ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سفتازیدیم Ceftazidime

نام های تجاری: سپتاز فورتاز فورتاز در دی 5 دبلیو تازیسف سفتازیدیم-اکسیر سفتازید زاک زیدیم آفازید تازیدیم تازیسف نوواپلاس (بیشتر)

موارد مصرف

سفتازیدیم

از سفتازیدیم برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان آنتی بیوتیک های سفالوسپورین شناخته می شوند. همچنین سفتازیدیم باعث توقف رشد باکتری ها می شود.

سفتازیدیم

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق تحویز پزشک، معمولاً هر 8 تا 12 ساعت به صورت عضلانی یا داخل وریدی تزریق می شود. دوز مصرفی این دارو بر اساس عارضه یا شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان متفاوت است.

اگر در خانه از این دارو استفاده می کنید، دستورالعمل های شرکت سازنده را در مورد نحوه باز کردن آمپول و آماده سازی هر دوز مطالعه کنید. قبل از استفاده، وجود ذرات در دارو یا تغییر رنگ آن را بررسی کنید، و در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات مذکور از استفاده از این محلول خودداری کنید. همچنین از چگونگی نگهداری و دور ریختن لوازم پزشکی آن آگاهی یابید.

اگر از محلول از پیش ترکیب شده منجمد این دارو استفاده می کنید، کیسه را در دمای اتاق یا در یخچال نگهداری کنید تا از حالت انجماد خارج شود. درصورتی که از یخچال برای یخ زدایی آن استفاده می کنید، حداقل 1 ساعت قبل از استفاده آن رادر دمای اتاق قرار دهید. با قرار دادن آن در ظرف پر از آب یا مایکروویو برای یخ زدایی خودداری کنید. پس از یخ زدایی، آن را به خوبی تکان دهید و کیسه را فشار دهید تا نشتی نداشته باشد. پس از یخ زدایی از انجماد مجدد آن خودداری کنید.

بیشترین اثربخشی این آنتی بیوتیک در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی اگر علائم عارضه پس از چند روز از بین رفت، استفاده از این دارو را تا زمان تعیین شده ادامه دهید. قطع زود هنگام این دارو می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به تورم، قرمزی یا درد در محل تزریق اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله کبودی / خونریزی سریع، خستگی غیرمعمول، لرزش، اسپاسم عضلات، حرکات غیرقابل کنترل، اختلالات ذهنی / خلقی (مانند گیجی)، تشنج، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره) به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به دلیل وجود نوعی باکتری مقاوم ممکن است باعث ایجاد بیماری روده ای شدید (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این عارضه ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز عوارضی مانند اسهال مداوم، درد / گرفتگی شکم یا معده، وجود خون / مخاط در مدفوع به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت وجود هر یک از این علائم از داروهای ضد اسهال یا مسکن های افیونی استفاده نکنید زیرا این داروها می توانند باعث تشدید آنها شوند.

مصرف طولانی مدت یا مکرر این دارو ممکن است منجر به ایجاد برفک دهانی یا عفونت مخمری شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، ترشحات واژن یا سایر علائم با پزشک خود تماس بگیرید.

سفتازیدیم

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف سفتازیدیم، در صورت حساسیت به آن یا به آنتی بیوتیک های دیگر (مانند پنی سیلین ها، سایر سفالوسپورین ها)، یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های معده / روده (مانند کولیت) مطلع سازید.

سفتازیدیم ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) شود. در طول مصرف این دارو هیچگونه واکسیناسیونی انجام ندهید، مگر اینکه پزشک چنین تجویزی کند.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

سفتازیدیم

در صورت بارداری قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به مقدار کم به شیر مادر منتقل می شود و بعید است به نوزاد آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

 این دارو ممکن است باعث ایجاد اختلال در نتیجه برخی آزمایش های تشخیصی (مانند برخی آزمایش های گلوکز ادرار) شود. پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.  علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تشنج یا کما باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون و آزمایش عملکرد کلیه) در طول مصرف این دارو انجام شود. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

برای اثربخشی بهتر این دارو باید آن را طبق برنامه دوز تعیین شده و دستورالعمل ها مصرف کنید. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند. همچنین برای جبران دوز فراموش شده، از دو برابر کردن دوز بعدی خودداری کنید.

نگهداری

برای اطلاع از جزئیات بیشتر با سازنده ی محصول یا پزشک داروخانه مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش