ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

زایلومتازولین استنشاقی Xylometazoline Nasal

نام های تجاری: تریامینیک دکونژستانت اوتریوین

موارد مصرف

این دارو برای تسکین موقت گرفتگی بینی ناشی از شرایط مختلف از جمله سرماخوردگی، سینوزیت، تب یونجه و آلرژی استفاده می شود. با تنگ کردن رگ های خونی در ناحیه بینی، کاهش تورم و احتقان اعمال اثر می کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از استفاده از این دارو بینی خود را به آرامی تخلیه کنید. از انگشت خود برای بستن سوراخ بینی در طرفی که دارو دریافت نمی کند استفاده کنید. در حالی که سر خود را به حالت ایستاده نگه داشته اید، نوک اسپری را در سوراخ بینی قرار دهید. هنگامی که از طریق بینی نفس می کشید، دارو را در سوراخ بینی باز بپاشید. چند بار محکم نفس بکشید تا مطمئن شوید دارو به عمق بینی می رسد. در صورت لزوم این مراحل را برای سوراخ دیگر بینی تکرار کنید.

از پاشیدن دارو به داخل چشم یا وسط قسمت داخلی بینی (تیغه بینی) خودداری کنید.

نوک اسپری را با آب داغ بشویید یا بعد از هر بار استفاده با دستمال تمیز پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که آب به داخل ظرف وارد نمی شود. درپوش را بعد از هر بار استفاده تعویض کنید.

این دارو تنها تسکین موقتی را ایجاد می کند. از استفاده مداوم و بیش از 3 روز از این دارو و همچنین اسپری کردن بیشتر از حد مجاز استفاده خودداری کنید زیرا انجام این کار خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. در غیر این صورت ممکن است باعث ایجاد وضعیتی به نام ازدحام مجدد شود. علائم احتقان برگشتی شامل قرمزی طولانی مدت و تورم در داخل بینی و افزایش آبریزش بینی است. اگر این اتفاق افتاد، استفاده از این دارو را متوقف کنید و با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط بعد از 3 روز، پزشک خود را مطلع کنید.

عوارض جانبی

سوزش موقت، گزش، خشکی بینی، آبریزش بینی و عطسه می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند: ضربان قلب آهسته یا سریع و تپنده، سرگیجه، حالت تهوع، سردرد، تغییرات ذهنی و خلقی، مشکل خواب، لرزش، تعریق غیرمعمول، ضعف غیرمعمول را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون راش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از استفاده از این ضد احتقان بینی، در صورت حساسیت. یا به سایر سمپاتومیمتیک ها (به عنوان مثال، سودوافدرین) پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری قلب و رگ های خونی، تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید)، دیابت، فشار خون بالا، مشکل ادرار (به دلیل بزرگ شدن پروستات) مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در هنگام استفاده از این دارو برای کودکان احتیاط انجام شود زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات دارو داشته باشند. بسته محصول را بررسی کنید یا در مورد اینکه آیا این اسپری بینی در کودکان قابل استفاده است با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری، استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اگر این محصول را تحت نظر پزشک خود مصرف می کنید، پزشک عمومی یا پزشک داروخانه ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را از نظر آنها تحت نظر داشته باشد. بدون مشورت با پزشک خود یا پزشک داروخانه، هیچ دارویی را شروع، متوقف نکنید یا تغییر ندهید.

مصرف مهارکننده های MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (و گاه کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO (ایزوکارباکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری کنید. بیشتر مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود در مورد زمان شروع یا قطع مصرف این دارو بپرسید.

اگر در حال حاضر از هرکدام از این داروها که در بالا ذکر شده استفاده می کنید، قبل از شروع ضد احتقان بینی به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید.

قبل از استفاده از این دارو، تمام داروهای تجویز شده و بدون نسخه و گیاهی را که ممکن است استفاده کنید، مانند داروهای کاهش فشار خون (به عنوان مثال، گوانتیدین)، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (به عنوان مثال، آمی تریپتیلین) را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون را افزایش دهند. به پزشک داروخانه بگویید که از چه محصولی استفاده می کنید، و نحوه استفاده بی خطر از آنها (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی یا مواد غذایی) را بپرسید.

این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت خواب آلودگی، ضربان قلب آهسته، سرگیجه، غش باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. استفاده مشترک از این دارو می تواند باعث سرایت عفونت شود.

داروهای ضد احتقان بینی مختلفی موجود است، بسیاری از آنها بدون نسخه پزشک می باشند. با پزشک خود درمورد اینکه کدام محصول برای شما بهتر است صحبت کنید.

دوز فراموش شده

امکان پذیر نیست.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش