ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دینوتوکسیماب Dinutuximab

نام های تجاری: یونی توکسین کاریزبا

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان (نوروبلاستومای پرخطر (بدخیم)) استفاده می شود. دینوتوکسیماب متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

محلول تزریق وریدی (5/17 میلی گرم در 5 میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو به شکل تزریق آهسته داخل وریدی و طبق تجویز پزشک، معمولاً طی 10 تا 20 ساعت و به مدت 4 روز متوالی در طول هر چرخه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین سایر داروها نیز به همراه دینوتوکسیماب برای کاهش خطر عوارض جانبی جدی تجویز می شوند.

دوز و برنامه درمانی بر اساس عارضه و شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان متفاوت است.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سرگیجه یا سبکی سر اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، به آرامی از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این حال پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است همچنین نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر ایجاد این عوارض را کاهش دهد.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: تغییرات ذهنی / خلقی، گرفتگی عضلات / اسپاسم، اختلال در دفع ادرار، علائم مشکلات کلیوی (مانند مشاهده خون در ادرار، تغییر در مقدار ادرار)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: تشنج، سردرد شدید، بلافاصله به فوریت هایی پزشکی مراجعه کنید.

این دارو ممکن است توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد که می تواند باعث ابتلا به عفونت جدی (که به ندرت منجر به مرگ می شود) و یا تشدید عفونت های قبلی شود. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت می تواند باعث بروز عارضه ای جدی (سندرم نشت مویرگی) شود، که در برخی موارد موجب مرگ می شود. در صورت بروز علائمی از جمله تورم، سرگیجه شدید، خستگی یا درد شدید معده / شکم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد مشکل عصبی در چشم ها شود. در صورت بروز علائمی مانند تاری دید، دو بینی، افتادگی پلک فوقانی، حساسیت به نور، گشاد شدن یا نابرابر بودن مردمک چشم (قسمت سیاه چشم)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور تمام عوارض جانبی احتمالی این دارو را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده سایر عوارض، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دینوتوکسیماب، در صورت حساسیت به آن یا دیگر حساسیت های خود، پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید زیرا این دارو ممکن است دارای اجزای غیرفعالی باشد که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص اختلالات خون / خونریزی و مشکلات کلیوی مطلع سازید.

دینوتوکسیماب ممکن است احتمال ایجاد عفونت ر افزایش داده و باعث تشدید عفونت های قبلی شود. به همین علت از تماس با افرادی که ممکن است مبتلا به عفونت های واگیردار باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار دارید یا برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بدون تایید پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود. همچنین الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از مصرف این دارو در دوران بارداری خودداری کنید زیرا ممکن است باعث آسیب به جنین شود. همچنین زنان در سنین باروری باید در طی درمان و حداقل 2 ماه پس از پایان درمان از روش های مطمئن کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری) استفاده کنند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی نیز با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند مشکل در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی(مانند آزمایش فشار خون، شمارش کامل خون، مواد معدنی خون) به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای بیشترین اثر بخشی این دارو باید هر دوز برنامه ریزی شده از این دارو طبق تجویز پزشک مصرف شود. در صورت فراموش کردن یک دوز، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید برای شما تعیین کند.

نگهداری

این دارو تنها در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و از نگهداری آن در منزل خودداری کنید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش