ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دیلتیازم Diltiazem

نام های تجاری: دیلتیازم آریا دنازوکس دیلتیازم هیدروکلراید کاردیزم تیازاک Dilt-CD Diltia XT Dilt-XR Diltzac Matzim LA Taztia XT Tiadylt ER Tiazac (بیشتر)

موارد مصرف

از دیلتیازم در جلوگیری از درد قفسه سینه (آنژین صدری) استفاده می شود. این دارو می تواند باعث افزایش توانایی فرد در ورزش کردن و کاهش درد قفسه سینه شود. این دارو از دسته ی داروهای مسدود کننده ی کانال کلسیمی می باشد که منجر به کاهش انقباضات قلبی عروقی و همچنین ضربان قلب می شود. بنابراین جریان خون تسهیل می شود و فعالیت قلب کاهش می یابد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید روزی سه الی چهار بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک قبل از غذا و در زمان خواب مصرف شود. همچنین از خرد یا دو نیم کردن و جویدن قرص خودداری کرده و آن را کامل ببلعید. این کار باعث جذب به یکباره دارو شده و عارضه های جانبی آن را افزایش می دهد. از دستورات پزشک برای مصرف دارو پیروی کنید.
دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو و بقیه داروهای مصرفی تعیین می شود. تمام داروهای مصرفی را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا پزشک داروخانه ارائه دهید. ممکن است پزشک، دوز مصرفی را به آرامی افزایش دهد. بنابراین از دستورات پزشک با دقت پیروی کنید.
این دارو برای بیشترین اثرگذاری نیاز به مصرف منظم دارد. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
این دارو برای اثرگذاری بر روی آنژین صدری (درد قفسه سینه)، باید به طور مداوم مصرف شود. همچنین برای تسکین حمله آنژین صدری از داروهای دیگر (مانند نیتروگلیسیرین زیر زبانی)، طبق دستور پزشک استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. (برای مثال، درد قفسه سینه یا تعداد حملات درد افزایش پیدا کرده است. )

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، ضعف، حالت تهوع، گرگرفتگی، یبوست و سر درد می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.
برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.


به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند غش کردن، علائم جدید یا بدتر شدن نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول یا ناگهانی)، ضربان قلب آهسته، نامنظم، تپش قلب، سریع، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند افسردگی، تحریک)، رویاهای غیرمعمول، درد شدید معده یا شکم، ادرار تیره، حالت تهوع و استفراغ مداوم، زردی چشم یا پوست را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص انواع خاصی از مشکلات ریتمیک قلب (مانند سندرم سینوس بیمار / بلوک دهلیزی - بطنی)، بیماری کبدی، بیماری کلیوی و نارسایی قلبی مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
افراد مسن حساسیت بیشتری به عوارض دارو بخصوص سرگیجه، یوبوست و تورم پا ها و قوزک پا نشان می دهند.
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین منافع و عوارض این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و میتواند اثرات نامطلوبی برای نوزاد داشته باشد. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دیلتیازم را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: دیگوکسین، فینگولیمود.
سایر داروها با دفع دیلتیازم از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند. از این دسته می توان به سایمتیدین، گیاه گل راعی، ضد قارچهای آزول مانند کتوکونازول، آنتی بیوتیک های ماکرولید مانند اریترومایسین، ریفامایسین ها از جمله ریفابوتین و ریفامپین اشاره کرد.
همچنین این دارو می تواند با کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن، بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. برای مثال می توان به آپریپیتانت یا فوزاپرپیتانت، آسوناپرویر، بوسپیرون، کلشی سین، فلیبانسرین، ایوابرادین، لومیتاپید، برخی از بنزودیازپین ها (تریازولام، میدازولام) و سایر موارد اشاره کرد.
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید. ( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن. )

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش عملکرد کلیه و کبد، نبض، فشار خون، EKG) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
برندها و انواع مختلفی از این دارو وجود دارد. اما بسیاری از آنها اثرات یکسانی ندارند بنابراین از تغییر برند یا نوع داروی مصرفی، بدون مشورت پزشک معالج یا پزشک داروخانه خودداری کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش