ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ساکوبیتریل و والزارتان Sacubitril & Valsartan

نام های تجاری: انترستو اونپتوس ساکوبیتریل / والسارتان

موارد مصرف

این محصول برای درمان انواع خاصی از نارسایی های قلبی استفاده می شود. همچنین باعث افزایش طول عمر و کاهش احتمال مراجعه به بیمارستان برای نارسایی های قلبی می شود. این محصول شامل 2 دارو است: ساکوبیتریل و والزارتان. ساکوبیتریل به گروهی از داروها به نام بازدارنده های نپریلیسین و والزارتان به گروهی از داروها به نام مسدود كننده گیرنده های آنژیوتانسین (ARB) تعلق دارد. این داروها باعث اتساع عروق خونی شده و به گردش راحت تر خون در بدن کمک می کند. در نتیجه باعث می شود قلب خون را راحت تر به سراسر بدن انتقال دهد.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف این محصول و در هر بار مصرف مجدد برگه راهنمای مصرف دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

طبق تجویز پزشک، این محصول را به صورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً دو بار در روز مصرف کنید. دوز مصرفی بر اساس عارضه و پاسخ به درمان متفاوت است. همچنین دوز مصرفی در کودکان بستگی به وزن آنها دارد.

اگر از نوع سوسپانسیون ( شربت ) این دارو استفاده می کنید، بطری را قبل از مصرف به خوبی تکان دهید. همچنین مقدار مصرفی را با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری، تعین کنید. از قاشق خانگی برای اندازه گیری استفاده نکنید زیرا ممکن است در تعین میزان مصرف دارو دچار اشتباه شوید.

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک ممکن است توصیه کند تا مصرف این دارو را ابتدا از دوز کم شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

این محصول نباید همراه با مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپریل، انالاپریل) مصرف شود زیرا ممکن است باعث افزایش خطر بروز عوارض جانبی جدی شود. حداقل 36 ساعت قبل یا بعد از مصرف مهار کننده ACE از مصرف این دارو خودداری کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید در صورت عدم بهبودی یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

در اثر مصرف این دارو ممکن است سرفه، سرگیجه یا سبکی سر ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، به آرامی از حالت خوابیده بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی، از جمله علائم عارضه های کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم بالا بودن سطح پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب کند / نامنظم)، غش کردن، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف این محصول، در صورت حساسیت به ساکوبیتریل یا والزارتان، ARB های دیگر (مانند candesartan، losartan) و یا به مهار کننده های ACE (مانند کویناپریل، رامیپریل) و همچنین دیگر حساسیت های خود، به پزشك یا داروساز خود اطلاع دهید. زیرا این دارو ممکن است حاوی اجزای غیرفعالی باشد، که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص در مورد گلو / اختلالات تنفس (مانند آنژیوادم، آنژیوادم وراثتی) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی دندان پزشک خود اطلاع دهید

همچنین این دارو می تواند باعث افزایش سطح پتاسیم شود. قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین های نمک حاوی پتاسیم، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

پیش از انجام جراحی، تمام داروهای مورد استفاده خود (از جمله داروهای دارای نسخه، بی نسخه و دارو های گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

مصرف این محصول در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا ممکن است باعث آسیب به جنین شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. همچنین به بخش توجه نیز مراجعه کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای دارای نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از فرآورده هایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، لیتیوم، داروهایی که موجب افزایش سطح پتاسیم خون می شوند (مانند مهار کننده های ACE از جمله بنازپریل / لیزینوپریل، قرص های جلوگیری از بارداری حاوی دروسپیرنون).

برخی از محصولات دارای موادی هستند که ممکن است باعث تشدید نارسایی قلبی شوند. داروهای مصرفی خود را به داروساز بگویید و از نحوه استفاده ایمن آنها اطلاع یابید (به ویژه داروهای مورد استفاده برای سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد و مشاهده علائم جدی مانند عدم تنفس یا اختلال در آن، فورا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سو مصرف ممکن است شامل سرگیجه شدید و غش کردن نیز باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند آزمایشات عملکرد کلیه، سطح پتاسیم) انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. هرگونه شربت سوسپانسیون را 15 روز پس مصرف دور بریزید. همچنین آن را در یخچال نگهداری نکنید. همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش