ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

راوولیزوماب Ravulizumab

نام های تجاری: راوولیزومب اولتومیریس

موارد مصرف

از این دارو در درمان نوعی بیماری خونی خاص (هموگلوبینوری شبانه پاروکسیسمال) استفاده می شود. این اختلال باعث از بین رفتن گلبول های قرمز خون توسط سیستم ایمنی بدن و در نتیجه منجر به کم خونی می شود. این دارو به جلوگیری از تخریب سلولهای قرمز خون در بدن کمک می کند. که این اثر به کاهش علائم کم خونی (مانند خستگی، تنگی نفس) کمک کرده و می تواند نیاز به انتقال خون را کاهش دهد. همچنین ممکن است از این دارو برای درمان اختلال خاصی در سیستم ایمنی بدن (سندرم همولیتیک اورمیک غیرمعمول) استفاده شود. راولیزوماب به جلوگیری از لخته شدن خون ناشی از این اختلال کمک می کند و همچنین این دارو متعلق به گروهی از داروها به نام آنتی بادی مونوکلونال است.

اَشکال مصرفی

محلول داخل وریدی (10 میلی گرم در میلی لیتر ؛ 100 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید و در تمام طول درمان و به مدت 8 ماه پس از مصرف آخرین دوز آن، کارت ایمنی بیمار را همراه خود داشته باشید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو توسط متخصص مراقبت های بهداشتی و طبق تجویز پزشک، به صورت تزریق داخل وریدی آهسته، تزریق می شود. پس از مصرف اولین دوز، ابتدا 2 هفته بعد و سپس هر 4 تا 8 هفته تزریق می شود. دوز مصرفی این دارو بر اساس شرایط پزشکی، وزن و پاسخ به درمان متفاوت است.

پس از تزریق ممکن است واکنش هایی ایجاد شود. برای کنترل و کاهش خطر بروز واکنش جدی، باید حداقل 1 ساعت پس از تزریق در بیمارستان یا کلینیک بمانید. اگر علائمی مانند کمردرد، درد ناشی از تزریق، درد قفسه سینه، تنگی نفس یا احساس ضعف دارید، فوراً را به متخصص بهداشت خود اطلاع دهید.

از قطع خودسرانه مصرف این دارو خودداری کنید زیرا قطع مصرف آن ممکن است باعث تشدید عارضه شود. اگر نیاز به قطع دارو باشد، پزشک حداقل 16 هفته شما را تحت نظر خواهد داشت تا از عدم تشدید عارضه اطمینان حاصل کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت عدم بهبود عارضه یا تشدید آن، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به سردرد، حالت تهوع، اسهال، سرگیجه یا درد عضلانی / مفصلی اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو می تواند باعث کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت شود. درنتیجه ممکن است باعث ایجاد عفونتی جدی شده (به ندرت کشنده) یا عفونت های دیگر بدن را تشدید کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد؛ با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، به سرعت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به عفونت و یا انجام واکسیناسیون مطلع سازید.

این دارو احتمال ابتلا به برخی از عفونت ها (مانند آنفولانزا، سرماخوردگی، مننژیت) را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

ممکن است قبل از شروع مصرف این دارو در برابر عفونت های خاصی واکسینه شوید. بدون موافقت پزشک خود از انجام واکسیناسیون های دیگر خودداری کنید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو در دوران بارداری نیز، باید فقط در مواردی که نیاز است انجام می شود. درباره خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در طی مصرف این دارو و تا 8 ماه پس از مصرف آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس، با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

در طول مصرف این دارو و به مدت 4 تا 12 ماه پس از قطع درمان، با توجه به شرایط، بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی(مانند سطح LDH، شمارش کامل خون) انجام شود. همچنین تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

مصرف هر دوز از این دارو باید طبق برنامه انجام شود. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند.

نگهداری

این دارو در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان آن را در خانه نگهداری کرد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش