ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کیسکالای (رایبوسیکلیب) Kisqali (Ribociclib)

نام های تجاری: کیسکالای

موارد مصرف

رایبوسیکلیب برای درمان سرطان پستان به کار می رود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (200 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن و طبق دستور پزشک ؛یک بار در روز(در وعده صبحانه) به مدت 21 روز مصرف شود و سپس مصرف آن باید به مدت 7 روز قطع شود.این یک مرحله از چرخه درمان است. مصرف دارو را به همین شیوه طبق دستور پزشک، ادامه دهید.

قرص (ها) را به طور کامل قورت دهید.از خرد کردن یا جویدن قرص (ها) پرهیز کنید. همچنین قرص آسیب دیده یا شکسته را مصرف نکنید.

درصورتی که بعد از مصرف دوز استفراغ کردید ،برای جبران آن دوز اضافی مصرف نکنید. دوز بعدی را در به موقع مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط فرد، میزان پاسخ بدن به دارو، آزمایش های انجام شده و سایر داروهایی که فرد ممکن است مصرف کند؛ تعیین می شود. اطمینان حاصل کنید که تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک داروساز خود اطلاع دهید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

میزان دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و مصرف آن را تا زمانی که مد نظر پرشک است ادامه دهید.زیرا مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت دوز تعیین شده؛ نه تنها تاثیری در سرعت بهبودی نخواهد داشت بلکه خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر به دستور پزشک. گریپ فروت احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

از آنجایی که این دارو قابل جذب از طریق پوست و ریه ها است و می تواند به جنین آسیب برساند، اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید نباید این دارو را مصرف کنید یا گرد قرص ها را تنفس کنید.

عوارض جانبی

خستگی، اسهال، سردرد، کمردرد، حالت تهوع، استفراغ یا از دست دادن اشتهامی تواند از عوارض این دارو باشند.

حالت تهوع و استفراغ حاصل از مصرف آن ممکن است شدید باشد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است دارویی را برای پیشگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ تجویز کند. خوردن وعده های غذایی کوچک و متعدد،پرهیز از خوردن غذا قبل از مصرف دارو و یا ایجاد محدودیت در انجام فعالیت ها می تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

ریزش موقت مو می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی باشد که بعد از اتمام دوره مصرف دارو، موها مجدداً رشد خواهند کرد.

درد یا زخم در دهان و گلو نیز از عوارض جانبی این دارو می باشد. دندان های خود را به آرامی و با دقت مسواک بزنید، از مصرف دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را غالباً با آب خنک حاوی جوش شیرین یا نمک شستشو دهید. بهتر است غذاهای نرم و مرطوب مصرف کنید.

بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی می شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تنگی نفس، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ که بهبود نمی یابد، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تپش سریع/ نامنظم قلب، سرگیجه شدید، غش، درد در ناحیه قفسه سینه.

این دارو باعث کاهش توانایی فرد در مبارزه با بیماری می شود. همچنین این دارو می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها (به ندرت کشنده) و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. در صورت مشاهده علائم بیماری (مانند گلودردی که بهبود نمی یابد، تب، تورم غدد لنفاوی، لرز، سرفه)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف رایبوسیکلیب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه بیماری کبد، بیماری کلیوی مطلع سازید.

رایبوسیکلیب می تواند بر ریتم قلب تاثیر بگذارد.(طولانی شدن زمان QT)

طولانی شدن این موج می تواند باعث بروز علائم جانبی (به ندرت کشنده) تپش قلب سریع / نامنظم و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود. در صورت بروز علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید.

خطر طولانی شدن این موج در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهایی که باعث طولانی شدن زمان این موج می شوند،افزایش می یابد. قبل از مصرف رایبوسیکلیب، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. وجود هر یک از شرایط زیر را به پزشک خود اطلاع دهید: برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در( EKG)، سابقه خانوادگی برخی از بیماری های قلبی (طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلب).

مقادیر پایین پتاسیم یا منیزیم خون می تواند خطر طولانی شدن زمان QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور "قرص های آب")، تعریق شدید، اسهال یا استفراغ نیز افزایش یابد. در مورد استفاده صحیح از رایبوسیکلیب با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

رایبوسیکلیب می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند.از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

هرگز بدون تایید پزشک، واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های حاوی ویروس زنده دریافت کرده اند اجتناب کنید (مانند واکسن آنفولانزای استنشاقی).

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه افزایش زمان موج QT حساسیت بیشتری نشان می دهند.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

زنان باردار باید پیش از شروع این دارو تست بارداری انجام دهند.

این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود.

این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. مردان و زنان باید در هنگام استفاده از این دارو و تا 3 هفته پس از اتمام درمان، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنند. پیش از بارداری در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

از آنجایی که این دارو قابل جذب از طریق پوست و ریه ها است و می تواند به جنین آسیب برساند، اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید نباید این دارو را مصرف کنند یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر.اما به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد تازه شیر خوار،شیر دهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 هفته پس از اتمام درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی رایبوسیکلیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: تاموکسیفن

بعضی از دارو ها می توانند بر رایبوسیکلیب اثر مهارکنندگی داشته باشند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، گل راعی، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به آلپرازولام، اپلرنون، آلکالوئیدهای ارگوت (مانند ارگوتامین)، استازولام، فلیبانسرین، ایرینوتکان، ایوابرادین، نالوکسگل، تیکاگرلور، تولوپتان، تریازولامو غیره اشاره کرد.

علاوه بر ریبوسیکلبیب داروهای دیگری هستند که می توانند بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند، مانند آمیودارون، کلروکین، کلاریترومایسین، دومپریدون، دورن دارون، هالوپریدول، متادون، موکسی فلوکساسین، پیموزید، اندانسترون، رانولازین و غیره.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی (مانند تست EKG، سنجش عملکرد کبد، شمارش کامل فاکتورهای خونی، سطح پتاسیم و منیزیم) باید پیش از مصرف و حین مصرف این دارو بررسی شود. تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به موقع انجام دهید

 برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش