ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مبترا (ریتوکسیماب) MabThera (Rituximab)

نام های تجاری: ریکسوما روکسینس تروکسیما زیتاکس ردیتوکس ریتوکسی ور مبترا ریتوکسان ریابنی (بیشتر)

داروی مبترا (ریتوکسیماب) برای درمان چه سرطان هایی تجویز می شود؟

داروی مبترا MabThera با نام عمومی ریتوکسیماب RITUXIMAB یکی از داروهای رایج برای درمان انواع سرطان خون و بیماری‌های التهابی به شمار می آید. آمپول مبترا به صورت محلول وریدی تزریق میشود. این دارو به تنهایی و یا به همراه برخی از داروهای شیمی درمانی استفاده میشود. برای خرید داروی مبترا و استعلام قیمت داروی مبترا از سامانه سلامت سین سا، برروی لینک ثبت سفارش کلیک کنید. اگر شما نیز قصد دارید درباره اینکه داروی ریتوکسیماب برای چیست؟ اطلاعات کسب کنید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

موارد مصرف مبترا (ریتوکسیماب) MabThera 

از این دارو برای درمان برخی از سرطان ها مانند لنفوم غیر هوچکین و لوسمی لنفوسیتی مزمن استفاده می شود. این دارو سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش داده یا متوقف می کند. همچنین از انواع داروی مبترا MabThera برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده شده و می تواند درد و تورم مفصل را کاهش دهد. از داروی ریتوکسیماب برای درمان بعضی از بیماری های عروقی (مانند گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت، پلی آنژیت میکروسکوپی) نیز استفاده می شود و می تواند تورم رگ های خونی را کاهش دهد. به علاوه از ریتوکسیماب برای درمان بیماری پوستی پمفیگوس وولگاریس نیز استفاده می شود، این دارو می تواند به کاهش تعداد ضایعات پوستی کمک کند.

موارد مصرف مبترا (ریتوکسیماب)

توضیحات ذیل درباره محصولات زیر است: rituximab ،rituximab-abbs و rituximab-pvvr.

اَشکال دارویی مبترا MabThera (ریتوکسان)

محلول وریدی

10 میلی گرم در میلی لیتر؛

abbs: 

10 میلی گرم در میلی لیتر

pvvr:

10 میلی گرم در میلی لیتر

زمان و نحوه مصرف داروی مبترا (ریتوکسیماب)

پیش از هر بار مصرف دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

معمولاً قبل از مصرف دارو، پزشک برای کاهش عوارض داروی مبترا MabThera مانند تب و لرز، داروهای دیگری (مانند استامینوفن، آنتی هیستامین، متیل پردنیزولون) را تجویز می کند. از دستورات پزشک با دقت پیروی کنید.

این دارو توسط یک کارشناس مراقبت های بهداشتی و طبق دستور پزشک به آهستگی به داخل ورید تزریق می شود. دوز و برنامه درمان بر اساس شرایط بیماری، حجم بدن و میزان پاسخ به درمان است.

عوارض جانبی داروی ریتوکسان (ریتوکسیماب)

حالت تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، درد مفاصل، عضله، ضعف یا گرگرفتگی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

افرادی که از داروی ریتوکسیماب استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این حال به خاطر داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض داروی مبترا MabThera است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند. بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تورم دست، مچ پا، پا، افزایش تشنگی، ادرار، بی حسی ،گزگز دست و پاها، را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی داروی ریتوکسان (ریتوکسیماب)

داروی مبترا MabThera به علت تخریب سریع سلول های سرطانی گاهی عوارض جانبی (سندرم لیز تومور) ایجاد می کند. برای کاهش خطر، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و توصیه کند مایعات زیادی بنوشید. در صورت بروز علائمی از جمله: کمردرد، درد پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی یا خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی و ضعف فوراً با پزشک تماس بگیرید.

این دارو می تواند باعث کاهش سلول های خونی می شود که می تواند منجر به کم خونی شده و توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت کاهش داده، یا باعث کبودی، خونریزی آسان شود. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: خونریزی آسان، کبودی، مدفوع سیاه، قیر، استفراغی که شبیه قهوه است، علائم عفونت (مانند گلودرد که برطرف نمی شود، تب، لرز)، خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض داروی مبترا(ریتوکسیماب) را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف ریتوکسان(MabThera)

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق بیماری خود به خصوص بیماری ریوی، مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی قبلی)، خونریزی یا اختلالات خونی، عفونت های اخیر مطلع سازید.

داروی مبترا (ریتوکسیماب) ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ریتوکسیماب احتمال ابتلا را به عفونت را بیشتر می کند یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است دچار بیماری های واگیردار باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت بوده اید یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری کسب کنید با پزشک خود مشورت کنید

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم) یا مشکلات ریوی باشند.

در دوران بارداری، MabThera باید فقط در موارد ضروری استفاده شود چرا که ممکن است به جنین آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت یک سال پس از قطع درمان، از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. اگر باردار هستید، باید در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و حداقل تا 6 ماه پس از درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی ریتوکسان

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با داروی مبترا MabThera  تداخل دارند عبارتند از: داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند و خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند توفاسیتینیب، ناتالیزوماب، فینگولیمود).

سوء مصرف داروی مبترا

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایشات و یا معاینات پزشکی(مانند شمارش کامل خون، ویروس هپاتیت B، عملکرد کلیه و کبد) باید قبل از شروع استفاده از داروی ریتوکسیماب و هنگام استفاده از آن انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

دوز فراموش شده

برای کسب بهترین نتیجه، مصرف هر مقدار داروی برنامه ریزی شده طبق دستورالعمل اهمیت دارد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید دارویی تجویز کند.

نگهداری

قابل استفاده نیست این دارو در بیمارستان یا کلینیک یا مطب پزشک تزریق می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

خرید داروی مبترا در ایران

داروی مبترا MabThera با توجه به نسخه پزشک تهیه شده و به صورت وریدی در طول دوره مصرف به بدن فرد بیمار تزریق میشود. به طور کلی از این دارو برای درمان سرطان خون و بیماری التهابی استفاده میشود. داروی مبترا که دراشکال ایرانی و خارجی موجود می باشد ممکن است در برخی از موارد، عملکرد متفاوتی از خود نشان دهند. جهت خرید داروی مبترا و یا کسب اطلاع از قیمت داروی مبترا به لینک ثبت سفارش در وبسایت سامانه سلامت سین سا مراجعه فرمایید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش