ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دیازوکساید Diazoxide

نام های تجاری: پروگلیسم هایپراستات اودمين

موارد مصرف

این دارو برای درمان کاهش قند خون استفاده می شود. برخی شرایط خاص (مانند تومور در لوزالمعده، سرطان، حساسیت به لوسین) می تواند باعث ترشح بیش از حد انسولین شود. انسولین نوعی ماده طبیعی است که قند خون را کاهش می دهد. این دارو با جلوگیری از ترشح انسولین از پانکراس، به بازگشت قند خون به سطح طبیعی کمک می کند.  دیازوکساید نوعی داروی تیازیدی است، اما هیچ اثر دیورتیک ("قرص آب") مانند سایر تیازیدها ندارد. دیازوکساید نباید برای درمان قند خون پایین ناشی از تغذیه / رژیم غذایی ضعیف (کاهش قند خون عملکردی) استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً 2 تا 3 بار در روز (هر 8 تا 12 ساعت) به صورت خوراکی مصرف کنید. پزشک نوعی رژیم غذایی خاص را برای شخص بیمار توصیه خواهد کرد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود، پزشک داروخانه یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

بدون مشورت با پزشک، فرم دارویی خود را تغییر ندهید زیرا امکان نیاز به تغییراتی در دوز مصرفی وجود دارد. اگر از نوع شربت دارویی استفاده می کنید، بطری را قبل از هر دوز کاملاً تکان دهید. دوز را با استفاده از وسایل مخصوص اندازه گیری نمایید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا در محاسبه مقادیر دارویی مشکل ایجاد خواهد شد. در صورت تغییر رنگ شربت به رنگ تیره از آن استفاده نکنیدو به روش مناسب دارو را دفع نمایید.

دوز مصرفی بر اساس وزن، شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. قند خون و ادرار را به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک دوز را بر اساس این آزمایش ها تنظیم می کند. پزشک در هنگام شروع مصرف دارو مرتباً دوز شخص را تغییر می دهد تا بهترین دوز را برای بیمار پیدا کند. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی وضعیت بیماری پس از 2 تا 3 هفته یا تشدید آن، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، کاهش اشتها، ناراحتی معده و تغییر در حس چشایی، رشد غیر طبیعی موهای بدن، به ویژه در پیشانی / پشت / بازوها / پاها می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو می تواند باعث احتباس سدیم و آب شود که می تواند مشکلات قلبی جدی ایجاد کند. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی: تورم بازوها / پاها / دست ها / پاها، افزایش وزن بدون دلیل، تنگی نفس، خستگی غیرمعمول، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو قادر است باعث افزایش بیش از حد قند خون شود. بررسی منظم قند خون و ادرار برای سنجش مقادیر قند / کتون و اعلام نتایج پزشک به شخص در جلوگیری از این وقایع کمک می کند. قند خون بالا می تواند بسیار جدی باشد و به سرعت بدتر شود. در صورت بروز هر یک از این علائم قند خون بسیار بالا: نیاز به تکرر ادرار، تشنگی غیرمعمول، بوی تنفسی میوه ای، سرگیجه، کاهش وزن غیرمعمول، تنفس عمیق / سریع، رنگ مایل به آبی لب / پوست، خواب آلودگی شدید / گیجی، ضعف، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی: کبودی / خونریزی آسان، غش کردن، ضربان قلب سریع / ضربان قلب، کشیدگی صورت / عضله، درد انگشت پا / مفصل، بی قراری غیرمعمول، گرفتگی عضلات / سفتی، لرزش، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به سایر تیازیدها (مانند هیدروکلروتیازید) هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مواد معدنی کم خون (سطح پتاسیم خون پایین)، دیابت، بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی، حمله قلبی گذشته)، بیماری های کلیوی، نقرس، بیماری کبدی مطلع سازید.

فرم شربت این دارو حاوی الکل است. در صورت ابتلا به دیابت، بیماری کبد یا هر بیماری دیگری که لازم است الکل را در رژیم غذایی خود محدود یا اجتناب کنید، احتیاط توصیه می شود. در مورد استفاده بی خطر از این محصول از پزشک خود یا پزشک داروخانه سوال کنید.

این دارو در برخی شرایط قند خون شخص را خیلی بالا می برد. به عنوان مثال، در حالی که تحت استرس به دلیل عفونت، جراحی یا آسیب دیدگی هستید بدن امکان دارد به انسولین بیشتری احتیاج داشته باشد. داروهای خاص (مانند کورتیکواستروئیدها مانند هیدروکورتیزون / پردنیزون، هورمون هایی مانند قرص های ضد بارداری) قند خون را افزایش می دهند. نیاز به تنظیم دوز مصرفی توسط پزشک وجود دارد برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. در صورت بروز علائم افزایش قند خون، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر باردار شدید، فکر می کنید باردار هستید یا قصد بارداری دارید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیرمادر مشخص نیست لذا. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برای کمک به پزشک خود و پزشک داروخانه در ارائه بهترین مراقبت ها، حتماً قبل از شروع درمان با این محصول، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به آنها اطلاع دهید. در حین استفاده از این محصول، دیگر داروهایی را که استفاده می کنید بدون تأیید پزشک خود شروع، متوقف نکنید یا تغییر ندهید..

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهای فشار خون بالا (مانند انالاپریل، متیلدوپا، پرازوسین)، "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین)، فنی توئین.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های تشخیصی (مانند تست گلوکاگون) تداخل ایجاد کند، احتمالاً باعث ایجاد نتایج آزمایش نادرستی می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده از این دارو مطلع هستند.

این سند شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیست تمام محصولات مورد استفاده خود را نگه دارید. این لیست را با پزشک خود و پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی دارویی را کاهش دهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت نیاز به ادرار بیشتر، تشنگی غیرمعمول، بوی نفس نامطبوع باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

برای بهترین نتیجه درمانی، این دارو باید همراه با یک برنامه غذایی مورد تأیید پزشک استفاده شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند قند خون، قند ادرار / کتون، آزمایش کلیه، شمارش کامل خون، سطح پتاسیم / اسید اوریک) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت بیماری کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. این امر به ویژه در زمان استرس بسیار اهمیت دارد زیرا امکان نیاز به تنظیم دوز وجود دارد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود. ذخیره کوتاه بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) مجاز است. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش