ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اربیتوکس (ستوکسیماب) Erbitux (Cetuximab)

نام های تجاری: اربیتوکس

موارد مصرف

از ستوکسیماب برای درمان سرطان­های سر و گردن استفاده می شود. ستوکسیماب نوعی پروتئین ساخت انسان است که به عنوان (آنتی بادی مونوکلونال) عمل می کند. این پروتئین در برخی تومورها به پروتئین خاصی متصل می شود (گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی-EGFR). ستوکسیماب باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی در بدن می­ شود­.

اَشکال دارویی

محلول تزریق داخل وریدی (2 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق وریدی یکبار در هفته تجویز می شود. قبل از دریافت ستوکسیماب ممکن است داروی دیگری (به عنوان مثال، دیفن هیدرامین) تجویز شود تا احتمال بروز برخی از عوارض جانبی را کاهش دهد. اولین دوز (دوز بارگیری) معمولا بزرگتر است و در طی 2 ساعت تجویز می شود. تمام دوزهای دیگر (دوزهای نگهدارنده) به نسبت کمتر هستند و در صورت تحمل بیش از 1 ساعت تجویز می شوند. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود.

پزشک معالج باید حداقل 1 ساعت پس از اتمام تزریق مراقب شما باشد تا اطمینان حاصل کند که واکنشی به تزریق ندارید. در صورت بروز هر گونه عارضه به پزشک خود اطلاع دهید. اگر واکنش شدیدی بعد از تزریق را تجربه کردید، ممکن است تزریق شما متوقف شود و پزشک تصمیم به توقف درمان های بعدی را بگیرد.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، سردرد، معده درد، کمردرد، تب / لرز، مشکل خواب، کاهش وزن، خستگی، خواب آلودگی، قرمزی چشم / خارش، تغییر ناخن، خشکی پوست و زخم های دهان و گلو می­توانند از عوارض این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ می تواند بسیار شدید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن وعده غذایی کوچک یا نخوردن غذا و محدود کردن فعالیت منجر به کاهش برخی از این اثرات می­شود. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

ممکن است راش پوستی (عارضه های پوستی) ایجاد شود. بسته به شدت این عارضه، پزشک ممکن است درمان ستوکسیماب شما را به تأخیر بیندازد، یا دوز شما را کاهش دهد یا اینکه راش پوستی را با آنتی بیوتیک درمان کند یا کلا درمان را متوقف کند تا این عارضه بسیار جدی کاهش یابد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: گیجی، افسردگی، تورم دست / پا / پایین پا، کمبود آب بدن، علائم عفونت جدی (مانند تب شدید، لرز، گلودرد مداوم)، مشکلات کلیه (مانند تغییر در مقدار ادرار)، کاهش بینایی، سرگیجه شدید، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، اسپاسم عضلانی شدید را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین به ندرت ممکن است مشکلات بسیار جدی برای ریه اتفاق بیفتاد. در صورت بروز هرنوع عارضه ای همچون: مشکل تنفس، درد قفسه سینه را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا حساسیت شدید به گوشت( مانند: گوشت گاو و گوشت خوک) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری ریوی، پرتودرمانی، بیماری قلبی (به عنوان مثال: بیماری عروق کرونر، نارسایی احتقانی قلب، آریتمی)، گزش کنه مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی و گیجی شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

نور خورشید ممکن است هرگونه واکنش پوستی را که ممکن است هنگام استفاده از این دارو رخ دهد، بدتر کند. در طول درمان و تا 2 ماه پس از آخرین درمان با ستوکسیماب، از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتاب خودداری کنید. در فضای باز و خارج از خانه، از یک عینک آفتابی و پوشش های محافظت کننده استفاده کنید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. چون این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. بنابراین زنان باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 2 ماه پس از پایان دوره درمان، در مورد روش های مطمئن پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری) با پزشک خود مشورت کنند.

براساس اطلاعات داروهای مشابه، ستوکسیماب ممکن است به شیر مادر منتقل شود. بدین منظور به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده و2 ماه بعد از پایان دوره از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک یا داروساز شما ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر داشته باشد. بنابراین بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

قبل از استفاده از این دارو، بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است، قبل از استفاده از این محصول نام تمام داروهایی که مصرف می کنید را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند آزمایش پروتئین EGFR بر روی تومور، تست های کلسیم، منیزیم، پتاسیم) به صورت دوره ای و حداکثر تا 8 هفته پس از آخرین تزریق انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش