ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سیرامزا (راموسیروماب) Cyramza (Ramucirumab)

نام های تجاری: راموسیرومب سیرامزا

موارد مصرف سیرامزا (راموسیروماب)

سیرامزا (راموسیروماب)

این دارو جهت درمان برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شود. عملکرد این دارو به صورت کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می باشد.

اَشکال دارویی سیرامزا (راموسیروماب)

محلول تزریق داخل وریدی (10 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف سیرامزا (راموسیروماب)

این دارو با تزریق آهسته (معمولاً بیش از 30 دقیقه یا 60 دقیقه) به داخل ورید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تجویز می شود. این دارو طبق دستور پزشک، معمولاً هر 2 هفته یا هر 3 هفته تجویز می شود.

واکنش هایی هنگام تزریق اتفاق می افتد،برای جلوگیری از این عوارض جانبی، پزشک همچنین داروهایی (مانند آنتی هیستامین ها، استامینوفن) را برای شخص تجویز می کند که باید قبل از هر تزریق مصرف کنید. دستورات پزشک را با دقت دنبال کنید. در صورت مشاهده علائم واکنش هایی تزریقی مانند لرزش، کمر درد / اسپاسم، تنگی قفسه سینه، لرز، گرگرفتگی، ضربان قلب سریع، سرگیجه یا گزگز / سوزش پوست، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، روزهای مصرف را در تقویم علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی سیرامزا (راموسیروماب)

اسهال، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، زخم دهان یا ضعف می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، تورم دستها / مچ پا / پا)، قرمزی / تاول ها / تورم / درد کف دستان یا کف پاها، بهبود آهسته زخم

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرمعمول، ضعف در یک طرف بدن، مشکلات گفتاری، گیجی، تغییرات ناگهانی بینایی، تشنج، درد ناگهانی / شدید کمر یا سردرد به پزشک اطلاع دهید

این دارو فشار خون را افزایش میدهد لذا فشار خون را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن آن را به پزشک اطلاع دهیدامکان دارد نیاز باشد پزشک فشار خون را با دارو کنترل کند.

این دارو میتواند باعث خونریزی جدی (بعضاً کشنده) شود. همچنین به ندرت باعث ایجاد سوراخی در معده یا روده شود (سوراخ شدن دستگاه گوارش)

 در صورت وجود علائمی مانند معده / دل درد که برطرف نشده باشد، خونریزی / کبودی آسان، مدفوع خونی یا سیاه / قیری، استفراغی که شبیه قهوه، سرفه خون، سبکی سر، خستگی غیرمعمول فوراً به پزشک اطلاع دهید.

این دارو توانایی فرد در مبارزه با عفونت ها را کاهش داده و ممکن است زمینه را برای ابتلا به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) فراهم کرده و یا عفونترا تشدید کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف سیرامزا (راموسیروماب)

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: فشار خون بالا، بیماری کلیوی، بیماری کبد، جراحی اخیر، جراحات / زخم های اخیر، خونریزی / مشکلات خون (مانند خونریزی معده / روده)، مشکلات رگهای خونی (مانند آنوریسم یا پارگی / شکستگی در آئورت یا سایر رگهای خونی)مطلع سازید

این دارو قادر است فرد را در معرض ابتلا به عفونت قرار داده یا عفونت های فعلی را بدتر کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید.

از تماس با افرادی که احتمال ناقل بودن دارند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال خون ریزی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های فیزیکی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو باعث می شود بهبودی زخم ها با سرعت و شدت کمتری انجام شود. قبل از جراحی، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این دارو مشورت کنید.

پزشک پیشنهاد میکند که حداقل 28 روز قبل از جراحی درمان این دارو را به طور موقت قطع کنید.

در مورد زمان قطع و زمان شروع مجدد درمان از پزشک خود راهنمایی هایی بخواهید. اگر زخم هایی دارید که به خوبی ترمیم نمی شوند، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

این دارو باعث کاهش قدرت باروری در زنان در سنین باروری شود. جزئیات را از پزشک بپرسید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک اطلاع دهید. هنگام استفاده از راموسیروماب نباید باردار شوید زیرا این دارو به جنین آسیب میرساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و 3 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری مشورت کنید. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر همچنان مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و 2 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی سیرامزا (راموسیروماب)

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند فشار خون، پروتئین ادرار، شمارش کامل خون، عملکرد کبد / تیروئید) باید به طور منظم جهت کنترل پیشرفت یا عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

مصرف هر دوز طبق برنامه تجویز شده اهمیت زیادی دارد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز یک برنامه جدید دریافت کنید.

نگهداری

قابل استفاده نیست این دارو در بیمارستان یا کلینیک تجویز می شود و در خانه نگه داری نمی شود.



با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش