ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دگارلیکس Degarelix

نام های تجاری: فیرماگون

موارد مصرف

دگارلیکس برای درمان سرطان پیشرفته پروستات استفاده می شود. البته این یه دارویی درمانی نیست. بیشتر انواع سرطان پروستات برای رشد و گسترش به هورمون مردانه تستوسترون نیاز دارندکه دگارلیکس می تواند میزان تستوسترون بدن را کاهش دهد.همچنین این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از دگارلیکس و هر بار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارورا طبق نظر پزشک بصورت تزریق زیر پوست (به صورت زیر جلدی) در ناحیه شکم مصرف می شود. این دارو معمولاً هر ماه یکبار یا طبق دستور پزشک تجویز می شود.

دوز اول معمولا به صورت دو دوز تزریقی تجویز می شود. دوزهای ماهانه نیز بصورت یک تزریق تجویز می شود. باید مطمئن شوید که محل تزریق شما در معرض فشار کمربندها یا انواع دیگر لباس ها نباشد. همچنین محل تزریق نباید نزدیک دنده ها باشد و باید هر بارجای آن عوض شود تا باعث کاهش ناراحتی ناشی از تزریق شوید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

درد / قرمزی / تورم در محل تزریق، گرگرفتگی، افزایش تعریق، تعریق شبانه، درد کمر / مفصل، لرز، تغییر وزن، خستگی، تب و سرگیجه از عوارض این دارو می باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

کوچک شدن بیضه ها، حساسیت / تورم پستان و کاهش علاقه / توانایی جنسی نیز ممکن است به ندرت، در نتیجه کاهش سطح تستوسترون رخ دهد. در صورت بروز این عوارض با پزشک خود صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: ادرار تیره، تهوع مداوم / استفراغ / از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دگارلیکس، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

دگارلیکس، ممکن است باعث ایجاد وضعیتی شود که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم سریع (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که صورت وجود این علائم بلافاصله به پزشک خود را اطلاع دهید.

در صورت وجود شرایط خاص پزشکی در خصوص مصرف داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود یا خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد و همچنین قبل از مصرف این دگارلیکس، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی در خصوص سابقه شخص همچون: مشکلات قلبی خاصی(مانند: نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG) یا سابقه خانوادگی مشکلات قلبی ( طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) مطلع سازید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر نیز ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص مانند آن چه ممکن است هنگام مصرف("قرص آب" - ادرار آورها)، از دست دادن شدید آب بدن رخ دهد، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده صحیح از دگارلیکس با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

دگارلیکس در صورت استفاده طولانی مدت ممکن است استخوان های شما را ضعیف کرده و باعث افزایش عارضه از دست دادن استخوان (پوکی استخوان) شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه حساسیت بیشتری طولانی شدن QT نشان می دهند.

این دارو می تواند بر روی باروری در مردان و زنان تأثیر بگذارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو معمولاً در خانمها استفاده نمی شود و همچنین در دوران بارداری نباید استفاده شود. چون ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا دگارلیکس به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

بسیاری از داروها علاوه بر دگارلیکس از جمله آمیودارون، دوفتیلید، پیموزید، پروکائین آمید، کینیدین، ​​سوتولول، آنتی بیوتیک های ماکرولاید (مانند اریترومایسین) و سایر موارد ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند.

این دارو ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی (از جمله عملکرد غدد هیپوفیز) تداخل ایجاد کند، احتمالاً باعث شود آزمایش نتایج نادرست را نشان دهد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش/ یا معاینات پزشکی (مانند سطح تستوسترون خون، آزمایش خون PSA) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش