ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم اکسی بات Calcium Oxybate & Magnesium Oxybate & Potassium Oxybate & Sodium Oxybate

نام های تجاری: زایوا

موارد مصرف

این دارو برای درمان نارکولپسی، وضعیتی که باعث خواب آلودگی شدید در طول روز می شود، استفاده می شود. این دارو می تواند خواب آلودگی در طول روز را کاهش دهد و همچنین تعداد حملات کوتاه ناگهانی عضلات ضعیف/فلج (معروف به کاتاپلکسی) را که می تواند در بیماران مبتلا به نارکولپسی رخ دهد، کاهش دهد. این دارو نوعی تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی است که به نام گاما هیدروکسی بوتیرات (GHB) شناخته می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید در دو دوز جداگانه، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، 2 ساعت پس از غذا مصرف گردد دوز خود را طبق دستور آماده کنید. دوزها باید با 2 اونس (60 میلی لیتر) آب مخلوط شوند. موضوعی که بسیار اهمیت دارد آن است که دارو هر بار با روش و دوز مشابه مصرف شود. اولین دوز را قبل از خواب مصرف کنید. یک ساعت زنگ دار تنظیم کنید تا در مدت 2 و نیم ساعت تا 4 ساعت بعد، شما را برای دوز دوم بیدار کند. دوز دوم را هنگام نشستن در رختخواب مصرف کرده و زنگ هشدار را خاموش کنید. اگر در خانه فرزند یا حیوانات خانگی دارید، حتما از کلاه های ضد کودک که همراه با لیوان های دارویی است استفاده کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، وزن (برای کودکان)، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پزشک خود اطلاع دهید. پزشک به تدریج دوز را طی 1 تا 2 هفته افزایش می دهد تا خطر عوارض جانبی کاهش یابد. این روند ادامه خواهد یافت تا زمانی که پزشک دوز مناسب را پیدا کند. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. دوز را افزایش ندهید، آن را به دفعات بیشتر مصرف کنید، یا آن را بیش از مدت تجویز شده استفاده کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر شب در یک زمان خاص مصرف کنید.

اگر ناگهان استفاده از این دارو را متوقف کنید، ممکن است علائم ترک (مانند اضطراب، روان پریشی، ضربان قلب سریع، مشکل خواب) به وجود آیند. برای کمک به جلوگیری از ترک، پزشک ممکن است دوز را به آرامی کاهش دهد. در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو یا در دوزهای بالا، احتمال اعتیاد به آن بیشتر است. در صورت قطع مصرف، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید.

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، اسهال، افزایش تعریق، خستگی، شب ادراری یا سردرد می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی، از جمله: تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی، توهم، تحریک، افسردگی، افکار خودکشی)، بی حسی و گزگز پوست، لرزش، راه رفتن در خواب بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس دشوار و کند و کم عمق (به ویژه در هنگام خواب)، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون راش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: موارد خاص و نادر متابولیک (کمبود سوکسینیک سمی آلدهید دهیدروژناز)، بیماری کبدی، مشکلات تنفسی (مانند آپنه خواب، آسم)، سابقه شخصی / خانوادگی استفاده منظم و سو مصرف مواد مخدر و الکل، مشکلات روحی و خلقی (مانند افسردگی، سابقه افکار / اقدام به خودکشی در خانواده / شخصی) مطلع سازید.

اختلالات خواب ممکن است توانایی فرد برای واکنش سریع را کاهش دهد. اگرچه مصرف این دارو کمک می کند تا در طول روز بیدار باشید، اما باز هم ممکن است نتوانید با خیال راحت کارهایی را که نیاز به هوشیاری دارند انجام دهید. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید. همیشه هنگام انجام این فعالیت ها بسیار مراقب باشید و در 6 ساعت اول پس از مصرف این دارو کاملاً از آنها پرهیز کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سردرد حساس باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز به وضوح استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، ممکن است خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام و کم عمق، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) افزایش یابد. در صورت استفاده از سایر محصولات مانند سایر داروهای تسکین دهنده درد یا سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضله (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) پزشک خود یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی مواد تخواب آور باشند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت عدم پاسخ، تنفس آهسته یا کم عمق، تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. 

دوز فراموش شده

اگر اولین دوز شب از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر زمان خواب نیست یا زمان دوز دوم است، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. هر دو دوز را درست قبل از خواب آماده کنید. دوزهای آماده شده را در صورت عدم استفاده در عرض 24 ساعت به درستی دور بریزید. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

 دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش