ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سفوتاکسیم Cefotaxime

نام های تجاری: کلافوران کلافوران ای دی دی-ونتیج سفوتاکسیم-اکسیر سفوتاکس سفوجکت (بیشتر)

موارد مصرف

سفوتاکسیم

از سفوتاکسیم برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. همچنین می تواند برای جلوگیری از عفونت ناشی از جراحی های خاص نیز مورد استفاده قرار گیرد. این دارو متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان آنتی بیوتیک های سفالوسپورین شناخته می شوند. این دارو باعث توقف رشد باکتری ها می شود.

سفوتاکسیم

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق تجویز پزشک به صورت داخل وریدی یا عضلانی تزریق می شود. در صورت تزریق داخل وریدی، دارو باید به مدت حداقل 3 دقیقه به آرامی تزریق شود تا از بروز عوارض جانبی جدی (مانند ایجاد ضربان قلب نامنظم) جلوگیری شود. دوز مصرفی این دارو بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان متفاوت است.

درصورت استفاده از این دارو در خانه، دستورالعمل های شرکت سازنده را در مورد نحوه باز کردن آمپول و آماده سازی هر دوز مطالعه کنید. قبل از استفاده، وجود ذرات در دارو یا تغییر رنگ آن را بررسی کنید، و در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات مذکور از استفاده ی محلول خودداری کنید. همچنین درباره نگهداری و دور ریختن لوازم پزشکی آن آگاهی یابید.

اگر از محلول از پیش ترکیب شده منجمد این دارو استفاده می کنید، کیسه را در دمای اتاق یا در یخچال نگهداری کنید تا از حالت انجماد خارج شود. درصورتی که از یخچال برای یخ زدایی آن استفاده می کنید، حداقل 1 ساعت قبل از استفاده آن را در دمای اتاق قرار دهید. با قرار دادن آن در ظرف پر از آب یا مایکروویو برای یخ زدایی خودداری کنید. پس از یخ زدایی، آن را به خوبی تکان دهید و کیسه را فشار دهید تا نشتی نداشته باشد. در صورت مشاهده نشتی در کیسه، محلول را دور بریزید. محلول را پس از یخ زدایی مجدداً منجمد نکنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی اگر علائم عارضه پس از چند روز از بین رفت، استفاده از این دارو را تا زمان تعیین شده ادامه دهید. قطع زود هنگام این دارو می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به تورم، قرمزی یا درد در محل تزریق اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله کبودی / خونریزی سریع، خستگی غیرمعمول، حرکات غیرقابل کنترل، اختلالات ذهنی / خلقی (مانند گیجی)، تشنج، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله ضربان قلب تند / کند / نامنظم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

این دارو به دلیل وجود نوعی باکتری مقاوم، ممکن است باعث ایجاد بیماری روده ای شدید (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این عارضه ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان مشاهده شود. در صورت بروز عوارضی مانند اسهال مداوم، درد / گرفتگی شکم یا معده، خون / مخاط در مدفوع، فورا پزشک خود را در جریان قرار دهید.

همچنین در صورت وجود هر یک از این علائم از داروهای ضد اسهال یا داروهای افیونی استفاده نکنید زیرا این دارو ها ممکن است باعث تشدید آنها شوند.

مصرف این دارو برای دوره های طولانی مدت یا مکرر ممکن است منجر به ایجاد برفک دهانی یا عفونت مخمر جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

سفوتاکسیم

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: : تب، غدد لنفاوی متورم، تحریک و خارش پوست، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، به پزشک مراجعه نمایید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف سفوتاکسیم، در صورت حساسیت به آن یا به آنتی بیوتیک های دیگر (مانند پنی سیلین ها، سایر سفالوسپورین ها)، یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به بیماری کلیوی، بیماری های معده / روده (مانند کولیت)، مطلع سازید.

سفوتاکسیم ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) شود. در حین مصرف این دارو هیچگونه واکسیناسیون انجام ندهید، مگر اینکه پزشک چنین تجویزی داشته باشد.

سفوتاکسیم

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

درصورت بارداری، قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به مقدار کم به شیر مادر منتقل می شود و بعید است باعث آسیب به نوزاد شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد اختلال در نتایج برخی آزمایش های تشخیصی (از جمله برخی آزمایش های گلوکز ادرار) شود . پیش از انجام آزمایش پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی/ یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کلیه) در طول مصرف این دارو انجام شود. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

برای اثر بخشی بهتر این دارو، باید هر دوز از آن را طبق برنامه تعیین شده و دستورالعمل های ارائه شده مصرف کنید. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا برنامه ی دوز جدید برایتان تعیین کند. همچنین برای جبران دوز فراموش شده، دوز بعدی را دو برابر نکنید.

نگهداری

برای کسب اطلاعات درباره نحوه نگهداری این دارو با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش