ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سدیم پلی استایرن سولفونات Sodium Polystyrene Sulfonate

نام های تجاری: کیونکس کالگزات کی اگزالات ایونکس کی اگزالات-آیونکس (بیشتر)

موارد مصرف

سدیم پلی استایرن سولفونات برای درمان سطح بالای پتاسیم خون، مصرف می شود. وجود بیش از حد پتاسیم در خون به ایجاد مشکلات ریتمیک قلب، منجر خواهد شد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف، بطری را به خوبی تکان دهید.

گرم کردن این دارو می تواند موجب عدم عملکرد مناسب آن شود.

سدیم پلی استایرن سولفونات را بصورت خوراکی یا از طریق مقعد و البته طبق دستورالعمل پزشک، مصرف کنید.

درصورت استفاده از فرم خوراکی این دارو می بایست آن را ۱ الی ۴ بار در روز و طبق دستور پزشک، مصرف نمایید. دوز دارو را با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری/ قاشق مخصوص و با دقت اندازه گیری کنید و به یاد داشته باشید که هرگز از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است در اندازه گیری دوز صحیح، خطا کنید. همچنین حداقل یک ساعت پس از مصرف دارو، دراز نکشید و سعی کنید به حالت عمودی (نشسته، ایستاده یا راه رفتن) بمانید. برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

سدیم پلی استایرن سولفونات ممکن است جذب سایر داروها را در بدن فرد مصرف کننده، کاهش دهد بنابراین همواره سایر داروهای خود را طبق دستور پزشک و حداقل ۳ ساعت قبل یا ۳ ساعت پس از سولفونات سدیم، مصرف کنید. درصورت وجود هرگونه سوالی، آن را با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه در میان بگذارید.

درصورت استفاده از این دارو به شکل مقعدی و از طریق تنقیه می بایست آن را طبق دستور پزشک و هر ۶ساعت یکبار، مصرف کرد. درصورت وجود هرگونه سوالی در مورد نحوه مصرف این دارو با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کرده و همچنین دستورالعمل های استفاده از آن را نیز دنبال نمایید. تنقیه پاک کننده پس از مصرف هر دوز رکتوم این دارو می بایست غیر سدیمی باشد.

دوز دارو و طول درمان به وضعیت پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان، بستگی دارد. همواره دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کرده و این دارو را بیشتر از مقدار تجویز شده، مصرف نکنید زیرا می تواند باعث کاهش بیش از حد سطح پتاسیم خون شود.

همچنین به یاد داشته باشید که می بایست تمامی قرارهای آزمایشگاهی و پزشکی تان را حفظ نمایید تا پزشک بتواند همواره سطح پتاسیم خون را زیر نظر داشته باشد.

عوارض جانبی

از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ یا یبوست ممکن است رخ دهد. اسهال نیز از عوارض جانبی مصرف این دارو می باشد که کمتر اتفاق می افتد. درصورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

وجود فیبر کافی در رژیم غذایی، نوشیدن آب به مقدار کافی و ورزش کردن به جلوگیری از یبوست، کمک خواهد کرد. همچنین ممکن است به مصرف ملین نیز نیاز پیدا کنید. در این صورت از پزشک داروخانه بپرسید که کدام نوع ملین برای شما مناسب تر می باشد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

درصورت وجود عوارض جانبی جدی از جمله: ضعف/ گرفتگی عضلات، سریع/ نامنظم شدن ضربان قلب، تغییرات ذهنی/خلق و خوی (مانند تحریک پذیری، سردرگمی، تفکر کند) و تورم دست/مچ پا/ پا فوراً پزشک خود را مطلع سازید.

این دارو همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی روده ای (به ندرت کشنده) مانند خونریزی و انسداد شود. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی از جمله: یبوست شدید، نفخ/تورم/درد در معده و شکم، مدفوع سیاه و خونین و استفراغی که شبیه قهوه است، عدم توانایی در حرکت عضلات (فلج شدگی) و تشنج به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

ایجاد واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک از جمله: راش (عارضه پوستی)، خارش/ تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید و دشواری در تنفس به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. درصورتیکه متوجه علائمی به غیر از موارد بالا شده اید با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف سدیم پلی استایرن سولفونات، درصورت وجود حساسیت به آن یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید زیرا این محصول حاوی اجزا غیرفعالی می باشد که می تواند به بروز واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر، منجر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، مشورت کنید.

این دارو حاوی مقدار زیادی نمک (سدیم) است بنابراین هرگز بدون مشورت با پزشک از جایگزین های نمکی حاوی پتاسیم، استفاده نکنید. همچنین درصورت وجود هر یک از مشکلات: مشکلات کلیوی، نارسایی قلبی، فشار خون بالا و تورم دست/مچ پا/پا مقدار سدیم موجود در رژیم غذایی خود را محدود کنید.

پیش از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود مخصوصاً: مشکلات معده/روده (مانند بیماری التهابی روده، انسداد روده، یبوست مزمن و به هم فشردگی مدفوع) و سطح پایین پتاسیم موجود در خون را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را(از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

افراد مسن، بیشتر در معرض خطر یبوست شدید قرار دارند.

این دارو نباید بصورت خوراکی به نوزادان مخصوصاً نوزادان نارس داده شود. همچنین نوزادان با عملکرد روده آهسته نباید این دارو را مصرف کنند. درهرصورت می بایست هنگام استفاده از این دارو در نوزادان و کودکان، جانب احتیاط را رعایت کرد زیرا آنها نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً یبوست شدید و مشکلات روده، حساس تر می باشند.

درصورتیکه باردار هستید، پیش از مصرف این دارو، پزشک خود را مطلع سازید.

سدیم پلی استایرن سولفونات به شیر مادر منتقل نمی شود و بعید است که به نوزاد شیرخوار آسیب برساند بنابراین قبل از شیردهی به نوزاد خود، با پزشک تان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر داده و اینگونه خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را نیز افزایش خواهد داد. این یادداشت حاوی تمامی تداخلات دارویی احتمالی دارویی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (از جمله داروهای با نسخه/ بدون نسخه و محصولات گیاهی) نوشته و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید.

همچنین بدون تأیید پزشک تان، مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکرده و هیچگونه تغییری نیز در دوز آنها ایجاد نکنید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو، تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی اسیدها/ملین هایی که حاوی آلومینیوم/کلسیم/منیزیم هستند (مانند کربنات آلومینیوم، هیدروکسید آلومینیوم، کربنات کلسیم و هیدروکسید منیزیم).

از مصرف همزمان هرگونه ملین حاوی سوربیتول با این دارو خودداری نمایید زیرا انجام این کار می تواند خطر ابتلا به مشکلات روده را افزایش دهد.

سوءمصرف

درصورتیکه فردی، بیش از حد، این دارو را مصرف کرده باشد دچار علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی خواهد شد. دراین هنگام با مرکز فوریت های پزشکی، تماس بگیرید. سایر علائم مصرف بیش از حد این دارو عبارتند از: تغییرات ذهنی/ خلق و خوی، ضعف عضلانی، سریع/نامنظم شدن ضربان قلب، تنفس کند و فلج شدگی.

توجه

هرگز این دارو را سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی/ پزشکی (مانند سطح پتاسیم موجود در خون و سایر مواد معدنی و EKG) می بایست به صورت دوره ای برای نظارت بر پیشرفت فرد بیمار و بررسی عوارض جانبی، انجام شود. برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

درصورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما چنانچه نزدیک به زمان دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کرده ولی دوز بعدی را در زمان عادی خود، مصرف نمایید. همچنین برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را با توجه به دستورالعمل های موجود بر روی بسته اش، دور از نور و رطوبت، نگه دارید. همچنین برخی از برندهای این دارو می بایست در یخچال، درصورتیکه برخی دیگر باید در دمای اتاق، نگهداری شوند. بنابراین از پزشک داروخانه بخواهید تا به شما، اطلاعات بیشتری در مورد برند مورد استفاده تان و این که چه زمانی می بایست دور ریخته شود، بدهد. این دارو را در حمام نگهداری نکنید و آن را همواره دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی، قرار دهید.

دارو را در داخل توالت یا چاه فاضلاب نریزید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن، ذکر شده باشد. همچنین دارو را هنگامی که منقضی شده یا دیگر نیازی به آن نیست، به درستی دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش