ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رومیدپسین Romidepsin

نام های تجاری: ایستوداکس

موارد مصرف

رومیدپسین برای درمان انواع خاصی از سرطان (لنفوم سلول T پوستی یا محیطی) استفاده می شود. رومیدپسین باعث جلوگیری از رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

  • پودر قابل تزریق وریدی (10 میلی گرم)؛
  • محلول داخل وریدی (5 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو در روزهای 1، 8 و 15 از چرخه درمان 28 روزه به صورت تزریق وریدی، طی معمولاً بیش از 4 ساعت توسط یک متخصص تجویز می شود. سپس این چرخه طبق دستور پزشک تکرار می شود.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، روزهایی را که نیاز به دریافت این دارو دارید در تقویم علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، خستگی و از دست دادن اشتها میتواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق پزشک بر مصرف دارو ممکن است خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

مصرف این دارو باعث کاهش عملکرد مغز استخوان میشود، که ممکن است منجر به کم شدن تعداد سلول های خونی مانند سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت ها شود. که می تواند باعث بروز کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی / خونریزی آسان شود. همچنین ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های جدی (به ندرت کشنده) را افزایش داده و یا باعث تشدید عفونت های فعلی شود. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه)، کبودی / خونریزی آسان.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

رومیدپسین به علت تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی سبب بروز عوارض جانبی می شود. برای کاهش خطر بروز این عوارض جانبی، پزشک ممکن است داروی دیگری نیز تجویز کرده و به شما بگوید مایعات زیادی بنوشید. در صورت داشتن علائمی از جمله: کمر/ پهلو درد، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم/ ضعف عضلات فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون : عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً : بیماری های کبدی (مانند هپاتیت B)، بیماری های قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی)، عفونت فعلی / اخیر.

رومیدپسین ممکن است شرایطی ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT ) طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب و نامنظم شدن شدید ضربان قلب (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

خطر طولانی شدنQT ممکن است در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگری که می تواند منجر به طولانی شدن زمان QT شود ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از رومیدپسین، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب پایین، طولانی شدن QT در EKG، سابقه خانوادگی برخی از مشکلات قلبی مانند :(طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) به پزشک اطلاع دهید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون , استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ خطر طولانی شدن QT را افزایش می دهد. در مورد استفاده بی خطر از رومیدپسین با پزشک خود مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف رومیدپسین احتمال ابتلا به عفونت و یا تشدید عفونت های فعلی را بیشتر می کند. در نتیجه از تماس با افراد مبتلا به عفونت هایی که ممکن است به دیگران انتقال یابد (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. همچنین در صورت قرار داشتن در معرض عفونت و یا برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام واکسیناسیون بدون موافقت و تجویز پزشک خودداری کنید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های نیازمند به ارتباط با دیگران خودداری کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند.

در صورت بارداری و یا قصد بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو از بارداری جلوگیری کنید. چراکه مصرف این دارو ممکن است به نوزاد آسیب برساند. پزشک ممکن است قبل از شروع مصرف دارو آزمایش بارداری تجویز کند. بنابراین هنگام مصرف این دارو و 1 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و به مدت 1 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی رومیدپسین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: دی سولفیرام، "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین).

برخی داروها با دفع رومیدپسین از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند از این دسته می توان به ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، دگزامتازون، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین)، داروهای HIV (مانند ریتوناویر)، نفازودون، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، گل راعی و برخی از داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شوند (مانند کاربامازپین) اشاره کرد.

این دارو ممکن است باعث کاهش تاثیر گذاری راه های پیشگیری از بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد. بنابراین هنگام مصرف این دارو و 1 ماه پس از قطع درمان، باید از روش های اضافی قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. در مورد اشکال قابل اعتماد جلوگیری از بارداری با پزشک داروخانه مشورت کنید. همچنین در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است این موارد نشان دهنده عدم عملکرد مناسب اشکال جلوگیری از بارداری باشند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش ها و تست های پزشکی مانند (شمارش کامل سلول های خون، سطح پتاسیم / منیزیم خون، EKG، عملکرد کبد) باید انجام شده و به طور دوره ای به پزشک مراجعه شود.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه یک برنامه جدید برای دوز های مصرفی درخواست کنید.

نگهداری

این دارو در کلینیک تجویز شده و در خانه قابل نگهداری نیست.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش