ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

روفلومیلاست Roflumilast

نام های تجاری: دالیرسپ

موارد مصرف

Roflumilast

از روفلومیلاست برای کنترل و پیشگیری از علائم (خس خس سینه و تنگی نفس) ناشی از بیماری مداوم ریه (بیماری مزمن انسدادی ریه-COPD که شامل برونشیت است) استفاده می شود. برای درمان COPD باید از این دارو به همراه دیگر داروها (گشاد کننده های برونش مانند سالمترول و ایپراتروپیوم) نیز استفاده شود. روفلومیلاست باعث کاهش تحریک و تورم مجاری تنفسی می شود. کنترل علائم مشکلات تنفسی می تواند زمان از دست رفته در محل کار یا مدرسه را کاهش دهد. اثربخشی این دارو در صورت مصرف منظم آن حاصل می شود. این دارو عملکرد سریعی ندارد و نباید از آن برای رفع تنگی نفس ناگهانی یا خس خس سینه استفاده شود. در صورت بروز مشکلات تنفسی ناگهانی، طبق تجویز پزشک باید از دستگاه استنشاقی سریع (مانند آلبوترول، که در برخی کشورها سالبوتامول نیز نامیده می شود) استفاده کرد.

Roflumilast

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف روفلومیلاست و هر بار مصرف مجدد، برگه راهنمای دارو و در صورت در دسترس بودن، برگه اطلاعات بیمار را از مسئول داروخانه بخواهید و آن را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا مسئول داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک، به صورت خوراکی و همراه با غذا یا بدون آن، معمولاً یکبار در روز مصرف کنید.

بهترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. مصرف این دارو در فواصل زمانی مساوی، بهترین اثربخشی را خواهد داشت. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از افزایش خودسرانه دوز مصرفی یا مدت زمان مصرف این دارو خودداری کنید. همچنین بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

اسهال، کاهش وزن، دل درد یا معده درد، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، سردرد یا سرگیجه می تواند در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا مسئول داروخانه اطلاع دهید.

در طول مصرف این دارو وزن خود را به طور منظم کنترل کنید. هرگونه کاهش وزن غیرمعمول یا شدید را به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

Roflumilast

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تغییرات ذهنی / خلقی (مانند عصبی بودن، افسردگی، افکار خودکشی)، اختلال در خواب، لرزش (رعشه)، ضربان قلب تند / نامنظم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف روفلومیلاست، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به بیماری های کبدی، سرطان، بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی)، ابتلا به عفونت یا سابقه ابتلا به آن (مانند سل، تبخال)، اختلالات روحی / روانی (افسردگی، افکار خودکشی)، کاهش وزن غیر قابل توضیح / شدید، اختلالات سیستم ایمنی بدن (مانند لوپوس، اچ آی وی)، مطلع سازید.

Roflumilast

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک معالج و پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

Roflumilast

برخی از داروها می توانند در دفع روفلومیلاست از بدن و در نتیجه بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفامپیسین)، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و دیگر موراد اشاره کرد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید، ضربان قلب تند یا تپش قلب باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی ( مانند آزمایش های عملکرد ریه، وزن) انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش