ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ساسیتوزوموماب گویتکان Sacituzumab Govitecan

نام های تجاری: ترودلوی

موارد مصرف

از این دارو برای درمان سرطان پستان استفاده می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

این مونوگراف مربوط به sacituzumab govitecan-hziy می باشد.

اَشکال دارویی

ویال تزریق داخل وریدی (180 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف ساکیتوزوماب گوویتکان و در هربار مصرف، برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو توسط متخصص مراقبت های بهداشتی و طبق تجویز پزشک ، معمولاً در روزهای 1 و 8 از هر چرخه درمانی (هر چرخه درمانی 21 روز است) به صورت داخل وریدی تزریق می شود.

پزشک، برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی مانند واکنش های پس از تزریق ، حالت تهوع و استفراغ باید قبل از هر نوبت، دارو تجویز کند. اولین دوز از این دارو معمولاً به مدت 3 ساعت به آرامی تزریق می شود و شما حداقل 30 دقیقه پس از هر بار تزریق تحت نظر خواهید بود. اگر تزریق اولین دوز این دارو بدون مشکل انجام شود، ممکن است دوزهای بعدی در طی 1 تا 2 ساعت تزریق شوند.

دوز مصرفی این دارو بر اساس عارضه و شرایط پزشکی، وزن و پاسخ به درمان متفاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن زمان مصرف دارو ، می توانید زمان آن را در تقویم خود علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به بی حسی / سوزن سوزن شدن در دست ها / پاها، خستگی، اختلال در خواب، از دست دادن اشتها، تغییر در حس چشایی، یبوست، سردرد، سرگیجه، درد عضلات/مفاصل و خشکی/خارش پوست ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

همچنین مصرف این دارو ممکن است باعث ایجاد درد یا زخم در دهان و گلو نیز شود. دندان های خود را با دقت و مسواک بزنید ، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کرده و دهان خود را با ترکیب آب خنک با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین بهتر است از غذاهای نرم و مرطوب استفاده کنید.

حالت تهوع و استفراغ درنتیجه مصرف این دارو رایج بوده و گاهی ممکن است شدید باشد. حالت تهوع ، استفراغ یا اسهال مداوم می تواند منجر به کاهش جدی آب بدن (کمبود آب) شود. پزشک ممکن است برای جلوگیری یا بهبود حالت تهوع ، استفراغ و اسهال دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک ، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ها نیز می تواند به کاهش برخی از این عوارض کمک کند. اگر نمی توانید اسهال خود را طی 24 ساعت کنترل کنید ، یا در صورت مشاهده علائم کم آبی ، مانند کاهش غیرمعمول ادرار ، خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول ، ضربان قلب تند و سرگیجه / سبکی سر ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین ریزش موی موقت نیز می تواند از عوارض جانبی این دارو باشد؛ اما پس از قطع درمان، رشد مو باید به حالت طبیعی بازگردد.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند؛ با این حال، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. همچنین نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز این عوارض را کاهش دهد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، از جمله کبودی / خونریزی سریع و مدفوع سیاه و خونی ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

ساکیتوزوماب گوویتکان می تواند باعث ایجاد عارضه های پوستی شود که معمولا جدی نیستند؛ با این حال ، شما ممکن است نتوانید آن را از عارضه های پوستی که می توانند نشان دهنده واکنشی شدید باشند تشخیص دهید. در صورت بروز عارضه های پوستی بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، از جمله عارضه های پوستی ، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس ، به سرعت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به اختلالات کبدی و اختلالات عصبی (مانند بی حسی / گزگز) مطلع سازید.

ساکیتوزوماب گوویتکان می تواند بدن را در معرض ابتلا به عفونت قرار داده یا باعث تشدید عفونت های فعلی بدن شود. از تماس با افرادی که ممکن است مبتلا به بیماری های عفونی واگیردار باشند (مانند آبله مرغان ، سرخک ، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار دارید یا برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) نیز خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی ، کوفتگی یا آسیب دیدگی ، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر، در استفاده از آنها احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر به شما گفته شده است که دارای ژن خاصی هستید (اوریدین دی فسفات-گلوکورونوزیل ترانسفراز A1) ، ممکن است عوارض جانبی بیشتری نسبت به این دارو ، به خصوص تعداد گلبول های سفید پایین ، داشته باشید. برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید

درصورتی که باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است پیش از شروع مصرف این دارو، آزمایش بارداری تجویز کند.

از باردار شدن در طی استفاده از ساکیتوزوماب گوویتکان جلوگیری کنید. زیرا این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. زنان در سنین باروری باید در طول مصرف این دارو و به مدت 6 ماه پس از آخرین مصرف ، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. همچنین مردانی که همسر آنها در سنین باروری است نیز باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 ماه پس از آخرین مصرف ، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. در صورت بارداری ، در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و 1 ماه پس از آخرین مصرف توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون) به صورت دوره ای انجام شود. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

مصرف هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید ، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند.

نگهداری

این دارو در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان آن را در خانه نگهداری کرد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش