مبترا (ریتوکسیماب) MabThera (Rituximab)

نام های تجاری: ریکسوما روکسینس تروکسیما زیتاکس ردیتوکس ریتوکسی ور مبترا ریتوکسان (بیشتر)

موارد مصرف مبترا (ریتوکسیماب)

از این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان (مانند لنفوم غیر هوچکین ، لوسمی لنفوسیتی مزمن) استفاده می شود. این عمل با کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی کار می کند

برخی از انواع این دارو همچنین برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود و می تواند درد و تورم مفصل را کاهش دهد. این دارو همچنین برای درمان انواع خاصی از بیماری عروق خونی (مانند گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت ، پلی آنژیت میکروسکوپی) استفاده می شود و می تواند تورم رگ های خونی را کاهش دهد. ریتوکسیماب همچنین برای درمان یک بیماری پوستی خاص (پمفیگوس ولگاریس) استفاده می شود. به کاهش تعداد ضایعات پوستی کمک می کند.

این توضیحات درباره محصولات زیر است: rituximab ،rituximab-abbs و rituximab-pvvr.

اَشکال مصرف داروی مبترا | ریتوکسان (ریتوکسیماب)

محلول وریدی

10 میلی گرم در میلی لیتر؛

abbs: 

10 میلی گرم در میلی لیتر

pvvr:

10 میلی گرم در میلی لیتر

زمان و نحوه مصرف داروی مبترا (ریتوکسیماب)

پیش از هر بار مصرف دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

پزشک شما باید داروهای دیگری (مانند استامینوفن ، آنتی هیستامین ، متیل پردنیزولون) را برای شما تجویز کند تا قبل از هر درمان برای کاهش عوارض جانبی مانند تب و لرز مصرف کنید. دستورات پزشک خود را با دقت دنبال کنید

این دارو با تزریق آهسته به داخل ورید توسط یک کارشناس مراقبت های بهداشتی و طبق دستور پزشک تجویز می شود. دوز و برنامه درمان بر اساس شرایط پزشکی ، اندازه بدن و پاسخ به درمان است.

عوارض جانبی داروی ریتوکسان (ریتوکسیماب)

حالت تهوع ، استفراغ ، سردرد ، سرگیجه ، درد مفصل ، عضله ، ضعف یا گرگرفتگی ممکن است رخ دهد. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال

 به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، از جمله: تورم دست ، مچ پا ، پا ، افزایش تشنگی ،ادرار ، بی حسی ،گزگز دست و پاها ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، از جمله: تورم دست ، مچ پا ، پا ، افزایش تشنگی ، ادرار ، بی حسی ، گزگز دست و پاها ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به علت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی عوارض جانبی ایجاد می کند. برای کاهش خطر ، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و به شما بگوید مایعات زیادی بنوشید. در صورت بروز علائمی از جمله: کمردرد ، پهلو (درد پهلو) ، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک ، ادرار صورتی ، خونی ، تغییر در مقدار ادرار) و اسپاسم عضلانی ، ضعف فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش سلول های خونی شود که می تواند منجر به کم خونی شود و توانایی بدن شما را برای مبارزه با عفونت کاهش دهد ، یا باعث کبودی ، خونریزی آسان شود. در صورت بروز هر یک از علائم زیر ، فوراً به پزشک خود بگویید: خونریزی آسان ، کبودی ، مدفوع سیاه ، قیر ، استفراغی که شبیه قهوه است ، علائم عفونت (مانند گلودرد که برطرف نمی شود ، تب ، لرز) ، خستگی غیرمعمول ، رنگ پریدگی پوست.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف ریتوکسان

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری ریوی ، مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم ، حمله قلبی قبلی) ، خونریزی یا اختلالات خونی ، عفونت های اخیر

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ریتوکسیماب احتمال ابتلا به شما را بیشتر می کند یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است منجربه آلودگی دیگران شوند (مانند آبله مرغان ، سرخک ، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی ، کوفتگی یا آسیب دیدگی ، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های ارتباطی خودداری کنید.

افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم) یا مشکلات ریوی باشند.

در دوران بارداری ، این دارو باید فقط در مواردی لازم استفاده شود و ممکن است به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت یک سال پس از قطع درمان ، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنید. اگر باردار هستید ، باید در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد ، در دوران شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل 6 ماه پس از درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی ریتوکسان

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: داروهای دیگری که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند و خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند توفاسیتینیب ، ناتالیزوماب ، فینگولیمود).

سوء مصرف داروی مبترا

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایشات و یا معاینات پزشکی(مانند شمارش کامل خون ، ویروس هپاتیت B ، عملکرد کلیه و کبد) باید قبل از شروع استفاده از این دارو و هنگام استفاده از آن انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

دوز فراموش شده

برای کسب بهترین نتیجه، مصرف هر مقدار داروی برنامه ریزی شده طبق دستورالعمل اهمیت دارد. اگر یک دوز را فراموش کردید ، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید دارویی تجویز کند.

نگهداری

قابل استفاده نیست این دارو در بیمارستان یا کلینیک یا مطب پزشک داده می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت