ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

روکاپاریب Rucaparib

نام های تجاری: روبراکا

موارد مصرف

از روکاپاریب در درمان برخی سرطان ها (مانند سرطان تخمدان، لوله رحم، صفاق، پروستات) استفاده می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (200 میلی گرم؛ 250 میلی گرم؛ 300 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف روكاپاریب و در هر بار مصرف مجدد، برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را همراه با غذا یا بدون آن، طبق تجویز پزشک و معمولاً دو بار در روز (با فاصله حدود 12 ساعت) مصرف کنید. دوز مصرفی این دارو بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

اگر بعد از مصرف آن دچار استفراغ شدید، از مصرف دوز دیگر در آن زمان خودداری کنید و دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید.

دوز مصرفی خود را به طور خودسرانه افزایش ندهید و از مصرف آن بیشتر از مقدار تجویز شده خودداری کنید زیرا این کار باعث تسریع روند بهبودی عارضه نمی شود و ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی آن افزایش یابد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار باشند نباید این دارو را مصرف کرده یا گرد آن را استنشاق کنند.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به تهوع / استفراغ، اسهال، یبوست، درد معده / شکم، کاهش اشتها، طعم فلزی در دهان یا سرگیجه اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند؛ با این حال، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. همچنین نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز این عوارض را کاهش دهد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله تنگی نفس، گزگز / سوزش / تاول دست و پا، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو باعث کاهش عملکرد مغز استخوان می شود، که ممکن است تعداد کم سلول های خونی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها را در پی داشته باشد. این اثر می تواند باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی / خونریزی سریع شود. این دارو همچنین ممکن است باعث ایجاد سرطان های خاصی در مغز استخوان شود (سندرم میلو دیسپلاستیک، لوسمی میلوئید حاد - AML). در صورت بروز هر یک از این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: کاهش وزن غیرمعمول، خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز)، کبودی / خونریزی سریع.

همچنین روکاپاریب می تواند باعث ایجاد تحریکات پوستی شود که معمولا جدی نیستند. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را از عارضه و تحریکات پوستی که نشان دهنده یک واکنش جدی هستند تشخیص دهید. در صورت بروز عارضه پوستی بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

همچنین این دارو ممکن است باعث افزایش حساسیت نسبت به آفتاب شود. از قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خوشید خودداری کرده و از استفاده از سولاریوم و چراغ های آفتابی پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا مشاهده تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

روکاپاریب احتمال ابتلا به عفونت را افزایش داده و یا ممکن است باعث تشدید عفونت های فعلی بدن شود. از تماس با افرادی که ممکن است مبتلا به بیماری های عفونی واگیردار باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار دارید یا برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر در استفاده از آنها احتیاط کرده و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کرده یا گرد آن را استنشاق کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است قبل از شروع این دارو آزمایش بارداری تجویز کند. هنگام استفاده از روکاپاریب از بارداری خود جلوگیری کنید. زیرا روکاپاریب ممکن است باعث آسیب به جنین شود. زنان در سنین باروری باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 6 ماه پس از آخرین مصرف، از روش های مطمئن کنترل بارداری استفاده کنند.

همچنین مردانی که همسر آنها در سن باروری است نیز باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 ماه پس از آخرین مصرف، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و به مدت 2 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه / کبد، سطح کلسترول) پیش از شروع مصرف دارو و در حین آن انجام شود. همچنین تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش