ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

زانامی ویر Zanamivir

نام های تجاری: رلنزا

موارد مصرف

این دارو در درمان علائم ناشی از ویروس آنفولانزا در طول 2 روز یا کمتر، استفاده می شود. این دارو به بهبود علائمی مانند گرفتگی بینی، گلو درد، تب و لرز، درد وخستگی و کاهش مدت زمان بهبودی به یک الی دو روز، کمک می کند.این دارو رشد ویروس آنفولانزا را متوقف می کند و عفونت های دیگر در کنار آنفولانزا را درمان نمی کند.

در صورت ارتباط با افراد مبتلا به آنفلوآنزا (یکی از اعضای خانواده) یا شیوع ویروس آنفولانزا در جامعه ممکن است از این دارو برای جلوگیری از آنفولانزا استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو برای کاهش رشد ویروس استفاده می شود و جایگزین واکسن آن نمی باشد.

در صورت ابتلا به آنفولانزا، این دارو خطر انتقال آنفولانزا به دیگران را کاهش نمی دهد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید.دستورالعمل مصرف دارو را بیاموزید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

 برای درمان آنفولانزا، این دارو باید مطابق دستور پزشک، به صورت خوراکی و به مدت ۵ روز، دو بار استنشاقی (هر مرتبه ۱بار) و یا ۲ بار در روز به فاصله ی زمانی ۱۲ ساعت، به شکل استنشاقی، مصرف کنید. در صورت امکان، در روز اول درمان، ۲ دوز از این دارو را مصرف کنید، و حداقل ۲ساعت بین آنها فاصله بیاندازید.

برای درمان آنفولانزا این دارو باید طبق دستور پزشک و از طریق دهان، معمولاً 2 استنشاق (1 پاف در هر استنشاق)، دو بار در روز (با فاصله حدود 12 ساعت) به مدت 5 روز استنشاق شود. در صورت امکان، در روز اول درمان، دو دوز را دریافت کنید (هر کدام 2 استنشاق)، حداقل 2 ساعت بین هر دوز صبر کنید.

قبل از مصرف مطمئن شوید که افشانه تمیز باشد.سپس قرص را درون افشانه قرار داده. قرص درون افشانه سوراخ شده و پودر قرص وارد ریه می شود.

از ترکیب فرم پودری این دارو با هر مایعی مانند مایعات نبولایزر خودداری کنید.

در صورت مصرف کودک از این دارو، والدین یا سایر بزرگسالان، باید بر نحوه صحیح مصرف آن نظارت داشته باشند.

مصرف این دارو را در اولین فرصت شروع کنید. بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

این دارو را به طور کامل در زمان تجویز شده مصرف کنید، حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود چون ممکن است عفونت دوباره برگردد.

در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی (مانند آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی-COPD) و مصرف همزمان زانامی ویر با گشادکننده های برونش استنشاقی (مانند آلبوترول)، داروی گشاد کننده برونش را قبل از این دارو مصرف کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه می تواند از عوارض جانبی مصرف این دارو باشد. همچنین، از آنجا که این دارو به شکل پودر استنشاقی می باشد، ممکن است پس ازمصرف آن، سرفه افزایش یابد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

 این دارو می تواند باعث مشکلات تنفسی و به ندرت کشنده شود. در صورت بروز مشکلات تنفسی مانند خس خس سینه یا تنگی نفس، مصرف این دارو را را متوقف کرده و فوراً به پزشک مراجعه کنید. مصرف این دارو در صورت ابتلا به مشکلات ریوی یا تنفسی، توصیه نمی شود.در رابطه با مزایا و معایب مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید. با این حال، در صورتی که پزشک مصرف این دارو را توصیه کند، اسپری گشاد کننده برونش با اثربخشی سریع (مانند آلبوترول) را به صورت آماده در دسترس قرار دهید.

خود آنفولانزا یا زانامی ویر به ندرت می تواند باعث تغییرات جدی روحی و ذهنی شود که احتمال بروز آن در کودکان بیشتر می باشد. علائم رفتاری غیرعادی مانند گیجی، توهم، تحریک پذیری و خودزنی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات ریوی یا تنفسی (مانند آسم، بیماری انسداد مزمن ریه ) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است اثرگذاری کمتری در کودکان داشته باشد. زیرا ممکن است نتوانند به اندازه کافی با استفاده از دستگاه استنشاقی دارو را دریافت کنند.

تنها در در صورت لزوم در دوران بارداری، از این دارو استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی زانامی ویر را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورتی که طی 2 هفته گذشته واکسن آنفولانزا در بینی را دریافت کرده اید، پزشک خود را در جریان قرار دهید. در صورت دریافت دارو و واکسن در فاصله کوتاه ممکن است دارو در ایمنی ایجاد شده از واکسن آنفلوانزا در بینی تداخل ایجاد کند. حداقل 2 روز پس از پایان درمان، واکسن آنفولانزا در بینی را دریافت کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو برای شرایط فعلی تجویز شده است. از مصرف آن برای درمان عفونت های دیگر خودداری کنید مگر به دستور پزشک.

این دارو جایگزین واکسن آنفولانزا نمی باشد. در رابطه با مزایا و معایب تزریق واکسن سالیانه آنفولانزا با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و فویل دارو را قبل از آماده بودن برای مصرف دارو سوراخ نکنید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش