ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رادیوم ۲۲۳ دی کلراید Radium 223 Dichloride

نام های تجاری: رادیوم ۲۲۳ زوفیگو

موارد مصرف

از این دارو برای درمان سرطان پروستات که به استخوان ها گسترش یافته و قابل درمان با جراحی نمی باشد استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

 این دارو می تواند خطر خونریزی یا عفونت را افزایش دهد. شما مرتباً نیاز دارین آزمایش های پزشکی را قبل از مصرف این دارو انجام دهید.

این دارو می تواند ممکن است روی قدرت باروری اثر گذاشته و همچنین به جنین آسیب برساند و باعث نقایص مادرزادی شود پس در زمان مصرف این دارو حداقل تا شش ماه پس از پایان دوره درمانی استفاده از وسایل چلوگیری از بارداری مانند کاندوم ضروری است. اگر در این زمان بارداری صورت گرفت حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو با تزریق داخل وریدی توسط یک متخصص، که معمولاً هر 4 هفته یک بار و در کل 6 تزریق تجویز می شود. مقدار تجویز آن بر اساس اندازه بدن و پاسخ به درمان متفاوت است.

مصرف این دارو ممکن است شمار سلول های خونی شما را کاهش دهد، انجام آزمایش های دوره ای باید انجام شود و درمان های سرطان شما میتواند براساس نتایج به تأخیر بیفتد.

بعد از اینکه تحت درمان قرار گرفتید، مایعات بدن (ادرار، مدفوع، استفراغ) حاوی مواد رادیواکتیو است. بهتر است بعد از هربار استفاده از توالت و در حالی که روی توالت نشسته اید چندین بار توالت را بشویید. همیشه پس از استفاده از دستشویی دستان خود را بشویید.

اگر شخصی ادرار یا مدفوع بیمار را پاک می کند حتما از دستکش لاتکس، لباس پزشکی یکبار مصرف، محافظت از چشم و ماسک برای پوشاندن بینی و دهان استفاده کند.

هنگام تمیز کردن هرگونه ترشحی از مایعات بدن، فقط از پارچه های تمیز کننده یکبار مصرف استفاده کنید که قابل شستشو هستند و از پزشک خود بخواهید که که چگونه هرگونه ترشح مایعات بدن را دفع کند.

هرگونه لباس آلوده را جدا از لباسشویی سایر افراد در خانه خود بشویید.

دوزهای این دارو بر اساس وزن بیمار مشخص میشود. در صورت به دست آوردن یا کاهش وزن، ممکن است نیاز شما به دوز تغییر کند پس با پزشک خود و پزشک داروخانه مطلع سازید.

هر روز آب زیادی بنوشید تا دچار کمبود آب بدن نشوید و کلیه های شما کار نکند.

عوارض جانبی

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک، کهیر ؛ تنفس دشوارتورم صورت، لب ها، زبان یا گلو با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

در صورت داشتن موارد، کبودی بی دلیل، خونریزی غیرمعمول، لکه های بنفش یا قرمز در زیر پوست شما، احساس سبکی، (این که ممکن است ازحال بروید )، علائم کم آبی ( احساس تشنگی یا گرمای زیاد، توانایی ادرار نکردن، تعریق شدید یا پوست گرم و خشک)، مشکلات کلیوی ( ادرار کم یا بدون ادرار، تورم در پا یا مچ پا، احساس خستگی یا کمبود ادرار)، کمبود گلبول های قرمز خون (کم خونی) ،رنگ پریدگی پوست، خستگی غیرمعمول، احساس سبکی سر یا کمبود احساس تنفس، دست و پا سرد، تعداد کم گلبول های سفید خون ( تب، زخم های دهان، زخم های پوستی، گلودرد، سرفه، درد) بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 در صورت بروز عوارض جانبی شایع شامل موارد حالت تهوع، استفراغ، اسهال ،تعداد کم سلول های خونی یاتورم در دست ها یا پاها با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

رادیواکتیوی موجود در این دارو می تواند به مایعات بدن (ادرار، مدفوع، استفراغ) منتقل شود. حداقل برای 7 روز پس از دریافت دوز، از تماس مایعات بدن با دست ها و سایر سطوح خودداری کنید، مراقبان باید در عین حال از دستکش لاستیکی و لباس پزشکی یکبار مصرف استفاده کنند

تمیز کردن مایعات بدن بیمار، دست زدن به زباله های آلوده یا لباسشویی یا تعویض پوشک بعد از استفاده از دستکش، دست ها را بشویید. لباس و پارچه های آلوده را جدا ازلباسشویی دیگر باید بشویید.

تداخلات دارویی

درمان با این دارو می تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد، این دارو می تواند با دارو های دیگری برای سرطان پروستات به نام آبیراتون (یونسا، زیتیگا) در ترکیب با پردنیزون یا پردنیزولون (داروی استروئید) و سایر داروها تداخل داشته و به همین دلیل ممکن است نوع تجویز آن تغییر یابد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید

سوء مصرف

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد دستورالعمل های دوز مصرفی، به برگه حاوی اطلاعات مربوط به محصول سازنده مراجعه کنید.

از آنجایی که این دارو توسط یک متخصص و در یک محیط درمانی تجویز می شود، مصرف بیش از حد دارو بعید است.

دوز فراموش شده

اگر زمان تزریق خود را از دست دادید، برای دریافت راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید.

نگهداری

این دارو و داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگاه دارید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش