ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دی سولفیرام Disulfiram

نام های تجاری: آنتابوس دیسولفیرام

موارد مصرف

از این دارو همراه با مشاوره و پشتیبانی برای کمک به افرادی که دچار اعتیاد به مصرف الکل شده اند و تمایل به ترک آن دارند استفاده می شود. عملکرد این دارو شامل متوقف کردن هضم الکل می باشد که باعث ایجاد واکنش بدن به الکل می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا و معمولاً در صبح مصرف گردد. در صورت بروز سرگیجه با مصرف این دارو، آن را در زمان خواب مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. حداکثر میزان قابل مصرف 500 میلی گرم می باشد.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، خستگی، سردرد، آکنه و طعم فلزی یا سیر مانند در دهان می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند کاهش توانایی جنسی، تغییرات بینایی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازوها و پاها، ضعف عضلانی، تغییرات ذهنی و خلقی (به عنوان مثال، تحریک، هیجان شدید یا گیجی)، تشنج و گیجی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (به ندرت کشنده) کبدی شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی بعید اما بسیار جدی مانند تهوع مداوم و استفراغ، درد شدید معده یا شکم، ادرار تیره، زردی چشم یا پوست را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به مواد شیمیایی مربوط به تیرورام یا خود تیرورام (موجود در سموم دفع آفات و لاستیک) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

این دارو در در صورت ابتلا به بعضی بیماری های خاص مانند بیماری شدید قلبی و عروقی (به عنوان مثال، بیماری عروق کرونر)، برخی شرایط روحی و خلقی (روان پریشی) استفاده نمی شود. قبل از استفاده از این دارو، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص دیابت، تیروئید کم، اختلالات مغزی (به عنوان مثال، تشنج، آسیب مغزی)، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، سابقه شخصی یا خانوادگی استفاده منظم یا سو مصرف داروها مطلع سازید.

از مصرف تمام نوشیدنی های الکلی یا محصولات و غذاهای حاوی الکل (به عنوان مثال شربت سرفه و سرماخوردگی، دهان شویه، نحوه و زمان مصرفی پس از اصلاح، سس ها، سرکه ها) هنگام مصرف این دارو و به مدت 2 هفته پس از قطع دارو خودداری کنید. برای اطمینان از عدم وجود الکل در محصولات، تمام برچسب های محصول را با دقت بررسی کنید. مصرف الکل، حتی به مقدار کم، در حین مصرف این دارو می تواند منجر به واکنش شود که ممکن است شامل علائمی مانند گرگرفتگی، سردرد تپنده، مشکلات تنفسی (به عنوان مثال، تنگی نفس، تنفس سریع)، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، خستگی مفرط، غش کردن، ضربان قلب نامنظم یا سریع ،و تاری دید باشد. این علائم می توانند از 30 دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشند. در صورت بروز این علائم، به ویژه در صورت ادامه یافتن یا تشدید آنها، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی تر این دارو و الکل ممکن است شامل مشکلات تنفسی، تشنج، از دست دادن هوشیاری، درد قفسه سینه، فک و بازوی چپ باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در حین بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دی سولفیرام را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: : محصولات حاوی الکل (مانند شربت های سرفه و سرماخوردگی ،نحوه و زمان مصرفی پس از اصلاح)، آمی تریپتیلین، بنزنیدازول، "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین)، داروهای خاص برای تشنج (از جمله هیدانتوئین ها مانند فنی توئین یا فسفنیتوئین)، ایزونیازید، مترونیدازول، تئوفیلین، تینیدازول.

این دارو می تواند عوارض جانبی کافئین را افزایش دهد. از نوشیدن مقدار زیاد نوشیدنی های حاوی کافئین (قهوه، چای، کولا) یا مصرف مقدار زیادی شکلات خودداری کنید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی (از جمله آزمایشات VMA / HVA ادرار) تداخل ایجاد کند، و باعث نتایج کاذب شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت استفراغ، خواب آلودگی، عدم هماهنگی، از دست دادن هوشیاری باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند، آزمایش عملکرد کبد، شمارش کامل سلولهای خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

توصیه می شود که برگه حاوی سوابق پزشکی خود را همراه داشته باشید و به واکنش احتمالی بدن در صورت مصرف الکل اشاره کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای 77 الی 68 درجه فارنهایت (25 الی 20 درجه سانتی گراد) و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش