید و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا این داروها می توانند باعث وخیم شدن شرایط شوند.

مهار کننده های پمپ پروتون (مانند دکس لانسوپرازول) به ندرت ، باعث کمبود ویتامین B-12 میشوند. در صورت مصرف هر روز به مدت طولانی (3 سال یا بیشتر) ، خطر افزایش می یابد. در صورت بروز علائم کمبود ویتامین B-12 (مانند ضعف غیرمعمول ، زخم زبان یا بی حسی / گزگز دست و پاها) ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا (مانند لانزوپرازول ، امپرازول) و هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی یا لوپوس مطلع سازید.

برخی از علائم ممکن است در واقع علائم یک بیماری جدی تر باشد. در صورت بروز علائمی مانند: دل درد همراه با سبکی سر / تعریق / سرگیجه ، درد قفسه سینه / فک / بازو / شانه (بویژه با تنگی نفس ، تعریق غیرمعمول) ، کاهش وزن غیرقابل توجیه بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مهار کننده های پمپ پروتون (مانند دکس لانسوپرازول) ممکن است خطر شکستگی استخوان را به خصوص با استفاده طولانی تر یا مقدار بالاتر و در افراد مسن افزایش دهند. در رابطه با راه های جلوگیری از شکستگی استخوان ، مانند استفاده از مکمل های کلسیم (مانند سیترات کلسیم) و ویتامین D با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به خصوص نابودی استخوان ، شکستگی و عفونت کلوستریدیوم دیفیسیل نشان دهند.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. در رابطه با مزایا و معایب این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: متوترکسات (به ویژه درمان با دوز بالا).

برخی از داروها برای جذب بهتر به اسید معده نیاز دارند. این دارو اسید معده را کاهش می دهد ، بنابراین ممکن است عملکرد این داروها را تغییر دهد. برخی از آن ها تحت تأثیر دارو هایی شامل آمپی سیلین ، آتازاناویر ، ارلوتینیب ، نلفیناویر ، پازوپانیب ، ریلپیویرین ، ضد قارچهای آزول خاص (ایتراکونازول، کتوکونازول، پوساکونازول) و سایر محصولات می باشند.

این دارو شباهت زیادی به لانسوپرازول دارد. از مصرف این دارو هنگام استفاده از داروهای حاوی لانزوپرازول خودداری کنید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش ها تداخل ایجاد کند و باعث نتایج کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای  (مانند آزمایش خون منیزیم ، سطح ویتامین B-12) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش