ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

زالترپ (زیو-افلیبرسپت) Zaltrap (Ziv-aflibercept)

نام های تجاری: زالترپ

موارد مصرف زالترپ (زیو-افلیبرسپت)

زالترپ (زیو-افلیبرسپت)

 برای درمان سرطان روده بزرگ و راست روده (سرطان های کولورکتال) استفاده می شود.

موارد مصرف زالترپ (زیو-افلیبرسپت)

زمان و نحوه مصرف زالترپ (زیو-افلیبرسپت)

این دارو با تزریق داخل ورید توسط یک متخصص تجویز می شود. این دارو طبق دستور پزشک و معمولاً هر 2 هفته تجویز می شود. دارو به مدت 1 ساعت به آهستگی در ورید تزریق می شود.

دوز تجویزی دارو بر اساس شرایط پزشکی، وزن و پاسخ به درمان است.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود.

عوارض جانبی داروی زالترپ (زیو-افلیبرسپت)

اسهال، سردرد، درد / زخم دهان، آبریزش بینی، تغییر صدا، کاهش وزن، ضعف، خستگی، یا تیرگی پوست ممکن است از عوارض جانبی مصرف ویال زالتراپ باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تورم دست / مچ پا / پا، اسهال شدید / مداوم، علائم کم آبی (مانند گرفتگی عضلات)، تشنگی شدید، سرگیجه)، درد / قرمزی / تورم / سوزن سوزن شدن / سوزش دست ها / پاها، ترمیم کند زخم.

عوارض جانبی زالترپ (زیو-افلیبرسپت)

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، ضعف در یک طرف بدن، اختلال گفتار، گیجی، تغییرات بینایی، تشنج سریعاً از کمک پزشکی استفاده کنید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی جدی (احتمالاً کشنده) شود. همچنین ممکن است به ندرت باعث ایجاد سوراخی در معده یا روده (سوراخ شدن دستگاه گوارش) شود. در صورت مشاهده علائمی مانند درد معده / شکم که از بین نمی رود، خونریزی / کبودی آسان یا غیرمعمول (مانند بریدگی، لثه، خون دماغ)، ادرار صورتی / تیره، مدفوع خونی یا سیاه / قیر، استفراغی که شبیه کف قهوه است، سرفه کردن خون، سبکی سر، خستگی / ضعف غیرمعمول فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است توانایی شما در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. این ممکن است باعث شود شما به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا هر عفونتی را تشدید کنید. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. در نتیجه فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن فشار، نتایج به پزشک اطلاع دهید. در این شرایط پزشک ممکن است فشار خون شما را با دارو کنترل کند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده عوارضی به جز موارد ذکر شده در بالا، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف زالترپ (زیو-افلیبرسپت)

پیش از مصرف این دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً: فشار خون بالا، بیماری کلیوی ،

جراحی کردن به تازگی، جراحات / زخم های اخیر / فعلی، اختلالات خون / مغز استخوان (مانند سطح پایین پلاکت / نوتروفیل / گلبول قرمز)، مشکلات خونریزی (مانند خونریزی معده / روده).

قبل از انجام جراحی یا هرگونه اقدامات پزشکی، تمام داروهای مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

این دارو ممکن است باعث کاهش سرعت بهبودی زخم ها شود. حداقل تا 4 هفته قبل و یا حداقل 4 هفته پس از جراحی بزرگ، تا زمان بهبودی کامل زخم های این جراحی، نباید این دارو را دریافت کنید. در مورد زمان قطع و شروع مجدد استفاده از این دارو از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

مصرف زیو-افلیبرسپت احتمال ابتلا به عفونت را بیشتر می کند و ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، هنگام مصرف ان دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افراد مبتلا به عفونت هایی که ممکن است به دیگران انتقال داده شوند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورت قرار داشتن در معرض عفونت با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر، هنگام استفاده از انها احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش هایی که افراد با یکدیگر در تماس هستند خودداری کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه اسهال، کم آبی، کاهش وزن و ضعف حساسیت بیشتری نشان دهند.

در صورتیکه باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از ویال زالتراپ نباید باردار شوید. ویال زالتراپ ممکن است به یک نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 ماه پس از قطع استفاده، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری تحقیق کنید و در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی زالترپ (زیو-افلیبرسپت)

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی زیو-افلیبرسپت را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

زیو-افلیبرسپت بسیار شبیه آفلیبرسپت است. هنگام استفاده از نوعی آفلیبرسپت که به صورت تزریق داخل ورید نیز مصرف می شود، از زیو-افلیبرسپت استفاده نکنید.

سو مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند فشار خون، پروتئین ادرار، شمارش کامل سلول های خون، عملکرد کبد) غافل نشوید.

دوز فراموش شده

برای بهترین عملکرد، مصرف هر دوز از این دارو طبق دستورالعمل مهم است. در صورت فراموش کردن یک دوز از دارو، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید برای شما تعیین کند.

نگهداری

این دارو در بیمارستان ها و یا کلینیک ها تجویز شده و در خانه نگهداری نمی شود.

پرسش های متداول


بله، زالترپ یک داروی شیمی درمانی است که عملکرد دو گیرنده عروقی را در بدن محدود کرده و باعث کاهش یا توقف رگ زایی در تومور می شود؛ کاهش رگ زایی باعث کاهش خون رسانی به تومور و در نتیجه کوچک شدن آن می شود.

فرمولاسیون زالترپ و آیلیا متفاوت است. ماده مؤثر آیلیا، 2 میلی گرم در میلی لیتر است در حالی که این مقدار در زالترپ به 25 میلی گرم در میلی لیتر می رسد. اندازه ویال زالترپ با آیلیا متفاوت است.

معمولاً از زالترپ همراه با فلوئورواوراسیل، لوکوورین و ایرینوتکان در درمان سرطان متاستاتیک کولورکتال استفاده می شود. زالترپ زمانی استفاده می شود که سرطان کولورکتال در نقاط دیگر بدن منتشر شده و به درمان های دیگر پاسخ نداده باشد.

زالترپ، خطر ایجاد لخته های خون و در نتیجه سکته قلبی و مغزی را بالا می برد. تمام افراد تحت درمان با این دارو باید به طور منظم توسط پزشک معاینه شوند و علائم خود را به طور مداوم بررسی کنند.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش