ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رانیتیدین Ranitidine

نام های تجاری: رانیتیدین-اکسیر زانتاک رانیتیدین-شفا رانیتیدین-حکیم رانیتیدین-عماد رانیتیدین-جالینوس رانیتیدین-الحاوی رانیفلکس رانیتیدین-ثنامد آری تک رانیجکتین رانیتیکس رانیسید زنیتکس رانوور (بیشتر)

موارد مصرف

رانیتیدین

از رانیتیدین برای درمان زخم معده و روده و جلوگیری از بازگشت آنها پس از بهبودی استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان برخی اختلالات معده و گلو (مری) (مانند ازوفاژیت فرسایشی، بیماری ریفلاکس معده-مری-GERD، سندرم زولینگر-الیسون) نیز استفاده می شود. این دارو باعث کاهش اسید معده شده و علائمی مانند سرفه مداوم، درد معده، سوزش معده و اختلال در بلع را تسکین می دهد. رانیتیدین متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان مسدود کننده های H2 شناخته می شوند. این دارو به دلیل مشکلات سلامتی از بازار ایالات متحده خارج شده است. در برخی از محصولات رانیتیدین اجزایی که می تواند باعث ابتلا به سرطان شوند، دیده شده است.

رانیتیدین

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً یک یا دو بار در روز همراه با غذا یا بدون آن، طبق تجویز پزشک مصرف کنید. همچنین این دارو برای برخی از عوارض نیز ممکن است 4 بار در روز تجویز شود. اگر این دارو را یک بار در روز مصرف می کنید، بهتر است بعد از وعده غذایی عصرانه یا قبل از خواب مصرف کنید.

دوز مصرفی را با دقت، با استفاده از یک قاشق اندازه گیری یا قاشق داروی مخصوص، بسنجید. از استفاده از قاشق های خانگی برای این منظور خودداری کنید. زیرا ممکن است در اندازه گیری دوز مصرفی دچار خطا شوید.

دوز مصرفی و طول درمان بر اساس عارضه یا شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان متفاوت است. در کودکان نیز، دوز مصرفی بر اساس وزن بدن تعیین می شود. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. همچنین ممکن است پزشک داروهای دیگری (به عنوان مثال، آنتی اسیدها) را برای عارضه تجویز کند.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

همچنین از افرایش خودسرانه دوز مصرفی خودداری کنید و دارو را بیشتر از زمان و مقدار تجویز شده مصرف نکنید. مصرف این دارو را بدون تأیید پزشک قطع نکنید زیرا ممکن است بهبود زخم را به تأخیر بیندازد.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید عارضه پزشک را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به سردرد، یبوست یا اسهال اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله تاری دید، اختلالات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال، پریشانی، گیجی، افسردگی، توهم)، خونریزی / کبودی سریع، بزرگ شدن سینه ها، خستگی شدید، ضربان قلب سریع / کند / نامنظم، علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز)، درد شدید معده / شکم، ادرار تیره، زردی پوست / چشم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

رانیتیدین

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

هشدار: رانیتیدین ممکن است مستعد تبدیل به ماده ایجادکننده سرطان به نام N-nitrosodimethylamine (NDMA) باشد.

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به سایر مسدود کننده های H2 (به عنوان مثال، سایمتیدین، ​​فاموتیدین)؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به بیماری خونی خاص (پورفیریا)، اختلالات سیستم ایمنی بدن، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، بیماری های ریوی (به عنوان مثال، آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی-COPD)، سایر مشکلات معده (به عنوان مثال، تومورها)، مطلع سازید.

بروز برخی از علائم می تواند نشانه هایی از یک بیماری جدی تر باشد. در صورت داشتن علائمی مانند دل درد همراه با سبکی سر / تعریق / سرگیجه، درد در قفسه سینه / فک / بازو / شانه (به خصوص همراه با تنگی نفس، تعریق غیرمعمول)، کاهش وزن غیرعادی بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

شربت این دارو ممکن است حاوی الکل باشد. در صورت ابتلا به دیابت، اعتیاد به الکل یا ابتلا به بیماری های کبدی در مصرف آن احتیاط کنید. همچنین از پزشک معالج یا پزشک داروخانه در مورد مصرف ایمن این محصول بپرسید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه گیجی، حساسیت بیشتری نشان دهند.

رانیتیدین

رانیتیدین در دوران بارداری فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است باید مورد استفاده قرار گیرد. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

رانیتیدین به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از دارو ها برای جذب مناسب، به اسید معده نیاز دارند. رانیتیدین اسید معده را کاهش می دهد، بنابراین ممکن است عملکرد این داروها را تغییر دهد. برخی از این داروها شامل آتازاناویر، دازاتینیب، دلاواردین، ​​ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، پازوپانیب و سایر داروها هستند.

از مصرف این دارو همراه با سایر محصولات حاوی رانیتیدین یا سایر مسدود کننده های H2 (سایمتیدین، ​​فاموتیدین، ​​نیازاتیدین) خودداری کنید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های تشخیصی (از جمله آزمایش های خاص پروتئین در ادرار) تداخل ایجاد کرده و باعث خطا در نتیجه آزمایش شود پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییر در سبک زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ترک سیگار، محدود کردن مصرف الکل و تغییر در رژیم غذایی (مانند پرهیز از کافئین و برخی ادویه ها) ممکن است به عملکرد بهتر این دارو کمک کند. با پزشک معالج یا پزشک داروخانه در مورد تغییر سبک زندگی که موثر است صحبت کنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا معاینات پزشکی(به عنوان مثال، آندوسکوپی، آزمایش عملکرد کلیه) انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف محکم و مقاوم در برابر نور دارو نگهداری شود. برگه راهنمای دارو را مطالعه کرده یا با پزشک داروخانه مشورت کنید تا از دمای مناسب برای نگهداری آن مطلع شوید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش