ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کوزلوگو (سلومتینیب) Koselugo (Selumetinib)

نام های تجاری: کوزلوگو

موارد مصرف

سلومتینیب برای درمان نوعی تومور که روی شاخه های عصب رشد می کند (نوروفیبروماتوز) به کار می رود. این دارو به دسته ای از داروها است که به عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند، تعلق دارند. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شوند.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (10 میلی گرم؛ 25 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف سلومتینیب را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی دو بار در روز، هر 12 ساعت و طبق دستور پزشک مصرف کنید.

این دارو را با معده خالی، حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف کنید. کپسول را به کمک آب بطور کامل قورت داده و از خرد کردن، حل کردن یا جویدن آن پرهیز کنید.

درصورتی که بعد از مصرف دوز استفراغ کردید، برای جبران آن دوز اضافی مصرف نکنید. دوز بعدی را در به موقع مصرف کنید.

هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر به دستور پزشک. گریپ فروت احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

دوز مصرفی دارو طبق اندازه بدن، شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو و سایر داروهایی که فرد ممکن است مصرف کند؛ تعیین می شود. تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

میزان دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و مصرف آن را تا زمانی که مد نظر پرشک است ادامه دهید.زیرا مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت دوز تعیین شده؛ نه تنها تاثیری در سرعت بهبودی نخواهد داشت بلکه خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

از آنجایی که این دارو قابل جذب از طریق پوست و ریه ها است و می تواند به جنین آسیب برساند، اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید نباید این دارو را مصرف کنند یا گرد کپسول ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، خستگی، شکم درد یا خشکی پوست می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

اسهال یکی از عوارض شایع این دارو است که می تواند باعث کاهش جدی آب بدن شود (کمبود آب بدن). در صورت داشتن مدفوع شل فوراً به پزشک خود اطلاع دهید و از او بخواهید تا در صورت نیاز از داروهای ضد اسهال (مانند لوپرامید) استفاده کنید. برای کاهش خطر کم آبی مایعات زیادی بنوشید. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن، مانند کاهش غیرمعمول ادرار، خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول، تپش سریع قلب، یا سرگیجه / سبکی سر، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی می شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: خونریزی آسان / کبودی، درد / حساسیت / ضعف عضلانی، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، کاهش بینایی، مشاهده هاله / نقاط رنگی)، چشم درد / تورم / قرمزی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف سلومتینیب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی (مانند ویتامین E) باشد که موجب بروز واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه: خونریزی / مشکلات خون، بیماری های قلبی (مانند نارسایی قلبی)، بیماری های چشم، بیماری های کلیوی و کبدی

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجایی که این دارو قابل جذب از طریق پوست و ریه ها است و می تواند به جنین آسیب برساند، اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید نباید این دارو را مصرف کنند یا گرد کپسول ها را تنفس کنند.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود. سلومتینیب می تواند به جنین آسیب برساند. مردان و زنان باید در هنگام استفاده از این دارو و تا 1 هفته پس از اتمام درمان، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنند اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر.اما به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد تازه شیر خوار، شیر دهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 هفته پس از اتمام درمان توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی سلومتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: ویتامین E

بعضی از دارو ها می توانند بر سلومتینیب اثر مهارکنندگی داشته باشند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، گل راعی، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی (مانند عملکرد قلب / کلیه / کبد، معاینات پوستی / چشم، سطح CPK) باید پیش از شروع مصرف دارو و در حین درمان بررسی شود.

تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به موقع انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر حدود 6 ساعت قبل از مصرف دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. برای محافظت دارو در برابر رطوبت، آن را در ظرف اصلی همراه با رطوبت گیر نگه دارید. درب بطری را محکم ببندید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش