ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رومی پلوستیم Romiplostim

نام های تجاری: رومی پلاستیم ان پلیت

موارد مصرف

 از این دارو برای درمان بیماری خونی ایدیوپاتیک ترومبوسیتوپنی پورپورا( ITP) استفاده می شود که در آن خون به دلیل کمبود پلاکت به درستی لخته نمی شود. پلاکت نوعی سلول خونی است که برای تشکیل لخته خون و جلوگیری از خونریزی لازم است. این دارو با افزایش تعداد پلاکت ها خطر خونریزی را کاهش می دهد. و مانند یک ماده طبیعی خاص (ترومبوپویتین) عمل می کند که باعث تولید پلاکت در بدن می شود.

اَشکال دارویی

پودر برای تزریق زیر جلدی (125 میکروگرم؛ 250 میکروگرم؛ 500 میکروگرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو توسط متخصص و معمولاً هفته ای یک بار و در زیر پوست تزریق می شود.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی فرد و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود پزشک آزمایش خون (تعداد پلاکت) را برای یافتن دوز مناسب برای شما تجویز می کند. حتما تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر داشته و سر موعد به آنها عمل کنید.

با قطع مصرف، احتمال خونریزی افزایش می یابد. پزشک باید حداقل 2 هفته بعد از آخرین دوز آزمایش خون هفتگی را تجویز کند. در صورت بروز هرگونه خونریزی و کبودی سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

گاهی، زمانی که برای مدت طولانی استفاده می شود به خوبی اثر بخش نبوده و ممکن است تغییر دوزلازم باشد. اگر این دارو به خوبی عمل نکرد با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت ادامه یا بدتر شدن وضعیت (خونریزی و کبودی) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سردرد، درد مفصل و عضله، سرگیجه، سوزش معده، درد شکم، گزگز و بی حسی دست و پا و مشکل خواب، در کودکان، تب، درد دهان و گلو، اسهال، کبودی آسان، یا تورم دست و مچ پا می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو به ندرت ممکن است از لخته های خون به قلب، مغز یا ریه مشکلات جدی ایجاد کند (مانند آمبولی ریوی، سکته، حمله قلبی)، به خصوص اگر تعداد پلاکت شما خیلی زیاد باشد. تمام قرارهایملاقات پزشکی و آزمایشگاهی را به یاد داشته باشید. در صورت مشاهده تنگی نفس ناگهانی، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، سرفه کردن خون، سرگیجه ناگهانی / غش، درد / تورم / گرما در کشاله ران / ساق پا، مشکل در تکلم، ضعف در یک طرف بدن، مشکلات بینایی / تغییرات سریعاً به کمک پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

 همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه لخته شدن خون، سایر اختلالات خون (مانند سرطان خون، سندرم میلودیسپلاستیک)، بیماری کبد مطلع سازید

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. ممکن است به یک نوزاد متولد شده آسیب برساند. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد: علائم لخته شدن خون در پا، ریه / قلب / مغز مانند درد / تورم / گرما در کشاله ران / ساق پا، تنگی نفس ناگهانی، سرفه در خون، سرگیجه / غش ناگهانی، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، مشکل در تکلم، ضعف در یک طرف بدن، مشکلات بینایی / تغییرات باشد

توجه

این دارو باید تحت نظارت دقیق پزشکی استفاده شود تا بتوان شمارش خون شما را کنترل کرد. آزمایش های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند شمارش خون و پلاکت) باید قبل از شروع درمان، هفتگی هنگام شروع و سپس ماهانه انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا پزشک داروخانه خود بخواهید تا یک برنامه جدید برای مصرف دارو به شما بدهد.

نگهداری

قابل استفاده نیست، این دارو در کلینیک یا مطب پزشک داده می شود و در خانه نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش