ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سلکسی پگ Selexipag

نام های تجاری: اوپتراوی اوپتراوی تیتراسیون پک

موارد مصرف

سلکسی پگ

سلکسی پگ برای درمان فشار خون بالا در ریه ها (فشار خون شریانی ریوی-PAH) مصرف می شود. این دارو برای کمک به کاهش فشار خون در رگ ها و کاهش احتمال نیاز به درمان در بیمارستان مصرف می شود. سلکسی پگ باعث سهولت جریان خون در رگ های ریه ها می شود. در این حالت کمک می کند توانایی شما در ورزش کردن افزایش یابد.

سلکسی پگ

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف سلکسی پگ و پیش از هر بار مصرف مجدد این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو معمولا باید روزی دو بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. مصرف این دارو همراه با غذا ممکن است ناراحتی معده را کاهش دهد.

پزشک داروخانه ممکن است دستور دهد قرص ها را به صورت جویدنی و خرد شده مصرف کنید. با این حال، بسیاری از داروهای مشابه (قرص های فوری) می توانند جویدنی و خورد شده مصرف شوند. این دارو را طبق دستورالعمل های پزشک خود مصرف کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، پاسخ بدن به درمان و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید بستگی دارد. حتماً لیست تمام محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک خود و پزشک داروخانه اطلاع دهید پزشک ابتدا برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی، دارو را در مقادیر کم تجویز کرده و به تدریج مقدار آن را افزایش می دهد. دقیقا طبق دستورالعمل پزشک مصرف کرده و آنها را به دقت اجرا کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

سردرد، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن اشتها، گرگرفتگی، درد فک، درد مفصل / عضله یا درد در بازوها و پاها می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سلکسی پگ

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید..

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از استفاده از سلکسی پگ در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی مطلع کنید.

قبل از انجام جراحی، کلیه محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود گزارش کنید.

سلکسی پگ

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. درباره خطرات و فواید دارو با پزشک خود گفتگو کنید..

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند در از بین بردن سلکسی پگ از بدن موثر باشند، که ممکن است بر نحوه عملکرد سلکسی پگ تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، جم فیبروزیل است.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود (کمتر از 6 ساعت)، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.اگر دوز مصرفی را بیش از 3روز فراموش کردید از پزشک خود یا پزشک داروخانه برنامه جدیدی دریافت کنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش