ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لیفیتگراست چشمی Lifitegrast Ophthalmic

نام های تجاری: زیدرا

موارد مصرف

از این دارو برای درمان خشکی چشم استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف لیفیتگراست و در هر بار مصرف مجدد، برگه اطلاعات دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک، معمولاً دو بار در روز (هر 12 ساعت یک بار) برای هر چشم (یا هردو چشم) آسیب دیده استفاده کنید.

برای استفاده از قطره چشم، ابتدا دست ها را به خوبی بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، از لمس کردن نوک ظرف دارو خودداری کنید و از تماس آن با چشم یا هر سطح دیگری جلوگیری کنید.

ظرف یکبار مصرف دارو را، تا زمانی که آماده استفاده از آن نیستید باز نکنید. پس از استفاده، محتویات باقیمانده ظرف را به سرعت دور بریزید.

اگر از لنز تماسی استفاده می کنید، پیش از مصرف قطره های چشمی آن را بردارید. حداقل 15 دقیقه پس از استفاده از این دارو صبر کنید و سپس لنز را مجدد در چشم خود قرار دهید.

سر خود را به عقب ببرید، به سمت بالا نگاه کنید و پلک پایین خود را به سمت پایین بکشید تا حفره ای ایجاد شود. قطره چکان را مستقیماً روی چشم نگه دارید و یک قطره در حفره ایجاد شده بریزید. به سمت پایین نگاه کنید و به آرامی چشمان خود را به مدت 1-2 دقیقه ببندید. یک انگشت خود را در گوشه چشم نزدیک بینی قرار دهید و به آرامی فشار دهید. این کار از تخلیه دارو جلوگیری می کند. سعی کنید پلک نزنید و از مالش دادن چشم خودداری کنید. اگر پزشک بیشتر از یک قطره تجویز کرده بود، این مراحل را برای چشم دیگر خود نیز تکرار کنید.

قطره های چشمی را قبل از استفاده از پماد چشمی استفاده کنید تا قطره ها وارد چشم شوند.

پیش از رانندگی یا کار با ماشین آلات، چند دقیقه صبر کنید تا دید شما واضح شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

احساس ناراحتی در چشم، تاری دید موقت یا حس کردن مزه های غیرمعمول، می تواند در نتیجه مصرف این دارو ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هریک از این عوارض، به سرعت به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف لیفیتگراست، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

همچنین این دارو ممکن است باعث ایجاد تاری دید موقتی شود. تا زمانی که از بی خطر بودن فعالیت هایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و یا فعالیت هایی که نیاز به دید واضح دارند اطمینان حاصل نکرده این از انجام آنها خودداری کنید.

پیش از انجام جراحی، پزشک و دندان پزشک خود را در جریان تمام داروهای مصرفی خود (از جمله داروهای دارای نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) قرار دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارون به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

مصرف خوراکی این دارو مضر است. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش