ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سارگراموستیم Sargramostim

نام های تجاری: لوکین جی ام-سی اس اف لئوکین

موارد مصرف

این دارو نسخه ساخته شده توسط انسان از یک ماده طبیعی خاص که در بدن ساخته می شود، است. این ماده به بدن کمک می کند تا گلبول های سفید بیشتری را تولید کند. گلبول های سفید خون برای کمک در مقابله با عفونت ها بسیار حائز اهمیت هستند. افرادی که توانایی ساختن گلبول های سفید خونشان کاهش یافته است، این دارو را مصرف می کنند (به عنوان مثال به دلیل شیمی درمانی یا پرتودرمانی). همچنین در برخی از روش های درمانی نیز (مانند پیوند مغز استخوان/ سلولهای بنیادی) مصرف می شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریقی برای تزریق (۲۵۰ میکروگرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف سارگراموستیم و یا در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را، در صورت موجود بودن، مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو بصورت زیر پوستی یا وریدی طبق تجویز پزشک و معمولاً یک بار در روز به بیماران تزریق می شود. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد بیمار، اندازه بدن، تست های آزمایشگاهی و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد.

در صورت مصرف این دارو در خانه، تمامی دستورالعمل های تهیه و استفاده را از پزشکتان بیاموزید. حداقل ۳۰ دقیقه قبل از تزریق، دارو را از یخچال خارج کنید تا به دمای اتاق برسد. دارو را تکان ندهید. پیش از مصرف، این محصول را از نظر ظاهری و به خصوص نوع ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر یک از این دو، از مصرف آن صرف نظر کنید.

در صورت تزریق این دارو بصورت زیر پوستی، ابتدا محل تزریق را با الکل مالش دهید و تمیز کنید. برای کاهش آسیب دیدگی در زیر پوست، هر بار محل تزریق را تغییر دهید. سارگراموستیم را به پوستی که کبود، حساس، قرمز، سفت هست و یا‌ زخم یا ترک های پوستی دارد، تزریق نکنید.

بیشترین اثرگزاری این دارو، در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

پس از تزریق اولین دوز هر دوره درمان، ممکن است واکنش هایی ایجاد شود. در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی از جمله موارد زیر، فوراً پزشک یا پرستار را مطلع سازید : گرگرفتگی، تنگی نفس، سرگیجه، غش یا ضربان قلب سریع.

بیاموزید که چگونه لوازم پزشکی را با خیال راحت نگه دارید و یا دور بیندازید.

اگر فردی در حال انجام شیمی درمانی یا پرتودرمانی باشد، ۲۴ ساعت قبل و یا ۲۴ ساعت پس از انجام این روش های درمانی، نباید این داروها را مصرف کند. درباره زمان مصرف این داروها، با پزشکتان مشورت کنید.

عوارض جانبی

 درد در استخوان ها و عضلات یا سردرد ممکن است رخ دهد. مصرف مسکن های بدون آسپیرین مانند استامینوفن به تسکین درد کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید. قرمزی، تورم، خارش یا کبودی در محل تزریق نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: ضربان قلب سریع / نامنظم، درد قفسه سینه، افزایش ناگهانی وزن، تورم مچ پا / پا / دست، تنگی نفس، مدفوع سیاه/ خونی، درد معده / شکم، استفراغ حاوی خون یا شبیه به تفاله قهوه و مشکلات بینایی.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش/ تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در برنمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

 موارد احتیاطی‌ و منع مصرف

پیش از مصرف سارگراموستیم، در صورت داشتن حساسیت به آن یا به مخمر و یا هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی (مانند بنزیل الکل) است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود، مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: بیماری ریوی، مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، ضربان قلب نامنظم)، بیماری کبدی، بیماری کلیوی، تورم (ادم).

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه، محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشکتان برسانید.

مصرف این دارو در دوران بارداری، تنها در مواقع ضروری توصیه می شود. درباره فواید و ضررهای این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. پیش از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروهه را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت، حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نمی باشد. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود‌. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

در طول مصرف این دارو، تست های آزمایشگاهی/ پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، عملکرد کلیه / کبد ) می بایست انجام شوند. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را حفظ نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از دارو بصورت برنامه ریزی شده و طبق دستورالعمل، بسیار حائز اهمیت است و باعث اثرگزاری بیشتر دارو می شود. در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، فوراً با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید و از او درخواست کنید تا یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند. برای جبران، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در یخچال و در بسته اصلی اش نگه دارید تا از نور در امان بماند. آن را تکان ندهید و در فریزر نگه ندارید. پس از مخلوط کردن دارو،‌ آن را در مدت زمان مشخص شده در دستورالعمل دارو مصرف کنید و یا با پزشک داروخانه مشورت کنید. همواره همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروها را در توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگر این که در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش