ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

روفناسین Revefenacin

نام های تجاری: یوپلری

موارد مصرف

روفناسین داروی طولانی اثر است که برای درمان بیماری های شدید ریه، مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) استفاده می شود. جهت کاهش و جلوگیری از علائمی مانند تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه باید به طور منظم استفاده شود. این دارو متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان ضد کولینرژیک شناخته می شوند که بوسیله شل کردن ماهیچه های اطراف مجاری تنفسی فعالیت می کند به طوری که مجتری باز می شوند و می توانید راحت تر نفس بکشید.

این دارو بلافاصله اثر نمی کند و برای تسکین مشکلات ناگهانی تنفس نباید از آن استفاده شود. در صورت بروز خس خس سینه یا تنگی نفس ناگهانی، مطابق تجویز پزشک از دستگاه استنشاقی استفاده کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو با دستگاه خاصی به نام نبولایزر استفاده می شود که محلول را به صورت غبار ظریف استنشاقی تغییر می دهد. با نحوه تهیه، استفاده و مراقبت صحیح از نبولایزر آشنا شوید. اگر سوالی داشتید، از پزشک خود، پزشک داروخانه یا درمانگر خود بپرسید.

این محصول باید شفاف و بی رنگ باشد. قبل از استفاده، این محصول را از نظر بصری مثل مشاهده ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از این دارو استفاده نکنید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز، در ریه های خود استنشاق کنید. با داروهای دیگر در نبولایزر مخلوط نشود. از ورود این دارو به چشم خودداری کنید.

درد / تحریک چشم، تاری دید موقتی و سایر تغییرات بینایی در طول درمان محتمل است. هر درمان معمولاً حدود 8 دقیقه طول می کشد. از این دارو فقط با نبولایزر استفاده کنید. محلول را قورت ندهید و تزریق نکنید. نبولایزر را پس از هر بار استفاده طبق دستورالعمل سازنده تمیز کنید.

اگر همزمان از داروهای استنشاقی دیگر استفاده می کنید، حداقل یک دقیقه بین استفاده از هر دارو صبر کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. دوز خود را افزایش ندهید و بیشتر از حد مجاز از این دارو استفاده نکنید.

بیاموزید که کدام یک از داروهای استنشاقی/داروهای خود را باید هر روز استفاده کنید و اگر تنفستان ناگهان تشدید شد (داروهای تسکین دهنده سریع الاثر) از کدام یک استفاده کنید.

در صورت بروز یا تشدید سرفه یا تنگی نفس، خس خس سینه، افزایش خلط، بیدار شدن از خواب شبانه همراه با مشکل تنفسی، اگر از دستگاه استنشاقی تسکین دهنده ی سریع الاثر خود بیشتر استفاده می کنید، باید زودتر از پزشک خود این شرایط را سوال کنید زیرا به نظر می رسد دستگاه استنشاقی ریه خوب کار نمی کند. بیاموزید چه زمانی می توانید مشکلات تنفسی ناگهانی را توسط خودتان درمان کنید و چه زمانی باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

در صورت عدم بهبودی علائم یا تشدید آنها به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

 آبریزش یا گرفتگی بینی می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

به ندرت، این دارو بلافاصله بعد از استفاده باعث تشدید یا بروز مشکلات تنفسی ناگهانی می شود. در صورت بروز این مشکل، از دستگاه استنشاقی تسکینی سریع الاثر خود استفاده کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: اشکال در ادرار، ادرار دردناک، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد / تورم / قرمزی چشم، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در شب، تاری دید) بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم، مشکلات ادراری (مانند انسداد / بزرگ شدن پروستات)، مشکلات کبدی مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، سبکی سر باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

اگر سیگاری هستید، مهمترین راهکار برای درمان COPD، ترک سیگار است. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد برنامه ها و محصولاتی صحبت کنید که می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند.

از آنجا که ویروس آنفلوانزا می تواند مشکلات تنفسی را تشدید، از پزشک خود یا پزشک داروخانه درباره تزریق سالانه واکسن آنفولانزا سوال نمایید.

حین مصرف این دارو آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند عملکرد ریه) انجام می شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ نمایید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.



با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش