ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رابپرازول Rabeprazole

نام های تجاری: رابپرازول-ناژو رابزول پروتورابکس رابیمیزول پریت رابپرازول سدیم آسیفکس (بیشتر)

موارد مصرف

از پنتوپرازول در درمان برخی اختلالات معده و مری (مانند ریفلاکس و زخم معده) استفاده می شود. این دارو با کاهش اسید معده باعث بهبود علائمی مانند سوزش معده ، اختلال در بلع و سرفه مداوم می شود. این دارو به بهبود آسیب وارده به معده و مری توسط اسید معده کمک می کند و از ایجاد زخم و همچنین سرطان مری جلوگیری می کند. این دارو از دسته دارو های بازدارنده ی پمپ پروتون (PPIs) می باشد.

 

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
در صورت مصرف دارو به شکل قرص ، باید روزی یک الی دو بار، به صورت خوراکی ، همراه با غذا یا بدون غذا و طبق دستور پزشک ، مصرف شود. قرص را به صورت کامل با آب ببلعید و از خرد کردن ، جویدن و نصف کردن آن خودداری کنید. زیرا ممکن است منجر به آزاد شدن ناگهانی دارو و افزایش خطر عوارض جانبی شود.
در صورت مصرف دارو به شکل کپسول ، باید روزانه یک بار ،30 دقیقه قبل از غذا و طبق دستور پزشک مصرف شود. از بلعیدن کپسول به صورت کامل خودداری کنید. کپسول را باز کرده و محتوای داخل آن را با مقدار کمی غذای نرم(مانند پوره ی سیب یا ماست) یا مایع ترکیب کنید. توجه کنید که ماده مصرفی باید در دمای اتاق باشد و 15 دقیقه پس از آماده شدن مصرف شود. از جویدن یا خرد کردن ترکیب آماده شده خودداری کنید.
طول مدت درمان و دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.همچنین دوز مصرفی کودکان بر اساس وزن نیز تعیین می شود.
در صورت لزوم ، میتوانید از دارو های مهار کننده ی اسید معده استفاده کنید . در صورت مصرف سوکرالفات ، رابراپازول را حداقل 30 دقیقه قبل از سوکرالفات ، مصرف کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.احتمال بروز عوارض جانبی با گذر زمان افزایش پیدا می کند. بنابراین مدت زمان مصرف این دارو را از پزشک خود بپرسید.

عوارض جانبی

سردرد می تواند از عوارض جانبی مصرف این دارو باشد . در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی مانند بروز علائم کاهش سطح منیزیوم خون ، مانند ضربان قلب غیر عادی ، آهسته و نامنظم ، گرفتگی مداوم عضلات ، تشنج ، علائم لوپوس مانند ایجاد عوارض پوستی روی بینی و گونه ، درد شدید مفاصل فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.


این دارو به ندرت منجر به ایجاد یک نوع بیماری شدید روده (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) با منشاء یک نوع باکتری می شود.در صورت بروز علائمی مانند اسهال مداوم ، درد یا گرفتگی شکم یا معده ، تب ، مشاهده خون یا مخاط در مدفوع فوراً به پزشک خود اطلاع دهید و از داروهای ضد اسهال و اپوئیدی استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث تشدید علائم شوند.
مهار کننده های پمپ پروتون (مانند پنتوپرازول) به ندرت ، باعث کمبود ویتامین شده اند. در صورت مصرف روزانه دارو برای مدت طولانی (3 سال یا بیشتر) احتمال این خطر افزایش می یابد. بروز علائم کمبود ویتامین B-12(مانند ضعف غیرمعمول ، زخم زبان یا بی حسی و گزگز دست و پاها) ، را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا داروهای مشابه مانند لانزوپرازول ، آمپرازول و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی ، لوپوس مطلع سازید .
برخی از علائم می توانند نشان دهنده ی بیماری های جدی تری باشند.بروز علائمی مانند دل درد ، تعریق ، سرگیجه ، درد قفسه سینه ، درد فک ، بازو و شانه به همراه تنگی نفس و تعریق غیر عادی و کاهش وزن شدید را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
دارو های مهار کننده ی پمپ پروتون (مانند امپرازول) ممکن است با استفاده طولانی تر ، دوزهای مصرفی بیشتر و در افراد مسن خطر شکستگی استخوان را افزایش دهند . در رابطه با راه های جلوگیری از ، از بین رفتن یا شکستگی استخوان مانند استفاده از مکمل های کلسیم (مانند سیترات کلسیم) و ویتامین D با پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.
ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه از بین رفتن و شکستگی استخوان (به بند بالا مراجعه کنید) و عفونت کلوستریدیوم دیفیسیل تر نشان دهند. (همچنین به بخش عوارض جانبی مراجعه شود)
تنها در صورت لزوم باید از این دارو در دوران بارداری استفاده شود.همچنین مزایا و معایب این دارو را با پزشک خود بررسی کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر. با این حال داروهای مشابه به نوزادان منتقل شده و تاثیرات آن ها بر نوزادان هنوز مشخص نمی باشد. به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی رابپرازول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
محصولی که می تواند با این دارو تداخل داشته باشد، متوترکسات مخصوصا با دوز بالا می باشد .
برخی محصولات برای جذب ، نیاز به اسید معده دارند.پانتوپرازول با کاهش اسید معده می تواند عملکرد این داروها را تغییر دهد.این داروها شامل آمپی سیلین ، آتازاناویر ، ارلوتینیب ، نلفیناویر ، پازوپانیب ، ریلپیویرین ، ضد قارچهای آزول (ایتراکونازول ، کتوکونازول ، پوساکونازول) و دارو های دیگر می باشد.
مصرف این دارو می تواند در برخی تست های آزمایشگاهی تداخل ایجاد کند و باعث نتیجه ی کاذب آن شود. مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک ، از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
در صورت ، استفاده ی منظم از این دارو برای مدت طولانی با تجویز پزشک ، از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای مانند آزمایش سطح منیزیم خون و سطح ویتامین B-12 غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش