ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رالوکسیفن Raloxifene

نام های تجاری: اویستا رالوکسن رالوفن رالوکسیفن-عبیدی

موارد مصرف

این دارو پس از یائسگی، برای جلوگیری و درمان کاهش بافت استخوان (پوکی استخوان) استفاده می شود. از پوکی استخوان را کاهش می دهد و به استحکام استخوان ها کمک می کند و احتمال شکستگی آنها کمتر می شود. و همچنین ممکن است احتمال ابتلا به نوع خاصی از سرطان پستان (سرطان پستان مهاجم) را بعد از یائسگی کاهش دهد. این دارو هورمون استروژن نیست، اما مانند استروژن در برخی از قسمت های بدن مانند استخوان های شما عمل می کند. در سایر قسمت های بدن (رحم و پستان)، مانند یک مسدود کننده استروژن عمل می کند. علائم یائسگی مانند گرگرفتگی را تسکین نمی دهد. و به گروهی از داروها معروف است که به عنوان تعدیل کننده گیرنده استروژن انتخابی-SERM شناخته می شوند. این دارو نباید قبل از یائسگی و برای جلوگیری از بیماری های قلبی نباید استفاده شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (60 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.. این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز آنرا در همان ساعت بخورید.

قرص را کامل ببلعید. آن را خورد نکنید و نچوید. زیرا این دارو طعم تلخی دارد.

حتماً به اندازه کافی کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی خود داشته باشید. با پزشک یا پزشک داروخانه خود مشورت کنید تا ببینید آیا نیاز به مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D دارید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

گرگرفتگی یا گرفتگی پا می تواند از عوارض مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: علائم لخته شدن خون (مانند درد ناگهانی، تورم، قرمزی و گرما در پا یا بازو، درد قفسه سینه، مشکل تنفس، سرفه خون، دید ناگهانی). تغییراتی مانند (تاری دید و از دست دادن بینایی)، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن، مشکل در صحبت کردن، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی) بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: لخته شدن خون (از جمله در پاها، ریه ها و چشم ها)، سکته مغزی، سکته مغزی کوچک (TIA)، بیماری قلبی (انسداد رگ های خونی قلب)، حمله قلبی، کلسترول بالا، ضربان قلب نامنظم به نام فیبریلاسیون دهلیزی، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، نارسایی قلبی، سرطان، میزان چربی خون بالا (تری گلیسیرید) ناشی از درمان استروژن مطلع سازید..

اگر جراحی کرده اید یا باید جراحی انجام دهید و اگر مدت طولانی بر بروی صندلی نشسته اید (مانند پرواز طولانی با هواپیما) به پزشک خود بگویید. این شرایط خطر ابتلا به لخته خون را افزایش می دهد، به خصوص اگر از این دارو استفاده می کنید. ممکن است لازم باشد این دارو را برای مدتی قطع کنید یا اقدامات احتیاطی ویژه ای انجام دهید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. این ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی رالوکسیفن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: رزین های متصل به اسید صفراوی (مانند کلستیرامین، کلستیپول)، استروژن ها، تیبولون.

این دارو ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی تداخل داشته باشد، احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در حین استفاده از این دارو باید آزمایش های دوره ای (مانند آزمایش های تراکم استخوان، اشعه ایکس، اندازه گیری قد، میزان مواد معدنی خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

شما باید معاینات کامل بدنی منظم داشته باشید (به عنوان مثال سالی یک بار) که شامل معاینات پستان و لگن و آزمایش پاپ اسمیر است. شما همچنین باید ماموگرافی دوره ای انجام دهید که توسط پزشک تعیین شده است. برای معاینه سینه های خود از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید. هرگونه خونریزی غیرمعمول از واژن، درد پستان یا توده ها را بلافاصله گزارش کنید.

تغییر در سبک زندگی که به سلامت استخوان ها کمک می کند شامل افزایش ورزش های تحمل وزن، قطع سیگار، محدود کردن الکل و خوردن وعده های غذایی متعادل است که حاوی کلسیم و ویتامین D کافی است. همچنین ممکن است نیاز به مکمل های کلسیم و ویتامین D داشته باشید. برای مشاوره خاص با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش