ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ریزیدرونات Risedronate

نام های تجاری: ریزدرونیت ریزونکس (بیشتر)

موارد مصرف

ریزیدرونات برای درمان بیماری پاژه (بیماری تضعیف کننده استخوان ها) برای بزرگسالان تجویز می شود. این دارو به کاهش درد استخوان و جلوگیری از عوارض جانبی طولانی مدت می پردازد. ریزیدرونات با کاهش سرعت از بین رفتن استخوان، استخوان های قوی را حفظ کرده و خطر شکستگی استخوان را کاهش می دهد. این دارو به یک دسته از داروها به نام بیس فسفونات ها تعلق دارد.

 

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو، از پزشک داروساز درمورد دارو راهنمایی بگیرید. برای اطمینان از جذب زیاد دارو و کاهش خطر آسیب به مری، دستورالعمل ها را با دقت مطالعه کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو را به صورت ناشتا هنگام صبح، به طور خوراکی مصرف کنید. قبل خواب از مصرف این دارو اجتناب کنید.
این دارو را با یک لیوان پر آب (6 تا 8 اونس یا 180 تا 240 میلی لیتر) مصرف کنید. این دارو را با هیچ نوشیدنی دیگری مصرف نکنید. قرص را به طور کامل ببلعید. از جویدن یا مکیدن آن خودداری کنید. سپس به مدت 30 دقیقه در حالت کاملاً ایستاده، نشسته یا در حال راه رفتن بمانید و تا بعد از اولین وعده غذایی روز، دراز نکشید. برای مصرف نوشیدنی های غیر آب یا داروهای دیگر، حداقل 30 دقیقه پس از مصرف ریزیدرونات صبر کنید.
مکمل های کلسیم یا آهن، ویتامین های دارای مواد معدنی، آنتی اسیدهای حاوی کلسیم، منیزیم یا آلومینیوم، لبنیات (مانند شیر، ماست) و آب غنی از کلسیم در جذب ریزیدرونات تداخل ایجاد می کنند. اشکال مختلف دیدانوسین مانند کویناپریل (قرص بافری جویدنی یا محلول خوراکی کودکان)، سوکرالفات و ساب سالیسیلات بیسموت در جذب ریزیدرونات اختلال ایجاد می کنند. تا 30 دقیقه پس از مصرف ریزیدرونات از استفاده این داروها خودداری کنید.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای درمان بیماری پاژه این دارو هر روز صبح به مدت 2 ماه مصرف شود.
این دارو برای درمان پوکی استخوان، یک مرتبه در هفته تجویز می شود. دوز دارو را از اطلاعات بسته بندی یا پرسیدن از پزشک داروخانه به دست آورید. در مورد خطرات و مزایای استفاده طولانی مدت دارو با پزشک صحبت کنید.

عوارض جانبی

ناراحتی معده، عارضه جانبی این دارو می باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.


بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند افزایش شدت درد استخوان، مفصل یا عضله، درد جدید یا غیر معمول ران یا کشاله ران، درد فک، مشکلات چشم یا بینایی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
این دارو به ندرت باعث تحریک و زخم معده یا مری می شود. در صورت بروز هرگونه از این عوارض جانبی بسیار جدی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: سوزش جدید، شدید یا بدتر معده، درد قفسه سینه، بلع دشوار یا دردناک، درد شدید معده یا شکم، مدفوع سیاه یا به رنگ قیر، استفراغی شبیه تفاله قهوه.
واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش، تورم به خصوص صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً باید به دنبال مراقبت پزشکی بود.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا بیس فسفونات های دیگر (مانند آلندرونات، اتیدرونات، پامیدرونات) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات مری (مانند سوزش معده، باریک شدن مری، آشالازی)، بلع دشوار یا دردناک، مقادیر کم کلسیم در خون (هیپوکلسمی)، عدم توانایی در حالت ایستاده برای حداقل 30 دقیقه، اختلالات معده یا روده (مانند زخم)، بیماری شدید کلیه مطلع سازید.
برخی افرادی که از ریزیدرونات استفاده می کنند دچار مشکلات جدی استخوان فک می شوند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید دهان را بررسی کند. قبل از اقدام به کارهای دندانپزشکی، دنداپزشک را از مصرف این دارو مطلع کنید. برای جلوگیری از مشکلات استخوان فک، معاینات منظم دندانپزشکی را به طور منظم باید انجام دهید تا را ه های سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها به شما آموخته شود. در صورت ایجاد درد در استخوان فک، فوراً بهزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید.
پیش از جراحی (به خصوص اقدامات دندانپزشکی)، تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید. پزشک قطع مصرف ریزیدرونات را قبل از جراحی توصیه می کند. دستورالعمل های خاص قطع یا شروع دارو را بپرسید.
در صورت بارداری یا قصد بارداری در آینده، در مصرف دارو احتیاط کنید. این دارو ممکن است سالها در بدن باقی بماند. اثرات آن بر روی نوزاد متولد شده مشخص نیست. قبل از شروع درمان با ریزیدرونات، خطرات و مزایای آن را از پزشک بپرسید.
انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
این دارو در برخی آزمایش های آزمایشگاهی (تصویربرداری استخوان) تداخل ایجاد میکند. از مطلع بودن پزشک یا پرسنل آزمایشگاه در مورد مصرف دارو، اطمینان حاصل کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییر در سبک زندگی که به سلامت استخوان ها کمک می کند شامل افزایش ورزش های مستحکم کننده استخوان، قطع سیگار، محدود کردن الکل و خوردن وعده های غذایی متعادل است که حاوی کلسیم و ویتامین D کافی است. با پزشک در مورد مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D و تأثیر آنها در تغییر سبک زندگی، مشورت کنید.
آزمایش های آزمایشگاهی و پزشکی را (رادیوگرافی، قد، سطح مواد معدنی خون) باید به صورت دوره ای انجام دهید تا پیشرفت بهبودی کنترل و عوارض جانبی بررسی شوند. برای اطلاع از جزئیات با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت مصرف یک مرتبه از این دارو در هفته و فراموش کردن آن، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید و در زمان دیگری در روز مصرف نکنید. صبح روز بعد، دوز فراموش شده را مصرف کنید. دوز هفتگی را در روزهای برنامه ریزی شده مصرف کنید. در یک روز، 2 دوز دارو را مصرف نکنید. سؤال های خود را از پزشک داروخانه بپرسید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش