ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رسلیزومب Reslizumab

نام های تجاری: رزلیزوماب رسلیزوماب سینک ایر سینقیر (بیشتر)

موارد مصرف

از داروی رزلیزوماب در کنترل و جلوگیری از علائم (مانند خس خس سینه و تنگی نفس) ناشی از آسم استفاده می شود. کنترل علائم آسم به حفط فعالیت های طبیعی و کاهش زمان از دست رفته در محل کار یا مدرسه کمک می کند.
رزلیزوماب از دسته ی داروهای گروه آنتی بادی مونوکلونال می باشد. این دارو با کاهش تورم (التهاب) مجاری تنفسی در ریه ها باعث تسهیل تنفس می شود.


این دارو برای موثر واقع شدن نیاز به مصرف منظم دارد و بلافاصله پس از مصرف تاثیر نمی گذارد.همچنین نباید برای تسکین اختلالات ناگهانی تنفسی و حملات آسم استفاده شود. می توانید در زمان بروز حمله آسم از داروهای استنشاقی تسکین سریع (اسپری) استفاده کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو طبق دستور پزشک معمولا هر 4 هفته یک بار به صورت وریدی تزریق می شود و معمولا تزریق آن حدود 20 تا 50 دقیقه طول می کشد.دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط و میزان پاسخ بدن شما به درمان تعیین می شود.در صورت مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی، از قطع ناگهانی مصرف آن مگر به دستور پزشک خودداری کنید. با قطع ناگهانی دارو، ممکن است وضعیت شما بدتر شود و علائم ترک دارو (مانند ضعف، کاهش وزن، حالت تهوع، درد عضلانی، سردرد، خستگی و سرگیجه) بروز پیدا کند. پزشک ممکن است برای کمک به جلوگیری از بروز علائم ترک دارو، به آرامی دوز داروی کورتون را بعد از شروع استفاده از رزلیزوماب کاهش دهد. در صورت قطع مصرف، فوراً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.
بهترین اثربخشی دارو با مصرف منظم آن میسر میشود. همچنین برای به خاطر سپردن مصرف دارو، بهتر است دارو را در زمان های مشخص مصرف کنید.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی می توان به گردن یا گلو درد اشاره کرد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.


در صورت بروز هر گونه عارضه جانبی جدی از جمله درد عضلانی، اسپاسم یا ضعف فورا به پزشک مراجعه کنید.
این دارو ممکن است در موارد نادری باعث افزایش احتمال ایجاد سرطان شود.برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
مواردی که ذکر شد، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی دیگر به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی یا خانوادگی ازابتلا به عفونت انگلی مطلع سازید.
نام تمام محصولاتی ای که مصرف میکنید را قبل ازانجام جراحی به پزشک و یا دندان پزشک ارائه دهید. (محصولاتی از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی)
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین منافع و عوارض این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی رزلیزوماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات خود ر انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو در بیمارستان، کلینیک و مطب پزشک موجود می باشد و در خانه نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش